Mit okozhat a kullancscsípés?

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Beszámoltunk nemrég arról, hogy egyre gyakoribb a kullancscsípés Csík térségében is. Dr. Ambrus Irén főorvossal, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház járványügyi osztályának vezetőjével most a kullancs által terjesztett betegségekről, azok gyógyítási és megelőzési lehetőségeiről beszélgettünk. Mint a szakember mondta, veszélyes betegségekről van szó, ezért fontos odafigyelni a megelőzésre.

R. Kiss Edit

2011. június 23., 16:472011. június 23., 16:47

2011. június 23., 16:562011. június 23., 16:56

– Milyen betegségeket terjeszt az emberre a kullancs?

– Két betegséget szeretnék megemlíteni, az egyiket egy vírus, a másikat pedig egy, a spirochaeta családba tartozó baktérium, a borrelia okozza. A vírus által okozott, kullancsról emberre terjedő betegség a kullancs encephalitis (vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás). Szezonális betegség, tehát tavasztól őszig gyakoribb az esetek száma. Hargita megyében is felügyelet alatt állunk a betegséget illetően, ez azt jelenti, hogy azon eseteket, ahol gyanú áll fenn, kötelező módon le kell közöljük a közegészségtannak és mintákat kell küldjünk referencia-laboratóriumokba.

– Milyen tünetekkel jár a kullancs-enchephalitis?

– A kullancs-encephalitis kórokozóját, a vírust a kullancs terjeszti. Ez zoonózis, tehát állatról emberre terjedő betegség, a kullancs a vektor, ő viszi át a kórokozót. A vírus behatolása a bőrön át, tehát a csípés útján történik, és megtörténhet az is, hogy enterális úton kerül be a szervezetbe, például, ha állati eredetű fertőzött tejterméket fogyasztunk.

Miután a kullancs által terjesztett vírus az emberi szervezetbe kerül, egy rövid, héttől tizennégy napig terjedő lappangási időszak következik. Ezután egy kétfázisos lázas állapottal találkozunk. Az első időszakban két-három napig tartó láz jelentkezik, amely grippés tünetekre emlékeztet, fejfájás, láz, izomfájdalom, levertség, néha hányinger, hányás kíséri, ami aztán spontán megszűnik. Körülbelül a fertőzések harminc százalékában a betegség ezzel lezárul. Ellenben az esetek hatvan-hetven százalékában egy hetes, viszonylag csendes időszakot követően megjelenik a betegség második szakasza: ismét láz jelentkezik és megjelennek az idegrendszeri tünetek, így fejfájás, hányinger, hányás, esetleg tudatzavar is, meningeális tünetek – ekkor beszélünk egy limfás agyhártyagyulladásról, és ilyenkor a beteg kórházi kezelésre szorul. A kórházi kezelés tulajdonképpen tüneti kezelés, gyulladáscsökkentőkkel. Megjegyzendő, hogy ez a kórkép viszonylag magas arányban, ötven-hatvan százalékában szövődményekkel gyógyul – idegrendszeri szövődményekkel találkozunk –, amelyek lehetnek átmenetiek vagy véglegesek. A szövődmények között lehet például tudatzavar, bénulás, tehát ez egy eléggé súlyos megbetegedésnek számítható. A megelőzésére létezik védőoltás, de ez sajnos, nálunk nincs forgalomban. A védőoltás neve FSME-IMMUN, Magyarországon kapható, ott ugyanis a Dunántúl endémiás vidék, tehát rendszeresen fordul elő megbetegedés.

– Melyik a másik, a baktérium által okozott megbetegedés?

– A másik megbetegedés, amely az utóbbi időben nálunk is nagyon elterjedt, az a borreliosis vagyis a Lyme-kór. Romániában 2010-ben háromszorosa volt az esetek száma az előző évinek, emiatt fokozottan figyelnek erre az országban is: felszólítást kaptunk a közegészségügyi igazgatóságtól, hogy az eseteket monitorizáljuk, és a közegészségügyi intézet laboratóriumába küldünk mintákat a diagnózis megerősítésére. A Lyme-kór szintén egy zoonózis, tehát állatról emberre terjedő fertőző megbetegedés. Krónikus lefolyású, több hullámban jelentkezik, és több szervet érint. A kórokozó egy baktérium, amelyet a kullancs a szúrás alkalmával a nyálával juttat be a szervezetünkbe vagy pedig a kullancs bélcsatornájából kerül át a bőrszövetünkbe. Nemcsak az érett kullancs, hanem a nimfa és a lárva – a kullancs éretlen formái – is fertőznek. Ezek kis méretűek, egy-két milliméter nagyságúak, de fertőzhetnek, és nagyon nehéz észrevenni őket. Tehát a kullancs mind a három formájában fertőzhet, de felhívnám a figyelmet, hogy nem minden kullancscsípés egyenlő a fertőzéssel. Minél korábban eltávolítjuk a kullancsot, annál kisebb a lehetősége, hogy megfertőződjünk: ha a kullancs fertőzött volt és az első 24 órában eltávolítjuk, akkor jó, ha 48 órán belül távolítjuk el a bőrünkből, akkor körülbelül harminc százalékos esélyünk van, hogy megfertőződjünk, 72 órán belül ez az arány már száz százalék. Ezért nagyon fontos, hogy minél hamarabb eltávolítsuk a kullancsot.

– Milyen tünetei vannak a Lyme-kórnak?

– A kullancscsípés után, ha megfertőződünk, akkor háromtól harminc napig terjed a lappangási idő. Közvetlenül a csípés alkalmával megtörténhet, hogy a csípés helye bepirosodik. Ez egy allergiás reakciónak tudható be, mivel különböző fehérjék kerülnek be a kullancs testéből a szervezetünkbe – ez tehát nem az erythema migrans, a Lyme-kór korai tüneteként megjelenő piros folt, bőrpír. Ez körülbelül három nap után jelentkezhet: a behatolás helyén egy göb, majd körülötte bőrpír jelenik meg, amely perifériásan terjed, elérheti a tíz centiméter átmérőt is, a közepe pedig elhalványul és egy gyűrű alakú képlet jelenik meg. Helyileg ez enyhén fájdalmas, tapintatra melegebb és néha viszkető. Lehet egy vagy akár több ilyen bőrpír is a szúrás körül, és nagyon sokszor a regionális nyirokcsomók is megduzzadnak, fájdalmas duzzanatot észlelünk – általában ekkor fordulnak a betegek orvoshoz. Egy későbbi megnyilvánulása a fertőzésnek, ami körülbelül kettőtől nyolc hétig terjedően jelenik meg, az a carditis, vagyis szívizomgyulladás, amely ritmuszavarokkal jár, nagyon sokszor pericardiális folyadékgyülemmel, de általában a megfelelő kezeléssel jól gyógyul.

A fertőzés utáni első három hónapban jelentkezhetnek központi idegrendszeri tünetek, tehát megjelenik a neuroborreliosis, ami lehet agyhártyagyulladás, lehet agyideg-bénulás (leggyakrabban arcüreg-bénulással találkozunk) és lehet perifériás neuritis, tehát periférián jelentkező bénulás. Ugyanakkor három hónaptól három évig terjedően jelentkezhet az arthritis vagyis az ízületi gyulladás, amely megnyilvánulhat egy vagy több ízület érintettségével. Ekkor ízületi fájdalmak jelentkeznek, általában a térdízület érintettsége a leggyakoribb. A diagnózis a járványtani és klinikai adatokon alapszik, és létezik egy segítő módszer, a szerológiai, a laborvizsgálat. Az ellentest a csípéstől számított 21. napon megjelenik a szervezetben, ezt mutatjuk ki a laboratóriumban, ellenben az aktuális laborvizsgálatok nem eléggé érzékenyek, és nem tudjuk elkülöníteni az akkut fertőzést a krónikus fertőzéstől, ezért csak egy kiegészítő vizsgálatnak tekintjük, nem olyannak, amely megerősíti a diagnózisunkat. Nagyon sok fals pozitív szerológiai reakcióval találkozunk, ezt azért mondom el, mert sok ilyen fordul elő, és bepánikolnak az emberek.

– Hogyan gyógyul ez a betegség?

– A Lyme-kór krónikus megbetegedés. Abban az esetben, ha tervezett antibiotikum terápiában (a betegség különböző szakában megvan a tervezett antibiotikum terápia) részesül a beteg, akkor egy hosszabb idő után gyógyítható. De eléggé nagy türelmet igényel ez a betegség a páciens részéről.

– Hogyan előzhetjük meg a Lyme-kórt?

– Ha olyan helyen kirándulunk, ahol tudjuk, hogy előfordulhat kullancs, akkor takarjuk el a bőrfelületeket, tehát hosszú ujjú felsőben, nadrágban, cipőben járjunk, lehetőleg világos színűben, hogy lássuk a kullancsot, ha ránk sodródik, és minél hamarabb el tudjuk távolítani. Kirándulás után vizsgáljuk át a bőrfelületeket, hogy csípett-e meg kullancs, és ha találunk élősködőt, akkor lehetőleg szakszerűen távolítsuk el. Nem szabad agresszív módszerekkel eltávolítani, például nem szabad különböző vegyi anyagokkal bekenni vagy a potrohát összenyomni, mert akkor a sebbe kerülhet a kullancs esetleg fertőző nyála. A kullancsot meg kell érinteni egy éteres vagy alkoholos tamponnal, és egy csipesszel az óra járásával ellentétes irányba finom mozdulattal el kell fordítani, hogy a fejét is eltávolítsuk a bőrből. Nagyon sokszor megtörténik, hogy a feje bent marad, és ilyenkor, ha otthon, nem teljesen tiszta eszközökkel agresszívabb módon próbálják meg eltávolítani, sokszor felülfertőződnek a sebek. Miután eltávolítottuk a kullancsot, a sebet le kell fertőtleníteni. Ajánljuk a tetanusz elleni profilaxist és harminc napig megfigyelést, mert háromtól harminc napig jelenhet meg a bőrpír a behatolási kapunál. Oda kell figyelni erre, mert veszélyes betegség, és egyre több eset van. Naponta jön két-három személy az osztályra kullancscsípés miatt, nagyon sok erythema migrans, tehát bőrpír van, nem egy esetben pedig agyhártyagyulladással érkeznek a betegek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 29., kedd

Mert táncolni öröm, a tánc közösséget formál

Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.

Mert táncolni öröm, a tánc közösséget formál
2025. április 29., kedd

Hétvégén is nyitva lesz a lakosságnyilvántartó iroda Csíkszeredában

A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.

Hétvégén is nyitva lesz a lakosságnyilvántartó iroda Csíkszeredában
2025. április 29., kedd

Engedélyeztetések után épülhet a csíkcsicsói sportcsarnok

A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.

Engedélyeztetések után épülhet a csíkcsicsói sportcsarnok
2025. április 28., hétfő

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány

Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.

Tizenegyedikes diák volt a szépvízi víztározóba zuhant lány
2025. április 28., hétfő

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány

Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.

Medve elől menekülve eshetett a víztározóba az életét vesztő lány
2025. április 28., hétfő

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját

Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.

Csíkszeredában is bemutatják a székely határőr verses naplóját
2025. április 26., szombat

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön

Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.

Megsütötték a rekordméretű kürtőskalácsot Csíkszentgyörgyön
2025. április 25., péntek

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba

A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.

18 éves lány fulladt a szépvízi víztározóba
2025. április 25., péntek

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ

Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.

Egyelőre a városháza épületében marad a katonai központ
2025. április 24., csütörtök

Csíktaplocán tartják Boros Károly gyémántmiséjét

Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.

Csíktaplocán tartják Boros Károly gyémántmiséjét