Hirdetés
Hirdetés

Nem fogadták el a polgármester előterjesztését, menesztenék a Monturist vezetőjét

•  Fotó: Gergely Imre

Fotó: Gergely Imre

Újra terítékre került a Monturist-téma a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület ülésén. Az önkormányzati képviselők lesöpörték a polgármester előterjesztését, amely a cég ügyvezetőjének javaslatait tartalmazta, ehelyett azonnali menesztést akarnak.

Gergely Imre

2022. július 28., 22:142022. július 28., 22:14

2022. július 29., 15:042022. július 29., 15:04

Már korábban hallani lehetett a városban, hogy Török Csaba, a Gyergyószentmiklós gyilkostói területeit hasznosító Monturist Kft. ügyvezetője

az önkormányzat értesítése nélkül, saját maga számára vásárolta meg a cég 2,5 százalékos tulajdonrészét, amelyet eredetileg a felszámolás alatt álló GO Rt. birtokolt.

Erről azonban hivatalos formában csak most értesült a képviselőtestület. Ez abból a javaslatból derült ki, amelyet az ügyvezető nyújtott be a tanács számára, hogy az augusztus 12-re összehívott tulajdonosi közgyűlésen elfogadtassa más, általa indítványozott napirendi pontok mellett.

Hirdetés

A cégben Budapest V. kerületének önkormányzata a többségi tulajdonos 51 százalékos tulajdonrésszel, Gyergyószentmiklós önkormányzatához és a város korábbi közműszolgáltató vállalathoz, a GO Rt-hez tartozott összesen 49 százalék. A GO Rt-é volt ebből 2,5 százalék, amit a dokumentumok szerint idén januárban az Innovativ Const Kft. vásárolt meg. Az adásvételi szerződésben a Török Csaba, a a Monturist ügyvezetője a vásárló cég hivatalos képviselőjeként szerepel.

Érdekellentét és egyebek

Még a tanácsülés elején Kulcsár László képviselő kérte Csergő Tibor polgármestertől a Monturisttal kapcsolatos napirendi pont elnapolását. Amint rámutatott,

olyan dolgok vannak benne, amelyek részletesebb átbeszélést igényelnének, és amelyekkel nem értenek egyet.

A cég működési szabályzata módosításának kivizsgálását, a 2,5 százalék tulajdonrész problémáját említette többek között. (Ugyanis, mint kiderült, valamikor, valahogyan úgy módosult a cég működési szabályzata, hogy most a tulajdonrész átruházása megtörténhetett a két másik tulajdonos beleegyezése nélkül– szerk. megj.)

A polgármester azonban ragaszkodott ahhoz, hogy napirenden maradjon a tervezet, így tárgyalni kellett róla.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

A tervezethez Bajkó László szólt hozzá elsőként, aki úgy fogalmazott, hogy olyan adminisztrátor terjesztette elő a testület konzultálása nélkül a napirendi pontokat, aki bizonyíthatóan érdekellentétben van az általa vezetett céggel, és aki Gyergyószentmiklós és a város közvagyona ellen dolgozik.

Az édesanyja nevén szereplő, de általa vezetett kft. nevében tett ajánlatot a Monturist 2,5 százalékos tulajdonrészének megvásárlására a GO Rt. felszámolási folyamatát intéző Mures Insolvency, és ezt meg is kapta.

Mint elhangzott, a felszámoló évekkel korábban felajánlotta ezt a tulajdonrészt átvételre a másik két társtulajdonosnak, de ez az ajánlat nem jutott el akkor sem a városházára sem a képviselő-testülethez.

Amint azonban Török Csaba ügyvezetőként a lehetőségről tudomást szerzett, nem értesítette erről a tulajdonosokat, hanem magának vette meg a 2,5 százalékos részt.

A polgármester pedig vehemensen kiáll mellette ebben.  

Kulcsár László az RMDSZ-frakció nevében erkölcstelennek és elfogadhatatlannak nevezte a tranzakciót. Rámutatott:

az adminisztrátornak kötelessége lett volna értesíteni a két tulajdonos önkormányzatot arról, hogy a felszámoló átadná a kérdéses tulajdonrészt számukra, azonban Török ezt nem tette, és saját érdekeinek megfelelően használta fel ezt az információt.

Leszögezte: kezdeményezik a Monturist adminisztrátorának azonnali felfüggesztését. Ugyanakkor tárgyalást kezdeményez Budapest V. kerületével a jövőbeli szándékokról. Azt szeretnék, ha Gyergyószentmiklós önkormányzata lenne az egyedüli tulajdonos, azaz kivásárolnák a budapestieket. Hozzátette, az RMDSZ-frakció tartózkodni fog ennél a napirendi pontnál.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

Bajkó László a maga során több kiegészítő pontot javasolt az augusztusi közgyűlés napirendi pontjaihoz. Többek között azt, hogy

vizsgálják ki, miként történt a Monturist működési szabályzatának módosítása.

Továbbá a derüljön ki a szóban forgó tulajdonrész adásvételének részletei, a tranzakciót pedig nyilvánítsák semmissé, mi több, az adminisztrátort azonnal függesszék fel és nevezzenek ki a helyére ideiglenes cégvezetőt. (A polgármester által támogatott eredeti javaslat Török Csaba mandátumát öt évvel hosszabbítaná meg – szerk. megj.)

Csak egy képviselő támogatta a polgármester előterjesztését

A képviselő-testület elé terjesztett, a Monturist adminisztrátorának javaslatai között szerepelt többek között a tulajdonosi közgyűlés tájékoztatása arról, hogy 2022. januárjában változás történt a Monturist tulajdonosi szerkezetében. (Elfogadtatásra terjesztette be továbbá a Gyilkos-tó környezetében tervezett fejlesztések dokumentációit, valamint visszavonásra javasolta azt a 2020-as határozatot, amely a Monturist felszámolását döntötte el, nem utolsó sorban pedig azt javasolta, hogy az adminisztrátor októberben lejáró mandátumát 2027-ig hosszabbítsák meg.)

Amikor sor került a szavazásra, a polgármester Csergő Ottó, Keresztes Zsombor és Antal Szabolcs tanácsosokat javasolta, hogy ők képviseljék az önkormányzatot a tulajdonosi közgyűlésen. Ezt meg is szavazták a képviselők. Azonban ez volt az egyedüli lényeges pont, amihez támogatását adta a testület.

Sorra elutasították ugyanis a Török Csaba által megfogalmazott és a polgármester által előterjesztett napirendi pontokat, megszavazták viszont Bajkó László javaslatait.

A testület jelenlévő tagjai közül egyedül Csavar Gábor szavazott igennel a polgármester előterjesztésére és nemmel a Bajkóéra, a többiek ellene szavaztak vagy tartózkodtak. Ennek értelmében

a három kijelölt képviselő az adminisztrátor menesztését, a kivizsgálások elindítását, a tulajdonrészek adásvételének semmissé nyilvánítását kell támogassa a Monturist augusztusi közgyűlésén.

Kérdés azonban, hogy mi történik majd akkor. Ugyanis, mint elhangzott, Budapest V. kerülete már egy hónapja szavazott ezekről a témákról és el is fogadta a Török Csaba által javasoltakat.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
2026. június 22., hétfő

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért

A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért
2026. június 22., hétfő

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Lebuktunk: csak Romániában drágult a gázolaj májusban, az összes többi uniós tagállamban csökkent
Hirdetés