Elővigyázatossággal megelőzhető a tragédiák nagy része
Fotó: Erdély Bálint Előd
Beköszöntött a jó idő, és ezzel együtt a strandidőszak is. A fürdőszezon viszont sajnos minden évben követel áldozatokat, Maros megyében évente öt-tizenöt ember vízbefúlásával kell számolni: legtöbben a Marosban, majd a Bözödi-tóban veszítik életüket. Kovács Róbert mentőbúvár szerint azonban sok mindent megtehetünk azért, hogy a nyári vakációnk ne változzon tragédiává.
2022. június 19., 13:032022. június 19., 13:03
Tizennyolc éve dolgozik hegyimentőként és tizenkét éve mentőbúvárként Kovács Róbert, a Maros Megyei Barlangi- és Hegyimentőszolgálat vezetője, és tapasztalatai alapján elmondhatja, hogy míg a hegyekben történt balesetek esetében nagyon nagy százalékban túlélőket hoznak le a hegyről, ez a százalék nagyon lecsökken a vízben történő balesetekkor.
„Nem vízi mentők vagyunk, hanem mentőbúvárok, és nem a tavak vagy folyóvizek mellett teljesítünk szolgálatot, hanem a székházban kapjuk a riasztást, ami azt jelenti, hogy amíg kiérünk, legjobb esetben is eltelik egy fél óra, vagyis, akit megtalálunk, azt már nem tudjuk megmenteni, hanem a testét kell megkeressük és átadjuk a hatóságoknak” – mondja a Székelyhon megkeresésére Kovács Róbert. Hozzáteszi, vízbefúláshoz sajnos pár perc víz alatt töltött idő is elég,
Kovács Róbert szerint jó hír, hogy eléggé lecsökkent a vízbefulladásos esetek száma Maros megyében, öt-tizenöt eset közé lehet tenni, míg tíz évvel ezelőtt volt olyan év is, hogy több mint harminc eset volt. A legtöbb baleset Maros megyében a folyóvizekben történik, majd a Bözödi-tóban, valószínűleg azért, mert nincs megfelelő tudásuk ahhoz, hogy folyóvízben ússzanak, de itt könnyebben kapja el görcs az úszót, áramlatokkal is számolni kell, sok esetben meg túl gyorsan mennek be felhevült testtel a hideg vízbe – sorolja az okokat Kovács. Hozzáteszi, a strandok biztonságosabbak, ott kötelezően kell legyen vízimentő is a parton, de két-három éve a Víkendtelepen is vízbefulladt egy tizenéves fiatal, akit a strandoló tömeg miatt nem vett észre időben a környezete.
Ha a mentőbúvárokat hívják, akkor már baj van
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kovács Róbert szerint fontos az elővigyázatosság, hisz sok tragédia, vízbefulladás megelőzhető egy kevés tudással mind a folyóvizekben, mind a tavakban vagy a tengeren. Például a szakember szerint a tavakon a part felé fújó közepes vagy erős szél jó szórakozásra, jó a hullámokon játszani, de a parttól befelé, a víz közepe felé fújó már nem. Az veszélyes. „Először is alig vannak hullámok, alig érezni a szelet a takarás miatt.
Nem lehet szemben úszni hosszabb ideig, mert erős szélben a hullám tetején fröccsenő víztől és a hullámok között kialakuló légritka tértől hamar oxigénadósságba kerül a jó úszó is” – mondja Kovács Róbert. Hozzáteszi,
„Ez nem az úszástudásról szól, alig van jelentősége. Jó úszók sem tudnak szemben úszni hosszabb ideig sodrással, áramlattal, hullámzással, széllel”.
A szakember azt is elmondta: tudja, nagy divat a tengerpartokon a sziklákon szelfizni, de nagyon sok fiatal halt már meg így, ugyanis egy váratlanul felcsapó hullám ledöntheti az embert és magával sodorja befelé. A sziklás öblökből pedig hullámzás esetén képtelenség kijönni, ha nincs erre kialakított kijáró. „Kerülni kell a zárt, nagy sziklás öblöket hullámzás idején.
– sorolja. A mentőbúvár kitért a vízbeugrásokra is, hangsúlyozva: soha nem szabad ismeretlen mélységű vízbe fejest ugrani, s nem szabad előzetes vízbemenetel nélkül sem ugrani.
– mutat rá.
Hozzáteszi, nagyon sokat számít a víz hőfoka is. „A 25 fokos víz lehet a barátunk, a 15 fokosnál hidegebb víz viszont halálos ellenség. 32 fokos vízben is lehet kihűlés, csak tovább tart. Októberben beesni egy szörfről vagy csónakból nem ugyanaz, mint júliusban. Akkor nem lehet órákig lubickolni. Kell tudni segítséget hívni.
– sorolja az apróságnak tűnő, de életmentő információkat a mentőbúvár.
Letette a hivatali esküt vasárnap reggel az alkotmánybíróság három új bírája, Mihai Busuioc, Asztalos Csaba és Dacian Cosmin Drago
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
szóljon hozzá!