Fotó: Pinti Attila
Elmarad Hargita megye a kötelező lakásbiztosítások terén az országos átlagtól: a lakások alig 16,04 százaléka biztosított a természeti katasztrófák esetére, míg országosan ez a szám 23,20 százalék. Kovászna megyében az értékek közelítenek az átlaghoz. Maros megye jobban áll, de így is összességében alacsony a kötelező lakásbiztosítási kötvények száma.
2024. szeptember 25., 10:342024. szeptember 25., 10:34
Nemrég több megyében is árvíz pusztított, Galac és Vaslui megyében például több mint ötezer háztartást sújtott az áradás. A természeti csapás okozta károk fedezésére vezették be 2010-ben a kötelező lakásbiztosítási kötvényeket, és arra voltunk kíváncsiak az utóbbi áradások apropóján, hogy
A Katasztrófák Elleni Biztosítási Csoport (PAID) honlapján közzétett statisztikai adatok szerint országos szinten is meglehetősen alacsony a kötelező biztosítási kötvények száma, átlagban a lakások 23,20 százaléka biztosított. Az elmúlt évekhez képest mégis néhány százalékos növekedést könyvelhettek el.
Hargita megye azonban meglehetősen elmarad az országos átlaghoz képest. Idén augusztus végén a megyében 22 174 kötelező lakásbiztosítási kötvényt jegyeztek, a lakásoknak pedig alig 16 százaléka volt biztosított. Kovászna megyében szintén keveset, azaz 19 702 ilyen kötvényt tartottak nyilván augusztus végén, a lakások 20 százaléka volt biztosítva. Maros megye jobban áll, ugyanebben az időszakban 58 601 biztosítást jegyeztek, a lakásoknak pedig 24 százaléka volt biztosítva, ez az arány meghaladja az országos átlagot.
Országos szinten kiemelkedő ezen a téren a főváros – ahol 423 ezernél több volt a megkötött kötelező lakásbiztosítás –, Temes megye (117 ezer lakásbiztosítás), Kolozs megye (103 ezer), valamint Brassó megye, ahol 94 ezernél több kötelező biztosítási kötvényt könyveltek el. A rangsorban utolsó helyen kullog Olt és Teleormán megye.
Fotó: Pinti Attila
Birtalan József, a Pénzügyi Felügyelet (ASF) vezetőtanácsának a tagja érdeklődésünkre elmondta, a megkötött kötelező lakásbiztosítások számát tekintve a központi régió országos szinten jól áll.
– adott magyarázatot a jelenségre. Hozzátette, a kötelező biztosítás földrengés, földcsuszamlás és árvíz okozta károk megtérítésére vonatkozik, sokan pedig úgy gondolkodnak, hogy
Birtalan megjegyezte, habár a biztosítás értéke nem jelentős összeg, egy évre mindössze 130 lej, a fent felsorolt katasztrófák okozta károk esetén 100 ezer lejig térítik meg a kárt. Ráadásul Hargita megyében is fordultak elő árvizek, például 2005-ben a Nyikó mentén pusztított az ár.
November elsejétől megdrágul a kötelező lakásbiztosítás, és több esetben lesz elkerülhetetlen a megkötése, mint korábban. A lakástulajdonosok többsége mindeddig nem kötött ilyen biztosítást, ennek az okairól is megkérdeztük Birtalan Józsefet.
Mint ismert, a fakultatív lakásbiztosítást nem lehet megkötni a kötelező biztosítás nélkül.
– mutatott rá Birtalan József. A fakultatív biztosítás esetén számos esetre lehet biztosítást kötni, széles a paletta, tette hozzá.
Fotó: Haáz Vince
Bokor Előd Attila, a csíkszeredai Proasig biztosító cég ügyvezetője érdeklődésünkre elmondta:
A biztosítási ügynök szerint az elmúlt tíz évhez képest megkétszereződött a megkötött fakultatív lakásbiztosítások száma. Ez a növekedés annak tudható be, hogy megfizethetőbbé vált a szolgáltatás, ráadásul részletben is fizethető. Ugyanakkor egyre többen kezdték el félteni az ingatlanjukat, továbbá a bankok is hozzászoktatták az ügyfeleiket a biztosításokhoz, hiszen,
Példákkal is szolgált az ingatlanbiztosítási kötvények árára. Mint kifejtette, egy kétszobás tömbházlakásra a fakultatív lakásbiztosítás ára, a biztosított értéktől függően évi 300-600 lej körül mozog.
Fotó: Pinti Attila
A vidéki magánházak esetén pedig a biztosítás értéke elsősorban függ attól, hogy miből épült. A téglából épült ház biztosítása olcsóbb; ha fából épült, akkor akár háromszoros ára is lehet. Például
Negyedévente tehát 250 lej körüli összeget kell fizetni, amely kevésbé megterhelő – jegyezte meg a szakember.
A biztosítás többek között természeti károk, csőtörés, ázás, szomszédokkal szembeni felelősségbiztosítás, törékeny dolgok biztosítása, tűz, saját hőközpont meghibásodása, vandalizmus, betörés, vagy egyéb más rizikó esetére nyújthat fedezetet.
Meggyőződését fejezte ki kedden a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu miniszterelnök, hogy Románia vízummentességi programba való felvételének felülvizsgálata szigorúan technikai jellegű intézkedés.
Továbbra is a tíz legforgalmasabb romániai repülőtér között szerepel a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – derül ki a Romániai Repülőterek Szövetségének legfrissebb kimutatásából.
Kovászna megye a krumpli egyik hazája, azonban a mezőgazdaságot rendkívül érzékenyen érinti az utóbbi időben egyre gyakoribbá váló aszály. Kézdivásárhelyre és annak környékére leginkább a szárazság, a kánikula és az árvíz jelenthet veszélyt.
A Román Rendőrség az elmúlt két évben 279 bűnszervezetet számolt fel – jelentette ki az intézmény létrehozásának 203-ik évfordulóján szervezett keddi ünnepségen a belügyminiszter.
Önkénteseket toboroz a Romániai Mária Út Egyesület, akik segítenek fenntartani a zarándokutat. A jelentkezők több önkéntesmunka-lehetőségből is választhatnak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
Rozsdásak helyett újakra cserélték a közlekedési táblákat a 13A jelzésű országút fenyédi eltérőjénél. Mostantól mindenki számára világos lehet, hogy Fenyédtől hány kilométerre is fekszik Csíkszereda, Szentegyháza vagy éppen Gyergyószentmiklós.
Áprilistól átmenetileg felfüggeszti a Kolozsvár–Budapest járatát az Aeroexpress Regional légitársaság – közölte hétfőn a magyar légitársaság.
Aranyérmet szerzett a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) közgazdász diákcsapata a Kínában szervezett világszintű esettanulmány-versenyen – olvasható a szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményben.
Egyik évről a másikra mintegy 55 százalékkal csökkent Hargita megyében a magánszemélyek számára az egészségbiztosítási pénztár által elszámolt betegnapok száma. Ez azonban nem függ össze a tavalyi szigorú ellenőrzésekkel.
szóljon hozzá!