Hirdetés
Hirdetés

Mire figyeljünk, ha útszéli gombavásárlásra adjuk a fejünket?

A sepsiszentgyörgyi piacon tegnap már csak keserűgomba-árusokat találtunk… •  Fotó: Tuchiluș Alex

A sepsiszentgyörgyi piacon tegnap már csak keserűgomba-árusokat találtunk…

Fotó: Tuchiluș Alex

Nyaranta, egy-egy nagyobb esőzés után Székelyföld főbb útjai mentén gyakran látni vedreikre mutogató árusokat. Eddig többnyire szegfű-, újabban róka-, keserű- és medvegombát, később áfonyát kínálnak az erdőt ritkán járó autósoknak, ám nem árt óvatosnak lenni, ha vásárlásra adjuk a fejünket.

Kocsis Károly

2024. július 06., 21:252024. július 06., 21:25

2024. július 07., 09:562024. július 07., 09:56

Leginkább arra figyeljünk, hogy amennyiben kilóra van megszabva a portéka ára, az általuk használt akasztós mérleg mindig csal, és sohasem a mi javunkra. Egy alkalommal Tusnádfaluban alkudtunk három kiló rókagombára, itthon újramérve már csak kettőt s felet nyomott… Ezért

jobb, ha a szemmértékünkre hagyatkozunk, s egy-egy halmocskára mutatva próbáljuk minél lennebb vinni az árát.

Áfonyával is jártuk már meg, Bereck közelében, hogy öt liternek hirdették a tejfölös vedernyi áfonyát, amiből hazáig pontosan négy maradt.

… akárcsak a háromszéki Lemhény végében •  Fotó: Kocsis Károly Galéria

… akárcsak a háromszéki Lemhény végében

Fotó: Kocsis Károly

A vederben árusított áfonyáról még az is ki szokott derülni, hogy az éretlen fele az aljára kerül, ezért nem árt ott helyben áttölteni saját edénybe – még mielőtt kifizetnénk. Ennél már az is jobb, ha fekete bodzával elegyítik az áfonyát, mert az is kiváló szörpnek, lekvárnak,

ha viszont a földi vagy más nevén gyalogbodza termésével „szaporítják”, akkor pechünk van, mert az állítólag valamiféle méreganyagokat tartalmaz.

Igaz, nem halálost, mert nagyanyáink még abból is finom szirupot főztek. Ehhez még azt kell tudni, hogy a fekete bodza augusztus végén, szeptember elején érik be, tehát előtte nem kell ilyen átveréstől tartani.

„A székelyek állítólag megeszik”

Sokkal veszélyesebb, ha a szegfűgomba közé – természetesen csakis véletlenül – valamilyen susulykát elegyít az útszéli árus, de

aki a kettő közti különbséget nem képes észlelni, ne vásároljon, de ne is szedjen soha gombát!

Az viszont egyáltalán nem tragédia, ha a rókagomba közé gereben „keveredik”, legfennebb az idősebb példányok megkeseríthetik a belőle készült ételt, s vele együtt az életünket.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

A keserűgombáról azt írja az egyik magyarországi kiadású gombáskönyv, hogy „fogyasztásra nem javallott, de a székelyek állítólag megeszik…” Sőt, mifelénk sokan egyenesen esküsznek rá – szerintem inkább csak azok, akik nem kóstolták még sülve a kékhátú galambgombát vagy a kenyérgombát, bár ez utóbbit inkább helyben érdemes elfogyasztani, közvetlenül a leszedés után. Azért

legalább évente egyszer érdemes kipróbálni a keserűt is, de szerintem semmiképp ne grillezve, hanem tepsiben, zsírban sütve, a kalappal lefele fordítva,

és föltétlenül tegyünk rá sült szalonnadarabokat meg – a sütés vége fele – juhtúrót, esetleg vékony paradicsomszeletet!

Hirdetés

Igaz, olvastam már olyan receptet is, amelyben hagymával, petrezselyemmel ízesített olajba vagy zsírba kerül a megabált, szeletelt keserűgomba, rá reszelt fokhagyma, só, bors. Néhol puliszka közé rétegezik, máshol lisztbe vagy prézlibe forgatva, rántott hús módjára készül, de használják savanyúságként is üvegbe eltéve, fokhagymával, hagymával, feketeborssal és mustármaggal ízesítve. Szedéskor csak a megmosolyogtatóan tapasztalatlan gombászok téveszthetik össze a földtúró galambgombával, de sebaj, az is ehető, legfennebb tovább kell rágni.

A cepétől a mátéig

Ami a vargányát illeti, ebből a nyári előnevű és az ízletes a legismertebb: előbbinek a kalapja szárazság idején berepedezhet, az utóbbié gyakran foltos, nedvesen és idősebb állapotában tapadós, ragadós.

A gombák királya •  Fotó: Kocsis Károly Galéria

A gombák királya

Fotó: Kocsis Károly

Mifelénk medvegombának nevezik, de különböző vidékeken a nép nyelvén cepe, szepe, fejírgomba, hirip, hilip, pitonka, tehén-, máté-, örmény-, szarvasbőr- és peszegomba néven is ismert, sőt egyes helyeken kenyérgombaként, amit mi a tejelő Lactifluus volemusra értünk. A máté meg onnan ered, hogy Székelyföldön néhol így hívják a medvét!

Dr. Zsigmond Győző néprajztudós, etnomikológus, a László Kálmán Gombászegyesület elnöke egyenesen

93 népi nevéről tud az ízletes vargányának, köztük 10 alakváltozattal számolva.

Nos, ebből még az erdőben sem sűrűn találni olyan példányt, amit ne kezdtek volna meg a kukacok, így nemigen tudom elképzelni, hogy az árusok vedreiben, a tűző napon mitől maradnának egészségesek! És mivel a szivacsos termőréteg a legtöbbször jól leplezi a romlás jeleit, bátran vágjuk ketté, mielőtt pénzt adnánk ki érte, és a tönkjét is alaposan vizsgáljuk meg, nem-e túl sűrű benne a „járat”. De

az egészséges ízletes vargányáért ne sajnáljuk az árát, mert szinte megfizethetetlen!

Olyannyira, hogy egyik barátom szerint vétek egymagában tokányt készíteni belőle, mert az olyan, mintha a szarvasgombát paníroznánk – inkább csak fűszerként, ízesítésre ildomos használni.

Akár magunk szedjük, akár vásároljuk, sose tegyük műanyag zacskóba a vargányát! •  Fotó: Kocsis Károly Galéria

Akár magunk szedjük, akár vásároljuk, sose tegyük műanyag zacskóba a vargányát!

Fotó: Kocsis Károly

Persze az útszéli árusok nem minden esetben engedélyezik a helybeni válogatást, minőségi ellenőrzést, főként akkor nem, ha kevés a konkurencia. Ilyenkor csak rámutatnak az előttük álló kisebbfajta vederre, amelyben felül a friss, kisebb, egészségesnek tűnő vargányák vannak elhelyezve (alattuk a többi), és

100-150 lejt kérnek érte attól függően, hogy mennyire enged meg a kuncsaft szíve és pénztárcája.

Ráadásul például a felső-háromszéki út menti árusok gyakran nem is helyben szedett, hanem Kommandóról hozott gombával kereskednek, tehát a szállítás közbeni minőségvesztéssel is számolni kell. Idén egy alkalommal magam is ráfanyalodtam erre a megoldásra, az akkor vásárolt vargánya mintegy harmada került a kukába.

Jobb az erdőn szedni, de…

De nemcsak ezért nem ajánlatos az alkalmi gombaárusok ilyennemű támogatása! A 2010-ben Szent-Györgyi Albert-díjjal kitüntette dr. Rimóczi Imre mikológus, botanikus mondta régebben a Székely Kalendáriumnak adott interjújában, hogy

olyan mennyiségű gomba gyűjtése, amit saját, egyéni fogyasztásra szánunk, nem veszélyezteti az élőhelyeket,

azonban az már igen, ha egy területről sokkal többet leszednek, mint amennyit szabad, mint amennyit a gomba megenged.

Kosárban nemcsak jobban mutat, hanem szellőzik is •  Fotó: Kocsis Károly Galéria

Kosárban nemcsak jobban mutat, hanem szellőzik is

Fotó: Kocsis Károly

„Mindig a természet fenntarthatóságára kell törekedni, legyen szó fakitermelésről vagy a gombaszedésről. Azonban utóbbi gyakran megélhetéssé, szociológiai kérdéssé válik (vannak, akik annyi gombát szednek le, hogy abból kenyeret tudjanak venni, a családjukat el tudják tartani),

Idézet
ez a természet olyan mértékű kizsigerelésével jár, amit nem volna szabad engedni.”

Elmondta, negyven évvel ezelőtt járt először Svájcban, ahol rászóltak, hogy vargányából például 30 dekánál többet egy nap alatt tilos hazavinni az erdőből, ez az észszerű, saját fogyasztásra szánt mennyiség.

Semmihez sem hasonlítható élmény, ha az ember ilyen telepre bukkan az erdőben •  Fotó: Kocsis Károly Galéria

Semmihez sem hasonlítható élmény, ha az ember ilyen telepre bukkan az erdőben

Fotó: Kocsis Károly

„A lényeg az volna, hogy az erdőinkben megtermő igen értékes gombákat hasznosítsuk, de ne kihasználjuk. Ha feldolgozva értékesítenénk, valóban megélhetést biztosítana azoknak, akiknek erre szükségük van.

Idézet
A természetet közvagyonként kellene kezelnünk, hiszen nem a mi tulajdonunk, azt kölcsön kaptuk az unokáinktól, ehhez tanulás, életszemlélet-váltás, a természet tisztelete, mindenekelőtt a természet ismerete szükséges.

Bár tulajdonképpen nem nehéz rájönni, hogy az erdőirtással elvesz nem csak a gomba, hanem elvesz az ember is, mégis féktelenül vágjuk a fát” – fogalmazott.

Ezt is tartsuk hát szem előtt, amikor útszéli gombavásárlásra adjuk a fejünket!

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Egy emberként énekelte a közönség a Bagossy-dalokat az Udvarhely Napokon

Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.

Egy emberként énekelte a közönség a Bagossy-dalokat az Udvarhely Napokon
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Hol lesz útjavítás idén Maros megyében?

Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.

Hol lesz útjavítás idén Maros megyében?
2026. június 26., péntek

Érettségi a kánikulában: intézkedésre kérte a tanfelügyelőségeket a minisztérium

Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.

Érettségi a kánikulában: intézkedésre kérte a tanfelügyelőségeket a minisztérium
2026. június 26., péntek

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó

Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Gábor Rezső a céhes város tizenötödik Pro Urbe díjasa

A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.

Gábor Rezső a céhes város tizenötödik Pro Urbe díjasa
2026. június 26., péntek

Leggyakrabban a 100 lejes bankjegyeket hamisítják Romániában

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Leggyakrabban a 100 lejes bankjegyeket hamisítják Romániában
2026. június 26., péntek

Levélben küldték a drogot a raboknak

Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.

Levélben küldték a drogot a raboknak
Levélben küldték a drogot a raboknak
2026. június 26., péntek

Levélben küldték a drogot a raboknak

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Hőségriadó: működik a vízellátás, párakapukat állítanak fel Csíkszeredában

Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.

Hőségriadó: működik a vízellátás, párakapukat állítanak fel Csíkszeredában
2026. június 26., péntek

A Harvíz Rt. kezeli ezentúl a teljes esővízelvezető-rendszert Csíkszeredában

A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.

A Harvíz Rt. kezeli ezentúl a teljes esővízelvezető-rendszert Csíkszeredában
2026. június 26., péntek

A vonatok késésére is számítani kell a hőség miatt

Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).

A vonatok késésére is számítani kell a hőség miatt
Hirdetés