A gazdasági válság Háromszékre is begyűrűzött, cégek szűntek meg, gyárak zártak be, a munkanélküliség pedig magasabb, mint eddig bármikor. A Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség vezetőjével, Kelemen Tiborral a háromszéki munkaerőpiac jövőjéről beszélgettünk.
2011. március 10., 10:102011. március 10., 10:10
2011. március 10., 10:592011. március 10., 10:59
Háromszéken a munkanélküliek, de a dolgozók is nehéz helyzetben vannak, hiszen a fizetések is a régióban a legalacsonyabbak az országos átlaghoz viszonyítva. Hogy ez az állapot meddig tart, azt gazdasági szakemberek jósolhatják meg, ám a tartós munkanélküliség és a kilátástalan helyzet sokak életét megkeseríti. Kelemen Tibor 1992 óta vezeti az ügynökséget, sokéves tapasztalattal bír, és elmondása szerint Kovászna megye sosem volt könnyű helyzetben.
Háromszék mindig nehéz helyzetben volt
A legnehezebb periódus 1997–1998-ban volt, mondja az igazgató, hiszen ekkor kezdődtek meg a tömeges elbocsátások. Ebben az időszakban Sepsiszentgyörgyön nagyon sok ember vesztette el addig biztosnak vélt munkahelyét, intézmények, vállalkozások szűntek meg, átszervezések történtek, és ezek velejárója minden esetben a leépítés volt. A munkanélküliség terén Háromszéken sosem voltak könnyű állapotok – állítja Kelemen Tibor –, csak az 1989 előtti periódusról lehet elmondani, hogy hivatalosan nem létezett munkanélküliség. Akkor fontos volt, hogy jó statisztikai adatokkal zárják a munkaügyi intézmény mérlegét, ám azóta ez átalakult, a munkaügynek folyamatosan változó munkanélküliségi rátája lett.
De nem ez a legfontosabb tevékenysége a munkaerő-elhelyező ügynökségnek – mondja az igazgató –, hanem olyan stimuláló eszközök használata, melyek által a munkától megvált, elbocsátott személy átalakul foglalkoztatott emberré. Az átképzésen van tehát a hangsúly, ez az egyik legfontosabb szerepe a munkaügynek. Az átképzések esetében két fontos szempontot kell követni: a piacot, keresletet és kínálatot, ugyanakkor prevenciót kell alkalmazni, megelőzve ezáltal azt, hogy hiány alakuljon ki szakmákban, mesterségekben, munkaerőben.
Itt nagyon fontos szerep jut a helyi és megyei önkormányzatoknak, illetve a vállalkozóknak is – fejtette ki Kelemen Tibor –, hiszen így információt lehet szerezni arról, hogy Kovászna megyében hol és milyen típusú beruházások lesznek. Az újonnan induló gyárak humánmenedzsment részét oldja meg a munkaügyi hivatal, ezért fontos az együttműködés.
Brassó elszívja a munkaerőt
A beruházások menete nagyon gazdaságfüggő, és sajnos Háromszéken azt is figyelembe kell venni, hogy mellettünk egy – Szentgyörgyhöz képest – metropolisz, Brassó működik, mely által a város ki van téve annak, hogy nyúlványként érvényesüljön. Brassó sajnos elviszi a jó munkaerőt, magasabb bérezést biztosítanak, ezért nem tud Kovászna megye állásokban bővelkedni és nagyobb lehetőségeket biztosítani. Ugyanakkor Háromszéken csoportosulások jöttek létre, melyek igyekeznek megvédeni a megyét gazdaságilag, és ha nem is növelik, de konzerválják megvalósításaikat. Nehéz felzárkózni a nagyvárosokhoz, mint Brassó, Szeben vagy Marosvásárhely, de Kovászna megyének is ezen a piacon kell megélnie – mondja a szakember. Követendő példa lenne ugyanakkor a székelyudvarhelyi, hiszen ott nemcsak a munkanélküliségi ráta alacsony, de az emberek többsége munkahelye mellett kis vállalkozásokat is működtet. Itt is lehetne kisebb cégek létrehozásában gondolkodni, ami szép megélhetést biztosíthat családok számára.
Fontos lenne a szakképzés
Sepsiszentgyörgyön gondot jelent az is, hogy csökkent az iskolai szakképzés, és felerősödött a líceumi oktatás, ennek eredménye pedig a diplomások nagy százalékú munkanélkülisége. Ebben sajnos a legnagyobb felelősség a szülőket illeti – mondja Kelemen Tibor, hiszen túl akarjuk nőni magunkat, és elfelejtjük múltunkat. A jó magyar ember jó mesterember is lehetne, de ez az állítás csak akkor állja meg a helyét, ha kézzel és ésszel fenntartjuk. A kétkezi munkát az utóbbi időben lenézik, és az elméleti líceumok felduzzasztásával a több mint hatvanszázalékos elméleti oktatásból kikerülő diákok nem a mesteremberek sorát gazdagítják. Kelemen szerint a szakoktatás nagyon fontos, de ezt nem a diákkal, hanem a szülővel kell kezdeni. A szülőnek kell megértenie azt, hogy „jobb kis gazdának lenni, mint nagy szolgának” – idézi édesapja szavait az igazgató.
Kelemen Tibor azt is elmondta, hogy sajnos a közeljövőben két nagyobb cég is bezárja kapuit Sepsiszentgyörgyön, a nagy múltú cigarettagyár, valamint az Abofarm. A két esetben más és más okok miatt szűnik meg a gyártás, de közel száz ember kerül utcára április közepén, akiknek átlagéletkora 40 év, és nagyon nehéz lesz visszakerülni a munkanélküli segély után a piacra és állást találni. A Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség azonban minden segítséget megad azoknak, akik az intéményhez fordulnak, és a nehéz, válságos helyzetben is megpróbálják támogatni a háromszékieket – zárta beszélgetésünket Kelemen Tibor.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
Egy különleges, szenzoros mezítlábas fejlesztőösvényt ajándékozott a magyarországi Civilis Egyesület a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola óvodásai számára. Az önkormányzat és az egyesület további közös programokat is tervez.
A melanoma világnapja alkalmából ingyenes szűrési kampány indul május 19–23. között négy Kovászna megyei városban: Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón. A vizsgálat célja a betegség korai felismerése.
A gyerekek kívánsága szerint épült meg a csíkdelnei iskola udvarán a játszótér, amelyet az anyaországi támogatásnak köszönhetően két teqball asztallal, illetve két pingpongasztallal bővítettek. A játszóteret pénteken vette birtokába a gyereksereg.
Több mint 40 Hargita megyei katonai tűzoltó dolgozik a Korond patak utóbbi napok esőzései nyomán megnőtt vízszintjének a csökkentésén és a parajdi sóbánya tárnáiba beszivárgott víz kiszivattyúzásán.
Két férfit vett őrizetbe a rendőrség csütörtökön egy május elsejei, Sepsiszentgyörgyön történt rablás ügyében. Az egyik gyanúsítottat, egy 23 éves fiatalembert a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték pénteken.
Megjelent pénteken a Hivatalos Közlönyben az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvényesítő alkotmánybírósági határozat, és ezzel kezdetét vette a második forduló kampánya. A választási kampány május 17-én, szombaton 7 órakor ér véget.
szóljon hozzá!