A disznóvágáshoz hozzátartozik a pálinka, de a trichinella-vizsgálat is
Fotó: Barabás Ákos
Mivel jellemzően hétvégén, háztáji körülmények között vágják le a sertések többségét Hargita megyében, a disznóölési szezonban hétvégén is bevizsgálják a húsmintákat a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság kirendeltségein dolgozó körorvosok. Ha trichinellózis-fertőzést találnak a mintában, bizonyos feltételek mellett kártérítést fizet az állam a kárba veszett sertésért.
2017. december 04., 22:242017. december 04., 22:24
2017. december 04., 22:342017. december 04., 22:34
Az előző évek átlagadatai alapján
A megnövekedett igény miatt már szombaton és vasárnap is elvégzik a trichinella-vizsgálatokat a megyei állat-egészségügyi igazgatóság körorvosai. Az intézménynek Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Székelykeresztúron és Gyergyószentmiklóson van ilyen kirendeltsége, ezekben a hétvégi napokon 9-től 12 óráig dolgoznak a körorvosok – tájékoztatott a hatóság szóvivője, Püsök László.
A szóvivő elmondta azt is, hogy a magán-állatorvosok telefonszámai is ki vannak függesztve rendelőik bejáratánál, így azokon a településeken is van lehetőség a hús hétvégi bevizsgálására, ahol nincs kirendeltsége a megyei állat-egészségügyi igazgatóságnak.
Fotó: Barabás Ákos
Amennyiben mikroszkópos vizsgálaton trichinellózis-fertőzést észlelnek a levágott állatból származó húsban, azonnal elkobozzák a sertést és megsemmisítik.
– mondta el Püsök László. Hozzáfűzte viszont, hogy a gazda csak akkor kérhet kártérítést, ha az állat szerepelt az országos adatbázisban és rendelkezett fülszámmal. Ezért is fontos, hogy
Ezt egyébként – személyazonossági igazolványuk mellett – magukkal kell vinniük a körorvoshoz vagy állatorvoshoz is a húsminta bevizsgálásakor.
Fotó: Barabás Ákos
Hargita megyében idén még nem történt trichinellózis-fertőzés, ám az elmúlt években volt volt már rá példa, minden évben előfordul néhány eset – közölte a megyei állat-egészségügyi igazgatóság szóvivője.
A Hargita megyei gazdák a levágott állatok többségének húsát már bevizsgáltatják, de ez az arány településenként is változik, illetve előfordul az is, hogy csak egy trichinelloszkóppal rendelkező technikussal vizsgáltatják be a húsmintát, így ezek a vágások sehol sem kerülnek feljegyzésre.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!