Nem figyelmeztetnek, hogy káros növényvédő szer borítja a kimérős déligyümölcsök héját

Nem figyelmeztetnek, hogy káros növényvédő szer borítja a kimérős déligyümölcsök héját

A kimérős citrusfélék esetében sosem tudhatja a vásárló, hogy fogyasztható-e a héjuk vagy sem

Fotó: Barabás Ákos

Amilyen hirtelen fellángolt, olyan gyorsan feledésbe is merült az imazalillal permetezett citrusfélék 2017-es botránya. A boltok polcain eladásra kínált déli gyümölcsök jó részét azonban továbbra is beborítja a gombaölő szer, amely miatt a héjuk nem fogyasztható. Erre viszont a boltok többségében már nem figyelmeztetik a polccímkék a gyanútlan vásárlókat, akik legfeljebb a hálós kiszerelésű gyümölcsök címkéjéről értesülhetnek arról, hogy egészségre káros szer borítja az árut. Az ömlesztve kínált, kimérős gyümölcsök esetében a vevőnek esélye sincs megtudni, hogy azokat milyen szerrel kezelték.

Széchely István

2020. február 02., 21:492020. február 02., 21:49

2020. január 31., 10:012020. január 31., 10:01

Továbbra is használatban van az imazalil nevű gombaölő szer, amely 2017 őszén országos botrányt okozott, amikor kiderült, hogy a boltok polcain kínált – leginkább Törökországből, Görögországból importált – citrusfélék többségét ezzel az egészségre ártalmas növényvédő szerrel kezelték, ami miatt csak alapos mosás és héjuk eltávolítása után fogyaszthatók. Akkor kötelezték a forgalmazókat, hogy tájékoztassák a vásárlókat arról, hogy a gyümölcsök héja nem fogyasztható, ezek a feliratok azonban lassan eltűntek a boltok gyümölcsrészlegeiről, és a botrány elülte után a szigorú ellenőrzések is megritkultak. Manapság már alig találni olyan üzletet, amelyben a polccímkén olvasható a figyelmeztetés.

Citrusfélékből inkább EU-st

Az úgynevezett raktári növénybetegségek ellen alkalmazott imazalil nevű gombaölő szer továbbra is használatban van, a mediterrán országokból – Törökországból, Görögorszgából, Olaszországból, Spanyolországból – importált citromot, narancsot, grépfrútot, pomelót és más citrusféléket általában ezzel a szerrel kezelik – mondta el megkeresésünkre Jakab Árpád, a Hargita Megyei Növényegészségügyi Hivatal munkatársa. Az intézmény azonban már nem vizsgálja ezeket a gyümölcsöket, mintákat sem vesznek belőlük, laboratóriumi vizsgálatoknak az országba érkezéskor, illetve a központi hatóság intézkedésére vetik alá a déligyümölcs-szállítmányokat – tájékoztatott a szakember, megjegyezve, hogy

szermaradványok kimutatására alkalmas laboratórium sincs a megyében. Szerinte az államnak jobban fel kellene szerelnie az ellenőrzésben illetékes hatóságokat, azaz az élelmiszer-biztonsági igazgatóságot és a fogyasztóvédelmet.

Elmondta ugyanakkor, hogy az Európai Unió szigorúan szabályozza a növényvédő szerek, köztük az imazalil használatát is, de az EU-n kívülről, például Törökországból, Ázsiából importált gyümölcsért e tekintetben ő nem tenné tűzbe a kezét, ezért a fogyasztóknak azt ajánlja, inkább a tagországokból származó gyümölcsöket vásárolják.

Többször is vizsgálódtak

A vegyszerhasználat ellenőrzésében az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság is illetékes, az intézmény Hargita megyei kirendeltsége a múlt év második felében 27 esetben végzett ellenőrzést gyümölcs- és zöldségforgalmazóknál, de nem tapasztaltak rendellenességeket. Többnyire azonban csak az áru kísérőleveleit vizsgálják. Ennek az az oka, hogy a megyében nincsenek nagy elosztólerakatok, ide többnyire belföldi kereskedők közvetítésével érkezik az áru, amit korábban már ellenőrzött a hatóság – tájékoztatott Ladó Zsolt, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője.

Hozzáfűzte, nagy lerakatok Bukarest környékén vannak, tüzetesebb ellenőrzésnek pedig a vámnál, illetve az elosztóhelyekre történő beérkezéskor veti alá az importgyümölcsöket, -zöldségeket a főhatóság. Arra viszont nem terjed ki az élelmiszer-biztonsági igazgatóság hatásköre, hogy a boltokban ellenőrizze, tájékoztatják-e a vásárlókat, ha az eladásra kínált gyümölcs héja nem fogyasztható az alkalmazott növényvédelmi szer miatt, ez a fogyasztóvédelem feladata – mondta el Ladó Zsolt.

Kötelező a figyelmeztetés

A fogyasztóvédelmi felügyelőség ilyen jellegű ankétokat csak tematikus ellenőrzések során végez, vagyis akkor, amikor a főhatóság kiadja erre az utasítást. Idén ilyen ellenőrzést még nem végeztek – tudtuk meg Laurențiu Moldovantól. A hatóság Hargita megyei kirendeltségének vezetője megerősítette, hogy

a boltoknak kötelezően tájékoztatniuk kell a vásárlókat arról, ha a gyümölcs olyan szerrel volt kezelve, amely miatt a héja nem fogyasztható. Ennek elmulasztása azonban mindössze 1000-től 3000 lejig terjedő pénzbírságot von maga után,

ha a kihágás az enyhébb, például a hiányos tájékoztatás kategóriába tartozik. A pénzbüntetés csak akkor borsosabb, ha például a vásárlók megtévesztése érdekében mellőzik a tájékoztatást. Azt, hogy a forgalmazó milyen figyelmeztetést köteles a vásárlók tudomására hozni, az áru dobozán található információk, illetve a termék kísérődokumentumai alapján ellenőrzi a fogyasztóvédelem.

A hatáskörök labirintusában

Az imazalilhasználattal kapcsolatban három probléma merülhet fel: 

  • az egyik veszélyt a megengedettnél nagyobb mértékű szerhasználat jelenti;

  • a másodikat az, ha a lepermetezett gyümölcs túl korán, a gombaölő lebomlása (12 nap) előtt kerül forgalomba;

  • a harmadikat pedig az, ha a gyanútlan vevő a gyümölcs héját is elfogyasztja.

A probléma azonban kissé elvész az intézményi hatáskörök között.

Dacára annak, hogy az emberek egészségére veszélyes szerről van szó, az egészségügyi igazgatóság nem illetékes ebben a kérdésben – tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjétől. „Az élelmiszer-biztonsági hatóságot eléggé elrontották. Ez hozzánk tartozott, de akkor, amikor beléptünk az Európai Unióba, átadták az állategészségügynek” – fogalmazott. Az állategészségügynek azonban nincsenek tanulmányai a növényvédő szerek emberi egészségre gyakorolt hatásairól, nem is nagyon dolgoztak ilyen szerekkel, ezért nem igazán érzik magukénak ezt a területet. A mezőgazdasági hatóság is egy érintett intézmény, hiszen az agrárszektorban használt szereket nekik kellene engedélyezniük, de hozzájuk sem igazán tartozik ez a probléma.

„Illetékes” intézmény ugyan a fogyasztóvédelem is, de az is többnyire csak panasz nyomán intézkedik – vázolta meglátásait Tar Gyöngyi. Az egészségügyi igazgatóságnál viszont nem tudják, milyen növényvédelmi szereket használnak a kereskedelemben kapható gyümölcsök, zöldségek esetében, így tehát azt sem tudják, mire kellene odafigyelni, pedig nekik toxikológiai részlegük is van – folytatta. Az intézménynél

nem tudnak olyan megbetegedésekről, amelyek összefüggésbe hozhatók a növényvédő szerrel kezelt citrusfélék héjának fogyasztásával, ez azonban Tar Gyöngyi szerint nem jelenti azt, hogy nem fordulhattak elő ilyen esetek,

hiszen ismerniük kellene a kórok okát ahhoz, hogy az összefüggést megalapozottan cáfolhassák. Így ő csak azt tudja javasolni a vásárlóknak, amit ő is alkalmaz: alaposan mossák meg a citrusféléket még a megbontásuk előtt, hogy a művelettel ne vigyék át a gyümölcs húsára az esetlegesen káros permetezőszereket.

Mit kell tudni róla?

A szakirodalom szerint az imazalil nagyobb mennyiségben károsíthatja a májat és a vesét. A gombaölő szert a gyümölcsök, zöldségek tartósítására használják, lényegében azt próbálják megakadályozni vele, hogy a szállítás, raktározás során megrohadjanak. Az imazalil használata az Európai Unió 24 tagországában, köztük Romániában is engedélyezett. Az Országos Állategészségügyi Hatóság tájékoztatása szerint a citrusfélék esetében az imazalilhasználat megengedett maximális határértéke a vonatkozó EU-s előírások értelmében kilogrammonként 5 milligramm gombaölőszer. Romániában 2012-ben engedélyezték a használatát, és ez a jóváhagyás 2021 végéig marad érvényben, így leghamarabb 2022-ben vizsgálják felül a szer használatának további engedélyezését. A szakemberek szerint egyébként a növényvédő kemikáliák közül a gyomirtók a legveszélyesebbek az egészségre, a gombaölő szerek – mint amilyen az imazalil is – a skála másik végén helyezkednek el, tehát azok jelentik a kisebb egészségügyi kockázatot.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 30., szombat

Nagyszombati körmenet a feltámadás lángjával Csíkszeredában

A feltámadás örömhírét hirdetve tartották meg idén is nagyszombaton a vigíliával kezdődő feltámadási szentmisét és az azt követő ünnepi körmenetet a csíkszeredai Millenniumi templom körül. Fotókon mutatjuk.

Nagyszombati körmenet a feltámadás lángjával Csíkszeredában
2024. március 30., szombat

Megújulásra van szükségünk

Jézus feltámadásával igazolta, hogy amikor földi életünk véget ér, nem az örök halál, hanem az örök élet vár ránk.

Megújulásra van szükségünk
Megújulásra van szükségünk
2024. március 30., szombat

Megújulásra van szükségünk

2024. március 30., szombat

Istálló- és tarlótüzekhez riasztották a Maros megyei tűzoltókat

Kigyúlt egy istálló Disznajón, ugyanakkor több helyen is lángra kapott a növényzet megyeszerte.

Istálló- és tarlótüzekhez riasztották a Maros megyei tűzoltókat
2024. március 30., szombat

Rövidzárlat okozhatta a jelentős anyagi kárral járó tüzet Gyergyószentmiklóson

A tűzoltók zárójelentése szerint rövidzárlat lehetett az oka a pénteki gyergyószentmiklósi tűzesetnek, amely egy használaton kívüli raktárból indult, majd több szomszédos épületre is átterjedve okozott hatalmas kárt. Személyi sérülés nem történt.

Rövidzárlat okozhatta a jelentős anyagi kárral járó tüzet Gyergyószentmiklóson
2024. március 30., szombat

Gázrobbantással fenyegetőzött, végül őt „kapcsolták le” a rendőrök

Az 112-es sürgősségi segélyhívón riasztották a marosvásárhelyi rendőrséget szombat délelőtt, mert egy férfi azzal fenyegetőzött, hogy egy tömbházlakásban megereszti, majd berobbantja a gázt.

Gázrobbantással fenyegetőzött, végül őt „kapcsolták le” a rendőrök
2024. március 30., szombat

Drónfotó-kategóriában első díjat nyert kollégánk a Brassai Sajtófotó-pályázaton

Közzétették a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) legutóbbi Brassai Sajtófotó-pályázatának eredményét. Kollégánk, Pinti Attila a drónfotó-kategóriában első díjat kapott.

Drónfotó-kategóriában első díjat nyert kollégánk a Brassai Sajtófotó-pályázaton
2024. március 29., péntek

Rongálás a hegyesbükki keresztnél

Épp 15 éve, hogy felállították a Gyergyóremetéhez tartozó Hegyesbükkben a keresztet, mellé pedig egy oltárként szolgáló asztal is került, amely háborítatlanul állt ott egészen mostanáig, míg valaki kárt tett benne.

Rongálás a hegyesbükki keresztnél
Rongálás a hegyesbükki keresztnél
2024. március 29., péntek

Rongálás a hegyesbükki keresztnél

2024. március 29., péntek

Az elmúlt fél évszázad legmelegebb márciusi hétvégéjén ünnepelhetjük a húsvétot

Valószínűleg az elmúlt hét évtized legmelegebb márciusi hétvégéje lesz a mostani. A vezető meteorológus előrejelzése szerint az ország minden régiójában 20–22 fok feletti hőmérséklet várható, így igazán szépnek ígérkezik az idei húsvét.

Az elmúlt fél évszázad legmelegebb márciusi hétvégéjén ünnepelhetjük a húsvétot
2024. március 29., péntek

Elhullott őz teteméből evett az átutazó barátkeselyű

Hét napot tartózkodott Romániában a Fremuth nevű barátkeselyű. A jeladóval ellátott madár két év alatt több mint tíz európai országot látogatott meg.

Elhullott őz teteméből evett az átutazó barátkeselyű
2024. március 29., péntek

Nagy füsttel járó tűz Gyergyószentmiklóson: Ro-Alert riasztást kaptak a lakók

Négy település önkéntes tűzoltói siettek pénteken délután Gyergyószentmiklósra, ahol egy csarnok tetőszerkezete kapott lángra.

Nagy füsttel járó tűz Gyergyószentmiklóson: Ro-Alert riasztást kaptak a lakók
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!