Antal Árpád. Archív
Fotó: Vargyasi Levente
Az egészségügyi, az energetikai és a politikai válság hatalmas nyomást helyez az önkormányzatokra, miközben ezek hívják le a legtöbb európai uniós támogatást, fogalmazta meg csütörtöki sajtótájékoztatón Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere.
2021. október 14., 20:232021. október 14., 20:23
2021. október 14., 20:462021. október 14., 20:46
Felidézte, a múlt héten írtak alá két finanszírozási szerződést az unió 2014–2020-as költségvetésének kiírásain belül, miközben 2023-ig el kell költeni minden pénzt. Eltelt nyolc év, közben számtalanszor megváltoztatták a kiírásokat, a játékszabályokat, Románia 2017-ben még újra tárgyalta az Európai Bizottsággal a feltételeket, miközben más országok arra már leszerződték a támogatásokat, mondta a polgármester.
Hozzátette, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat már 2015-ben előkészítette a dokumentációkat, a munkálatok egy részét azóta rég megfinanszírozták volna saját forrásból, de mivel a pályázatokban csomagok vannak, már nem tudták szétszedni ezeket, tehát ki kellett várni a kiírásokat.
Ha az uniótól lehívtak 100 egységnyi támogatást, amihez 2 egység önrészt kellett volna hozzátenni, azóta elszálltak az árak,
Az előző uniós ciklusból Sepsiszentgyörgynek 24 nyertes pályázata van, összesen 52,5 millió euró értékben. „El kell költeni ezeket a pénzeket, ugyanakkor ebben az időszakban kell pályázni a következő uniós költségvetési ciklus kiírásaira, a helyreállítási alapra, az országos vidékfejlesztési alaphoz, az Anghel Saligny beruházási programra, rendkívül nagy a nyomás, hatalmas a munkavolumen. Aggasztó ugyanakkor, hogy amikor elindulnak ezek a programok, ki fog építeni, hiszen már most nincs elég munkaerő az építőiparban. A versenytárgyalásokra jelentkeznek még cégek, meg is nyerik a munkát, de nincs, akivel kivitelezzék” – magyarázta a polgármester.
Hiába növelik Romániában a béreket, közben a nyugati országokban is többet fizetnek, az olló nem zárul Kelet- és Nyugat-Európa között” – mutatott rá a szociológus végzettségű polgármester.
„Hozzá kell szokjunk, hogy egyre több területen jelentkezik a munkaerőhiány, a verseny a munkavállalókért globalizálódott, ha egy cég Norvégiában alkalmazni akar, nem csak az országban, hanem Kelet-Európában, sőt Ázsiában is szétnéz. Zajlik a képzett és a képzetlen munkaerő elszívása, a probléma gyökere a népességcsökkenésben rejlik, most csapódik le a társadalomra a meg nem született gyerekek hatása” – mondta Antal Árpád. Rámutatott, Romániában 1967–1968-ban született a legtöbb gyerek, mintegy kétmillió, amikor ők elérik a nyugdíjkorhatárt, és kilépnek a munkaerőpiacról, helyettük legtöbb 500 ezer új munkavállaló lép be, mert a 2000-es években már csak ennyi gyerek született.
A '89-es forradalom óta először fordul elő, hogy a „rendszerpártoknak”, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) és a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) nincs képviselőjük az elnökválasztás második fordulójában – jelentette ki Elena Lasconi.
Călin Georgescu független elnökjelölt hétfőn kijelentette, hogy az őt ért „vádakkal” ellentétben nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”.
November 25-én, a nők elleni erőszak megszüntetésének napján a csíkszeredai önkormányzat is csatlakozik azokhoz a közintézményekhez, amelyek a bántalmazott nőkkel, lányokkal való szolidaritás jegyében cselekvésre szólítanak fel.
A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) újra meghirdette rendkívül népszerű Nem térkép e táj! programját, melynek keretében iskolai osztályok honismereti kirándulások anyagi fedezetére pályázhatnak.
Elismeri, támogatja és gondozza a fogyatékkal élők művészetét a sepsiszentgyörgyi Írisz ház, amely idén 14. alkalommal hirdette meg az Outsider Art című pályázatát. Az alkotóknak az irgalmas szamaritánus történetéből kell inspirálódniuk.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ december 2-án jelenti be, kit támogat az elnökválasztás második fordulójában, jelenleg ugyanis a december 1-jei parlamenti választás jelenti a prioritást a szövetség számára.
Lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéből Nicolae Ciucă, a párt államfőjelöltje.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint lezárult a szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése.
Országszinten arányaiban Csíkszeredában élt a legtöbb magyar szavazati jogával – osztotta meg a sajtóval az államelnöki választás első fordulójának statisztikáit Borboly Csaba, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének elnöke.
Azok szavazatára is szükség lesz vasárnap, akik távol maradtak az elnökválasztás első fordulójától – hangsúlyozza Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnöke. Szerinte a parlamenti választásokon kulcsfontosságú a magas magyar részvétel.
2 hozzászólás