Nem figyelmeztetnek, hogy káros növényvédő szer borítja a kimérős déligyümölcsök héját

A kimérős citrusfélék esetében sosem tudhatja a vásárló, hogy fogyasztható-e a héjuk vagy sem •  Fotó: Barabás Ákos

A kimérős citrusfélék esetében sosem tudhatja a vásárló, hogy fogyasztható-e a héjuk vagy sem

Fotó: Barabás Ákos

Amilyen hirtelen fellángolt, olyan gyorsan feledésbe is merült az imazalillal permetezett citrusfélék 2017-es botránya. A boltok polcain eladásra kínált déli gyümölcsök jó részét azonban továbbra is beborítja a gombaölő szer, amely miatt a héjuk nem fogyasztható. Erre viszont a boltok többségében már nem figyelmeztetik a polccímkék a gyanútlan vásárlókat, akik legfeljebb a hálós kiszerelésű gyümölcsök címkéjéről értesülhetnek arról, hogy egészségre káros szer borítja az árut. Az ömlesztve kínált, kimérős gyümölcsök esetében a vevőnek esélye sincs megtudni, hogy azokat milyen szerrel kezelték.

Széchely István

2020. február 02., 21:492020. február 02., 21:49

2020. január 31., 10:012020. január 31., 10:01

Továbbra is használatban van az imazalil nevű gombaölő szer, amely 2017 őszén országos botrányt okozott, amikor kiderült, hogy a boltok polcain kínált – leginkább Törökországből, Görögországból importált – citrusfélék többségét ezzel az egészségre ártalmas növényvédő szerrel kezelték, ami miatt csak alapos mosás és héjuk eltávolítása után fogyaszthatók. Akkor kötelezték a forgalmazókat, hogy tájékoztassák a vásárlókat arról, hogy a gyümölcsök héja nem fogyasztható, ezek a feliratok azonban lassan eltűntek a boltok gyümölcsrészlegeiről, és a botrány elülte után a szigorú ellenőrzések is megritkultak. Manapság már alig találni olyan üzletet, amelyben a polccímkén olvasható a figyelmeztetés.

Citrusfélékből inkább EU-st

Az úgynevezett raktári növénybetegségek ellen alkalmazott imazalil nevű gombaölő szer továbbra is használatban van, a mediterrán országokból – Törökországból, Görögorszgából, Olaszországból, Spanyolországból – importált citromot, narancsot, grépfrútot, pomelót és más citrusféléket általában ezzel a szerrel kezelik – mondta el megkeresésünkre Jakab Árpád, a Hargita Megyei Növényegészségügyi Hivatal munkatársa. Az intézmény azonban már nem vizsgálja ezeket a gyümölcsöket, mintákat sem vesznek belőlük, laboratóriumi vizsgálatoknak az országba érkezéskor, illetve a központi hatóság intézkedésére vetik alá a déligyümölcs-szállítmányokat – tájékoztatott a szakember, megjegyezve, hogy

szermaradványok kimutatására alkalmas laboratórium sincs a megyében. Szerinte az államnak jobban fel kellene szerelnie az ellenőrzésben illetékes hatóságokat, azaz az élelmiszer-biztonsági igazgatóságot és a fogyasztóvédelmet.

Elmondta ugyanakkor, hogy az Európai Unió szigorúan szabályozza a növényvédő szerek, köztük az imazalil használatát is, de az EU-n kívülről, például Törökországból, Ázsiából importált gyümölcsért e tekintetben ő nem tenné tűzbe a kezét, ezért a fogyasztóknak azt ajánlja, inkább a tagországokból származó gyümölcsöket vásárolják.

Többször is vizsgálódtak

A vegyszerhasználat ellenőrzésében az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság is illetékes, az intézmény Hargita megyei kirendeltsége a múlt év második felében 27 esetben végzett ellenőrzést gyümölcs- és zöldségforgalmazóknál, de nem tapasztaltak rendellenességeket. Többnyire azonban csak az áru kísérőleveleit vizsgálják. Ennek az az oka, hogy a megyében nincsenek nagy elosztólerakatok, ide többnyire belföldi kereskedők közvetítésével érkezik az áru, amit korábban már ellenőrzött a hatóság – tájékoztatott Ladó Zsolt, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője.

Hozzáfűzte, nagy lerakatok Bukarest környékén vannak, tüzetesebb ellenőrzésnek pedig a vámnál, illetve az elosztóhelyekre történő beérkezéskor veti alá az importgyümölcsöket, -zöldségeket a főhatóság. Arra viszont nem terjed ki az élelmiszer-biztonsági igazgatóság hatásköre, hogy a boltokban ellenőrizze, tájékoztatják-e a vásárlókat, ha az eladásra kínált gyümölcs héja nem fogyasztható az alkalmazott növényvédelmi szer miatt, ez a fogyasztóvédelem feladata – mondta el Ladó Zsolt.

Kötelező a figyelmeztetés

A fogyasztóvédelmi felügyelőség ilyen jellegű ankétokat csak tematikus ellenőrzések során végez, vagyis akkor, amikor a főhatóság kiadja erre az utasítást. Idén ilyen ellenőrzést még nem végeztek – tudtuk meg Laurențiu Moldovantól. A hatóság Hargita megyei kirendeltségének vezetője megerősítette, hogy

a boltoknak kötelezően tájékoztatniuk kell a vásárlókat arról, ha a gyümölcs olyan szerrel volt kezelve, amely miatt a héja nem fogyasztható. Ennek elmulasztása azonban mindössze 1000-től 3000 lejig terjedő pénzbírságot von maga után,

ha a kihágás az enyhébb, például a hiányos tájékoztatás kategóriába tartozik. A pénzbüntetés csak akkor borsosabb, ha például a vásárlók megtévesztése érdekében mellőzik a tájékoztatást. Azt, hogy a forgalmazó milyen figyelmeztetést köteles a vásárlók tudomására hozni, az áru dobozán található információk, illetve a termék kísérődokumentumai alapján ellenőrzi a fogyasztóvédelem.

A hatáskörök labirintusában

Az imazalilhasználattal kapcsolatban három probléma merülhet fel: 

  • az egyik veszélyt a megengedettnél nagyobb mértékű szerhasználat jelenti;

  • a másodikat az, ha a lepermetezett gyümölcs túl korán, a gombaölő lebomlása (12 nap) előtt kerül forgalomba;

  • a harmadikat pedig az, ha a gyanútlan vevő a gyümölcs héját is elfogyasztja.

A probléma azonban kissé elvész az intézményi hatáskörök között.

Dacára annak, hogy az emberek egészségére veszélyes szerről van szó, az egészségügyi igazgatóság nem illetékes ebben a kérdésben – tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjétől. „Az élelmiszer-biztonsági hatóságot eléggé elrontották. Ez hozzánk tartozott, de akkor, amikor beléptünk az Európai Unióba, átadták az állategészségügynek” – fogalmazott. Az állategészségügynek azonban nincsenek tanulmányai a növényvédő szerek emberi egészségre gyakorolt hatásairól, nem is nagyon dolgoztak ilyen szerekkel, ezért nem igazán érzik magukénak ezt a területet. A mezőgazdasági hatóság is egy érintett intézmény, hiszen az agrárszektorban használt szereket nekik kellene engedélyezniük, de hozzájuk sem igazán tartozik ez a probléma.

„Illetékes” intézmény ugyan a fogyasztóvédelem is, de az is többnyire csak panasz nyomán intézkedik – vázolta meglátásait Tar Gyöngyi. Az egészségügyi igazgatóságnál viszont nem tudják, milyen növényvédelmi szereket használnak a kereskedelemben kapható gyümölcsök, zöldségek esetében, így tehát azt sem tudják, mire kellene odafigyelni, pedig nekik toxikológiai részlegük is van – folytatta. Az intézménynél

nem tudnak olyan megbetegedésekről, amelyek összefüggésbe hozhatók a növényvédő szerrel kezelt citrusfélék héjának fogyasztásával, ez azonban Tar Gyöngyi szerint nem jelenti azt, hogy nem fordulhattak elő ilyen esetek,

hiszen ismerniük kellene a kórok okát ahhoz, hogy az összefüggést megalapozottan cáfolhassák. Így ő csak azt tudja javasolni a vásárlóknak, amit ő is alkalmaz: alaposan mossák meg a citrusféléket még a megbontásuk előtt, hogy a művelettel ne vigyék át a gyümölcs húsára az esetlegesen káros permetezőszereket.

Mit kell tudni róla?

A szakirodalom szerint az imazalil nagyobb mennyiségben károsíthatja a májat és a vesét. A gombaölő szert a gyümölcsök, zöldségek tartósítására használják, lényegében azt próbálják megakadályozni vele, hogy a szállítás, raktározás során megrohadjanak. Az imazalil használata az Európai Unió 24 tagországában, köztük Romániában is engedélyezett. Az Országos Állategészségügyi Hatóság tájékoztatása szerint a citrusfélék esetében az imazalilhasználat megengedett maximális határértéke a vonatkozó EU-s előírások értelmében kilogrammonként 5 milligramm gombaölőszer. Romániában 2012-ben engedélyezték a használatát, és ez a jóváhagyás 2021 végéig marad érvényben, így leghamarabb 2022-ben vizsgálják felül a szer használatának további engedélyezését. A szakemberek szerint egyébként a növényvédő kemikáliák közül a gyomirtók a legveszélyesebbek az egészségre, a gombaölő szerek – mint amilyen az imazalil is – a skála másik végén helyezkednek el, tehát azok jelentik a kisebb egészségügyi kockázatot.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 25., vasárnap

Román város avatta díszpolgárává Cseke Attila fejlesztési minisztert

Târgu Jiu díszpolgára lett Cseke Attila fejlesztésért, közmunkálatokért és közigazgatásért felelős miniszter. A városnapok alkalmával tartott ünnepi tanácsülésen kapta meg a kitüntetést.

Román város avatta díszpolgárává Cseke Attila fejlesztési minisztert
2025. május 25., vasárnap

Ahol alulról áznak a száradó ruhák – áradások az ország több megyéjében a heves esőzések után

Románia-szerte károkat okozott a hétvégi heves esőzés. Központi sajtóbeszámolók szerint utakat, ingatlanokat árasztott el a víz, és volt, ahol parkoló autókat is elsodort. Néhol jégeső pusztított, több helyen pedig a tűzoltók beavatkozására volt szükség.

Ahol alulról áznak a száradó ruhák – áradások az ország több megyéjében a heves esőzések után
2025. május 25., vasárnap

Csak június húzhat ki a csapadékból? Már ma jócskán lehűl, és napokig esni fog

Újabb időjárási figyelmeztetéseket bocsájtott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amelyek szerint vasárnap délelőtt 10 órától kedden délelőttig felhőszakadásokra, erős szélre és lehűlésre lehet számítani főként az ország keleti részében.

Csak június húzhat ki a csapadékból? Már ma jócskán lehűl, és napokig esni fog
2025. május 25., vasárnap

Székelyföldi rendőrök is segítettek a sikoly maszkos rablás felderítésében – videóval

Minősített rablás elkövetésének gyanúja miatt adtak ki két fiatalember ellen elfogatóparancsot a romániai hatóságok, miután a gyanúsítottak sikoly maszkban kiraboltak egy brassói játéktermet és elmenekültek az országból.

Székelyföldi rendőrök is segítettek a sikoly maszkos rablás felderítésében – videóval
2025. május 25., vasárnap

Megcsúszott a vizes úton egy kamion

Csak félsávon lehetett közlekedni még vasárnap délben Marosvásárhely és Segesvár között egy szakaszon, ahol egy nyergesvontató megcsúszott a vizes úton egy kanyarban.

Megcsúszott a vizes úton egy kamion
Megcsúszott a vizes úton egy kamion
2025. május 25., vasárnap

Megcsúszott a vizes úton egy kamion

2025. május 25., vasárnap

Gyereknapi játék a Rádió GaGán!

Milyen sok vidám pillanatot szerez, amikor egy gyermek megpróbál valamiről beszélni, amiről nem biztos, hogy tudja, mi lehet az. Most te is nyerhetsz, ha kitalálod miről beszélnek a legkisebbek.

Gyereknapi játék a Rádió GaGán!
Gyereknapi játék a Rádió GaGán!
2025. május 25., vasárnap

Gyereknapi játék a Rádió GaGán!

2025. május 25., vasárnap

Koccintson a Rádió GaGával a Vin Festen

A Rádió GaGa csapata tudja, mi illik a megfelelő borhoz: a legjobb dalok és a jó társaság. Na meg a Duma Duba, amely május 31-én és június elsején a Medve-tó partjáról sugároz.

Koccintson a Rádió GaGával a Vin Festen
Koccintson a Rádió GaGával a Vin Festen
2025. május 25., vasárnap

Koccintson a Rádió GaGával a Vin Festen

2025. május 25., vasárnap

Visszahív egy terméket a dm meg nem jelölt allergén miatt

Nem jelölt allergén (csillagfürt) miatt a dm Drogerie Markt Románia visszahívja és a forgalomból is kivonja a 2025. december 11-ei minőségmegőrzési idejű dmBio Beeren Crunchy bogyós gyümölcsös 500 grammos müzlit.

Visszahív egy terméket a dm meg nem jelölt allergén miatt
2025. május 24., szombat

Simion-párti tiltakozás szerveződik a TikTokon

Több száz TikTok-felhasználó kezdett el népszerűsíteni egy hétfőre esedékes Simion-féle tiltakozást, amelyre a bukaresti csendőrség is felfigyelt. Május 26. az a nap, amikor Nicușor Dan hivatalosan megkezdi az elnöki mandátumát.

Simion-párti tiltakozás szerveződik a TikTokon
2025. május 24., szombat

Élősködő baktérium jelenléte miatt visszahív egy élelmiszert a Penny

Baktérium jelenléte miatt kivonja a forgalomból a Penny az Agro Ardeal 250 grammos szalonnáját – hívja fel a figyelmet a népszerű üzletláncot működtető Rewe Románia az élelmiszer-biztonsági hatóság honlapján közzétett dokumentumban.

Élősködő baktérium jelenléte miatt visszahív egy élelmiszert a Penny