Hirdetés
Hirdetés

Nagyrészt akkor kötünk lakásbiztosítást, ha erre kötelez a bank

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Elmarad Hargita megye a kötelező lakásbiztosítások terén az országos átlagtól: a lakások alig 16,04 százaléka biztosított a természeti katasztrófák esetére, míg országosan ez a szám 23,20 százalék. Kovászna megyében az értékek közelítenek az átlaghoz. Maros megye jobban áll, de így is összességében alacsony a kötelező lakásbiztosítási kötvények száma.

Barabás Hajnal

2024. szeptember 25., 10:342024. szeptember 25., 10:34

Nemrég több megyében is árvíz pusztított, Galac és Vaslui megyében például több mint ötezer háztartást sújtott az áradás. A természeti csapás okozta károk fedezésére vezették be 2010-ben a kötelező lakásbiztosítási kötvényeket, és arra voltunk kíváncsiak az utóbbi áradások apropóján, hogy

Székelyföldön hányan tartották fontosnak, hogy biztosítsák ingatlanjaikat.

Országos viszonylatban a lakások 23,20 százaléka biztosított

A Katasztrófák Elleni Biztosítási Csoport (PAID) honlapján közzétett statisztikai adatok szerint országos szinten is meglehetősen alacsony a kötelező biztosítási kötvények száma, átlagban a lakások 23,20 százaléka biztosított. Az elmúlt évekhez képest mégis néhány százalékos növekedést könyvelhettek el.

Hirdetés

Hargita megye azonban meglehetősen elmarad az országos átlaghoz képest. Idén augusztus végén a megyében 22 174 kötelező lakásbiztosítási kötvényt jegyeztek, a lakásoknak pedig alig 16 százaléka volt biztosított. Kovászna megyében szintén keveset, azaz 19 702 ilyen kötvényt tartottak nyilván augusztus végén, a lakások 20 százaléka volt biztosítva. Maros megye jobban áll, ugyanebben az időszakban 58 601 biztosítást jegyeztek, a lakásoknak pedig 24 százaléka volt biztosítva, ez az arány meghaladja az országos átlagot.

Országos szinten kiemelkedő ezen a téren a főváros – ahol 423 ezernél több volt a megkötött kötelező lakásbiztosítás –, Temes megye (117 ezer lakásbiztosítás), Kolozs megye (103 ezer), valamint Brassó megye, ahol 94 ezernél több kötelező biztosítási kötvényt könyveltek el. A rangsorban utolsó helyen kullog Olt és Teleormán megye.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Főként nagyvárosi ingatlanokra kötnek biztosítást

Birtalan József, a Pénzügyi Felügyelet (ASF) vezetőtanácsának a tagja érdeklődésünkre elmondta, a megkötött kötelező lakásbiztosítások számát tekintve a központi régió országos szinten jól áll.

Idézet
Főként a nagyvárosokban kötnek több kötelező lakásbiztosítást, ahol eleve több az ingatlanhitel, és a bankok kötelezik a vásárlót a biztosítás megkötésére”

– adott magyarázatot a jelenségre. Hozzátette, a kötelező biztosítás földrengés, földcsuszamlás és árvíz okozta károk megtérítésére vonatkozik, sokan pedig úgy gondolkodnak, hogy

Hargita megyében nem jellemzőek ezek a természeti katasztrófák – ezért nem érzik a szükségét annak, hogy biztosítsák a lakásukat.

Birtalan megjegyezte, habár a biztosítás értéke nem jelentős összeg, egy évre mindössze 130 lej, a fent felsorolt katasztrófák okozta károk esetén 100 ezer lejig térítik meg a kárt. Ráadásul Hargita megyében is fordultak elő árvizek, például 2005-ben a Nyikó mentén pusztított az ár.

korábban írtuk

Drágul a kötelező lakásbiztosítás
Drágul a kötelező lakásbiztosítás

November elsejétől megdrágul a kötelező lakásbiztosítás, és több esetben lesz elkerülhetetlen a megkötése, mint korábban. A lakástulajdonosok többsége mindeddig nem kötött ilyen biztosítást, ennek az okairól is megkérdeztük Birtalan Józsefet.

Mint ismert, a fakultatív lakásbiztosítást nem lehet megkötni a kötelező biztosítás nélkül.

Idézet
Mindenkit biztatok a fakultatív biztosítás megkötésére is, mert egyre gyakrabban fordulnak elő vidékünkön is viharok, amelynek következtében jégkár keletkezik, fák dőlnek a házra, nemrégiben volt olyan vihar Székelyudvarhelyen, hogy lesodorta a háztetőket, cserepeket”

– mutatott rá Birtalan József. A fakultatív biztosítás esetén számos esetre lehet biztosítást kötni, széles a paletta, tette hozzá.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Nyitottabbak lettek az emberek a lakásbiztosításra

Bokor Előd Attila, a csíkszeredai Proasig biztosító cég ügyvezetője érdeklődésünkre elmondta:

nagyon ritka az, hogy valaki csak kizárólag kötelező lakásbiztosítást kössön, hiszen csak 100 ezer lejig fedezik a földrengés, földcsuszamlás és árvíz esetén a károkat, azonban a lakások értéke általában meghaladja jóval ezt az értéket.

A biztosítási ügynök szerint az elmúlt tíz évhez képest megkétszereződött a megkötött fakultatív lakásbiztosítások száma. Ez a növekedés annak tudható be, hogy megfizethetőbbé vált a szolgáltatás, ráadásul részletben is fizethető. Ugyanakkor egyre többen kezdték el félteni az ingatlanjukat, továbbá a bankok is hozzászoktatták az ügyfeleiket a biztosításokhoz, hiszen,

ha hitelből vásároltak, akkor kötelezték a fakultatív lakásbiztosítás megkötésére is őket.

Példákkal is szolgált az ingatlanbiztosítási kötvények árára. Mint kifejtette, egy kétszobás tömbházlakásra a fakultatív lakásbiztosítás ára, a biztosított értéktől függően évi 300-600 lej körül mozog.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A vidéki magánházak esetén pedig a biztosítás értéke elsősorban függ attól, hogy miből épült. A téglából épült ház biztosítása olcsóbb; ha fából épült, akkor akár háromszoros ára is lehet. Például

egy 170 négyzetméteres falusi téglaház éves biztosítási költsége a kötelező és a fakultatív biztosítással együtt 1100 lej körül van.

Negyedévente tehát 250 lej körüli összeget kell fizetni, amely kevésbé megterhelő – jegyezte meg a szakember.

A biztosítás többek között természeti károk, csőtörés, ázás, szomszédokkal szembeni felelősségbiztosítás, törékeny dolgok biztosítása, tűz, saját hőközpont meghibásodása, vandalizmus, betörés, vagy egyéb más rizikó esetére nyújthat fedezetet.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 26., péntek

Beköszönt az igazi tél: erős szél és havazás, a hegyekben hóviharok várhatók

Szinte az egész országban téliesre fordul az időjárás a hétvégén: erős szél, havazás, ónos eső, a hegyekben hófúvás várható a meteorológusok szerint. Székelyföld legnagyobb részén sárga jelzésű riasztás lesz érvényben a kedvezőtlen idő miatt.

Beköszönt az igazi tél: erős szél és havazás, a hegyekben hóviharok várhatók
Hirdetés
2025. december 26., péntek

MCC Erdély: év végéig lehet jelentkezni a középiskolás programba

December 31-ig hosszabbították meg a jelentkezési határidőt a Mathias Corvinus Collegium (MCC) – Erdély középiskolás programjába.

MCC Erdély: év végéig lehet jelentkezni a középiskolás programba
2025. december 26., péntek

Fagyos karácsony: mínusz 10 fok alá hűlt Székelyföld

Az idei tél eddigi legfagyosabb reggelére ébredtünk karácsony másodnapján, a hőmérséklet Székelyföld-szerte megközelítette, helyenként meg is haladta a mínusz 10 fokot. A leghidegebb ezúttal is Csíkszeredában volt.

Fagyos karácsony: mínusz 10 fok alá hűlt Székelyföld
2025. december 26., péntek

Mit nézzünk az ünnepek alatt?

Mit nézzünk idén karácsonykor, ha nem a tévécsatornák műsorai közül válogatnánk? A rövid válasz: a Stranger Things ötödik évadának új epizódjait. A hosszú pedig az alábbi film- és sorozatajánlónk.

Mit nézzünk az ünnepek alatt?
Mit nézzünk az ünnepek alatt?
2025. december 26., péntek

Mit nézzünk az ünnepek alatt?

Hirdetés
2025. december 25., csütörtök

Eszméletét vesztette egy szánkózó nő, miután hátulról nekiütköztek

Súlyos baleset történt karácsony napján a predeali üdülőhely egyik szánkópályáján, ahol egy szánkózó nő orvosi ellátásra szorult, miután egy másik szánkózó hátulról elütötte. Az ütközés következtében a sérült elvesztette az eszméletét.

Eszméletét vesztette egy szánkózó nő, miután hátulról nekiütköztek
2025. december 25., csütörtök

Karácsonykor álljunk meg a rohanásban, és legyünk jelen az ünnepben

Naphosszat készülődünk, próbáljuk letudni a teendők hosszú listáját, miközben egy tökéletes ünnep képét hajszoljuk. Szakértővel kerestünk választ arra, mit tehetünk azért, hogy a karácsony ne a teljesítménykényszerről, hanem a jelenlétről szóljon.

Karácsonykor álljunk meg a rohanásban, és legyünk jelen az ünnepben
2025. december 25., csütörtök

Halálra vertek egy 36 éves férfit Szeben megyében karácsony napjára virradóan

Meghalt egy 36 éves férfi egy verekedésben csütörtökre virradóra Szeben megyében.

Halálra vertek egy 36 éves férfit Szeben megyében karácsony napjára virradóan
Hirdetés
2025. december 25., csütörtök

Székelyföldön ismerős világutazó házába csapódott be egy BMW karácsony első napján

Átrepült a kerítésen és a háznak csapódott BMW-jével egy ittas sofőr karácsony első napjának hajnalán.

Székelyföldön ismerős világutazó házába csapódott be egy BMW karácsony első napján
2025. december 25., csütörtök

Négyszáz sebességmérő készüléket vetnek be a karácsonyi hosszú hétvégén

Naponta mintegy 23 ezer rendőr, csendőr, határrendész, tűzoltó és rohammentős teljesít szolgálatot a karácsonyi hosszú hétvégén.

Négyszáz sebességmérő készüléket vetnek be a karácsonyi hosszú hétvégén
2025. december 24., szerda

Amikor egy álom apáról lányára száll – a Csillag Születik győzteseivel beszélgettünk

Szívélyesen, mosolyogva fogadtak, pedig alig pár órája érkeztek haza Budapestről: Kristof Béla és Rebeka, a Csillag születik idei győztesei a döntő utáni éjszakát még a fővárosban töltötték, kedden pedig már Székelyudvarhelyen beszélgettünk velük.

Amikor egy álom apáról lányára száll – a Csillag Születik győzteseivel beszélgettünk
Hirdetés