Elővigyázatossággal megelőzhető a tragédiák nagy része
Fotó: Erdély Bálint Előd
Beköszöntött a jó idő, és ezzel együtt a strandidőszak is. A fürdőszezon viszont sajnos minden évben követel áldozatokat, Maros megyében évente öt-tizenöt ember vízbefúlásával kell számolni: legtöbben a Marosban, majd a Bözödi-tóban veszítik életüket. Kovács Róbert mentőbúvár szerint azonban sok mindent megtehetünk azért, hogy a nyári vakációnk ne változzon tragédiává.
2022. június 19., 13:032022. június 19., 13:03
Tizennyolc éve dolgozik hegyimentőként és tizenkét éve mentőbúvárként Kovács Róbert, a Maros Megyei Barlangi- és Hegyimentőszolgálat vezetője, és tapasztalatai alapján elmondhatja, hogy míg a hegyekben történt balesetek esetében nagyon nagy százalékban túlélőket hoznak le a hegyről, ez a százalék nagyon lecsökken a vízben történő balesetekkor.
„Nem vízi mentők vagyunk, hanem mentőbúvárok, és nem a tavak vagy folyóvizek mellett teljesítünk szolgálatot, hanem a székházban kapjuk a riasztást, ami azt jelenti, hogy amíg kiérünk, legjobb esetben is eltelik egy fél óra, vagyis, akit megtalálunk, azt már nem tudjuk megmenteni, hanem a testét kell megkeressük és átadjuk a hatóságoknak” – mondja a Székelyhon megkeresésére Kovács Róbert. Hozzáteszi, vízbefúláshoz sajnos pár perc víz alatt töltött idő is elég,
Kovács Róbert szerint jó hír, hogy eléggé lecsökkent a vízbefulladásos esetek száma Maros megyében, öt-tizenöt eset közé lehet tenni, míg tíz évvel ezelőtt volt olyan év is, hogy több mint harminc eset volt. A legtöbb baleset Maros megyében a folyóvizekben történik, majd a Bözödi-tóban, valószínűleg azért, mert nincs megfelelő tudásuk ahhoz, hogy folyóvízben ússzanak, de itt könnyebben kapja el görcs az úszót, áramlatokkal is számolni kell, sok esetben meg túl gyorsan mennek be felhevült testtel a hideg vízbe – sorolja az okokat Kovács. Hozzáteszi, a strandok biztonságosabbak, ott kötelezően kell legyen vízimentő is a parton, de két-három éve a Víkendtelepen is vízbefulladt egy tizenéves fiatal, akit a strandoló tömeg miatt nem vett észre időben a környezete.
Ha a mentőbúvárokat hívják, akkor már baj van
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kovács Róbert szerint fontos az elővigyázatosság, hisz sok tragédia, vízbefulladás megelőzhető egy kevés tudással mind a folyóvizekben, mind a tavakban vagy a tengeren. Például a szakember szerint a tavakon a part felé fújó közepes vagy erős szél jó szórakozásra, jó a hullámokon játszani, de a parttól befelé, a víz közepe felé fújó már nem. Az veszélyes. „Először is alig vannak hullámok, alig érezni a szelet a takarás miatt.
Nem lehet szemben úszni hosszabb ideig, mert erős szélben a hullám tetején fröccsenő víztől és a hullámok között kialakuló légritka tértől hamar oxigénadósságba kerül a jó úszó is” – mondja Kovács Róbert. Hozzáteszi,
„Ez nem az úszástudásról szól, alig van jelentősége. Jó úszók sem tudnak szemben úszni hosszabb ideig sodrással, áramlattal, hullámzással, széllel”.
A szakember azt is elmondta: tudja, nagy divat a tengerpartokon a sziklákon szelfizni, de nagyon sok fiatal halt már meg így, ugyanis egy váratlanul felcsapó hullám ledöntheti az embert és magával sodorja befelé. A sziklás öblökből pedig hullámzás esetén képtelenség kijönni, ha nincs erre kialakított kijáró. „Kerülni kell a zárt, nagy sziklás öblöket hullámzás idején.
– sorolja. A mentőbúvár kitért a vízbeugrásokra is, hangsúlyozva: soha nem szabad ismeretlen mélységű vízbe fejest ugrani, s nem szabad előzetes vízbemenetel nélkül sem ugrani.
– mutat rá.
Hozzáteszi, nagyon sokat számít a víz hőfoka is. „A 25 fokos víz lehet a barátunk, a 15 fokosnál hidegebb víz viszont halálos ellenség. 32 fokos vízben is lehet kihűlés, csak tovább tart. Októberben beesni egy szörfről vagy csónakból nem ugyanaz, mint júliusban. Akkor nem lehet órákig lubickolni. Kell tudni segítséget hívni.
– sorolja az apróságnak tűnő, de életmentő információkat a mentőbúvár.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!