
Fotó: Gergely Imre
Újra terítékre került a Monturist-téma a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület ülésén. Az önkormányzati képviselők lesöpörték a polgármester előterjesztését, amely a cég ügyvezetőjének javaslatait tartalmazta, ehelyett azonnali menesztést akarnak.
2022. július 28., 22:142022. július 28., 22:14
2022. július 29., 15:042022. július 29., 15:04
Már korábban hallani lehetett a városban, hogy Török Csaba, a Gyergyószentmiklós gyilkostói területeit hasznosító Monturist Kft. ügyvezetője
Erről azonban hivatalos formában csak most értesült a képviselőtestület. Ez abból a javaslatból derült ki, amelyet az ügyvezető nyújtott be a tanács számára, hogy az augusztus 12-re összehívott tulajdonosi közgyűlésen elfogadtassa más, általa indítványozott napirendi pontok mellett.
A cégben Budapest V. kerületének önkormányzata a többségi tulajdonos 51 százalékos tulajdonrésszel, Gyergyószentmiklós önkormányzatához és a város korábbi közműszolgáltató vállalathoz, a GO Rt-hez tartozott összesen 49 százalék. A GO Rt-é volt ebből 2,5 százalék, amit a dokumentumok szerint idén januárban az Innovativ Const Kft. vásárolt meg. Az adásvételi szerződésben a Török Csaba, a a Monturist ügyvezetője a vásárló cég hivatalos képviselőjeként szerepel.
Még a tanácsülés elején Kulcsár László képviselő kérte Csergő Tibor polgármestertől a Monturisttal kapcsolatos napirendi pont elnapolását. Amint rámutatott,
A cég működési szabályzata módosításának kivizsgálását, a 2,5 százalék tulajdonrész problémáját említette többek között. (Ugyanis, mint kiderült, valamikor, valahogyan úgy módosult a cég működési szabályzata, hogy most a tulajdonrész átruházása megtörténhetett a két másik tulajdonos beleegyezése nélkül– szerk. megj.)
Fotó: Gergely Imre
A tervezethez Bajkó László szólt hozzá elsőként, aki úgy fogalmazott, hogy olyan adminisztrátor terjesztette elő a testület konzultálása nélkül a napirendi pontokat, aki bizonyíthatóan érdekellentétben van az általa vezetett céggel, és aki Gyergyószentmiklós és a város közvagyona ellen dolgozik.
Mint elhangzott, a felszámoló évekkel korábban felajánlotta ezt a tulajdonrészt átvételre a másik két társtulajdonosnak, de ez az ajánlat nem jutott el akkor sem a városházára sem a képviselő-testülethez.
A polgármester pedig vehemensen kiáll mellette ebben.
Kulcsár László az RMDSZ-frakció nevében erkölcstelennek és elfogadhatatlannak nevezte a tranzakciót. Rámutatott:
Leszögezte: kezdeményezik a Monturist adminisztrátorának azonnali felfüggesztését. Ugyanakkor tárgyalást kezdeményez Budapest V. kerületével a jövőbeli szándékokról. Azt szeretnék, ha Gyergyószentmiklós önkormányzata lenne az egyedüli tulajdonos, azaz kivásárolnák a budapestieket. Hozzátette, az RMDSZ-frakció tartózkodni fog ennél a napirendi pontnál.
Fotó: Gergely Imre
Bajkó László a maga során több kiegészítő pontot javasolt az augusztusi közgyűlés napirendi pontjaihoz. Többek között azt, hogy
Továbbá a derüljön ki a szóban forgó tulajdonrész adásvételének részletei, a tranzakciót pedig nyilvánítsák semmissé, mi több, az adminisztrátort azonnal függesszék fel és nevezzenek ki a helyére ideiglenes cégvezetőt. (A polgármester által támogatott eredeti javaslat Török Csaba mandátumát öt évvel hosszabbítaná meg – szerk. megj.)
A képviselő-testület elé terjesztett, a Monturist adminisztrátorának javaslatai között szerepelt többek között a tulajdonosi közgyűlés tájékoztatása arról, hogy 2022. januárjában változás történt a Monturist tulajdonosi szerkezetében. (Elfogadtatásra terjesztette be továbbá a Gyilkos-tó környezetében tervezett fejlesztések dokumentációit, valamint visszavonásra javasolta azt a 2020-as határozatot, amely a Monturist felszámolását döntötte el, nem utolsó sorban pedig azt javasolta, hogy az adminisztrátor októberben lejáró mandátumát 2027-ig hosszabbítsák meg.)
Amikor sor került a szavazásra, a polgármester Csergő Ottó, Keresztes Zsombor és Antal Szabolcs tanácsosokat javasolta, hogy ők képviseljék az önkormányzatot a tulajdonosi közgyűlésen. Ezt meg is szavazták a képviselők. Azonban ez volt az egyedüli lényeges pont, amihez támogatását adta a testület.
A testület jelenlévő tagjai közül egyedül Csavar Gábor szavazott igennel a polgármester előterjesztésére és nemmel a Bajkóéra, a többiek ellene szavaztak vagy tartózkodtak. Ennek értelmében
Kérdés azonban, hogy mi történik majd akkor. Ugyanis, mint elhangzott, Budapest V. kerülete már egy hónapja szavazott ezekről a témákról és el is fogadta a Török Csaba által javasoltakat.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
3 hozzászólás