Az elektromos autók vásárlását az állam is támogatja
Fotó: Pinti Attila
Maros megye utcáin alig lehet látni elektromos meghajtású autókat, legalábbis egyelőre. Ennek egyik oka a töltőállomások hiánya, amelyet 2020-ig megoldani kíván a romániai piacon jelen levő két cégcsoport: 40 egységből álló elektromos autó töltőhálózatot fejlesztenek ki.
2017. július 11., 17:522017. július 11., 17:52
A beruházás része lenne egy hat országot és több mint 250 töltőállomást átfogó hálózatnak. Annak ellenére, hogy világszinten egyre elterjedtebbek az elektromos meghajtású személygépkocsik, és például Magyarországon is nagy eséllyel szembefuthatunk zöld rendszámú autókkal, Maros megyében ez nem így van.
Ennek egyik oka az, hogy
A Kaufland cégcsoport már tavaly kialakította és tesztelte elektromos töltőállomás-hálózatát. A projekt vezetője, Valer Hancaș érdeklődésünkre akkor elmondta, a hálózatépítést egyelőre befejezettnek tekintik.
– közölte a projektvezető. A marosvásárhelyi Kauflandoknál egyelőre nem lehet elektromos autókba „tankolni”.
Idén az E.ON és a MOL kezdi el 40 egységből álló elektromos töltőállomás-hálózatának kiépítését 2020-ig, a NEXT-E projekt keretében, amely a legnagyobb e-mobilitási támogatást kapta az Európai Bizottság részéről, azért, hogy bővítse az elektromos járművek töltésére szolgáló infrastruktúrát a kohéziós országokban. Célja tehát egy páneurópai, hat országot átfogó elektromos töltőállomás-hálózat kifejlesztése.
A gyorstöltő állomások közül 19-et az E.ON Energie Románia, 21-et pedig a MOL Románia telepít. Utóbbiakat a MOL által működtetett hálózat töltőállomásain helyezik el, és három főbb útvonal jelentősebb állomásait érintik: Arad–Bukarest–Konstanca (IV. Páneurópai közlekedési folyosó), Szászsebes–Marosvásárhely–Jászvásár és Szucsáva–Bukarest–Gyurgyevó (részben a IX. Páneurópai közúti folyosó).
Az Európai Bizottság június 23-án jelentette be, hogy a NEXT-E 18,84 millió eurós finanszírozást nyert (eredetileg 349 közlekedési projektből kiválasztottak 152-t, majd ezek közül választották ki) az Európai Összekapcsolási Eszköz (Connecting Europe Facility – CEF) program keretében. A projekt révén 222 standard gyorstöltő állomást (50 kW) és 30 ultragyors töltőállomást (150–350 kW) telepítenek, ezzel kulcsfontosságú infrastruktúrát biztosítva az elektromos járművek töltéséhez Csehországban, Szlovákiában, Magyarországon, Szlovéniában, Horvátországban és Romániában.
A NEXT-E projekt a villamosenergia-, az olaj- és a gázipar, valamint autógyártók (E.ON Csoport cégei, a MOL Csoport leányvállalatai, a horvátországi Hrvatska elektroprivreda, a PETROL, a Nissan és a BMW) egyedi együttműködési modellje, amely során interoperábilis hálózatot kívánnak létrehozni, hogy életképes alternatívát teremtsenek a belső égésű motorokkal felszerelt járművekre.
Hogy nagy a mozgás az elektromosautó-piacon, bizonyítja az is, hogy a Daciát gyártó Renault Románia kereskedelmi igazgatója, Hakim Boutehra a hétvégén jelentett be, hogy villanymeghajtású gépkocsik gyártását tervezik. Franciaország például azt tervezi, hogy 2040-ig teljesen kiiktatja a közutakról a benzin- és a gázolaj-meghajtású járműveket, úgy hogy jelenleg csak az autók 4 százaléka működik alternatív módon. Romániában ez az arány egy százalék, még úgy is, hogy az év első négy hónapjában háromszorosára nőtt a környezetbarát járművek értékesítése: 2016-ban ugyanebben az időszakban 195 elektromos és hibridautót adtak el, míg idén 548-at, az elmúlt három évben pedig majdnem 2000-et.
Az alapító Csereyné Zathureczky Emília életét, munkásságát, a közel 150 éves múzeum legrégebbi nívós tárgyait mutatja be a november 11-én 18 órakor az intézmény Bartók Béla-termében Újjászületünk! Csereyné – 200 címmel megnyíló új alapkiállítás.
Ingyenes orvosi konzultációk, labor- és radiológiai vizsgálatok, prevenciós szolgáltatások – a rákmegelőzés és gyógyítás hatékonyságának növelése érdekében ezekhez a szolgáltatásokhoz már az egészségbiztosítással nem rendelkezők is hozzáférhetnek.
Idén is megszervezték a Tudász műveltségi vetélkedőt, az utolsó fordulót Székelyudvarhelyen tartották hétvégén. Ezúttal az 1956-os forradalom tematikája köré épült a verseny, amelyet az első Tudász fesztivállal kötöttek össze.
Két jármű, köztük egy gázpalackokat szállító teherautó is érintett a Maros megyei Lövér településnél történt balesetben – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság.
Teljesen leégett egy fából készült építmény, egy másiknak pedig a tetőzetére terjedtek át a lángok a Maros megyei Dédabisztra településen, hétfő reggel.
November 11-15-e között a román hadsereg szárazföldi alakulatainak és a NATO romániai egységeinek partnerségével taktikai hadgyakorlatokorlatokat tartanak a sepsiszentgyörgyi lőtéren.
Első alkalommal szervezik meg a Kárpát-medencei Erdeiiskola-konferenciát és szemlét Szentegyházán, ahol több erdélyi és magyarországi szakember vesz részt, hogy minél szélesebb körben kiterjesszék az erdei iskola tevékenységét.
Út-helyreállítási és -javítási munkálatok miatt hétfőtől forgalomátszervezésre kell számítani Gyergyószentmiklóson – értesít a polgármesteri hivatal.
A Maros Megyei Tanács tájékoztatja az olvasókat, hogy hamarosan elkezdődnek a munkálatok Marosszentkirály és Mezőrücs településeken.
Már meg sem lepődünk azon, hogy ismét Csíkszereda volt az ország leghidegebb pontja.
szóljon hozzá!