A bentlakás épülete. Családi otthon lesz?
Fotó: Pinti Attila
Tiltakoznak a szülők közül többen is az ellen, hogy a taplocai iskolaközpontban található volt fiúbentlakás épületébe költöztessék a Gyermek sétányon található szociális központ lakóit. Az érintett tanintézetek vezetői is ellenzik ezt a szándékot, az egyik iskola vezetője úgy véli, az épület nem alkalmas családok fogadására. A csíkszeredai városvezetés is megosztotta álláspontját, mint fogalmaztak, életveszélyben vannak a családok, ezért a segítségnyújtás, a megoldáskeresés elsődleges fontosságú.
2024. január 04., 08:022024. január 04., 08:02
Tovább gyűrűzik a felháborodás annak kapcsán, hogy a csíkszeredai városvezetés sürgősen a Kós Károly Szakközépiskola volt fiúbentlakásába költöztetné a Gyermek sétány 9. szám alatt található szociális lakások lakóit, mivel a jelenlegi épület, amelyben laknak, nem földrengésbiztos. Mint korábban írtuk, ennek kapcsán tiltakozásukat fejezték ki az érintett tanintézetek vezetői.
Szociálisan rászoruló családokat tervez beköltöztetni Csíkszereda Polgármesteri Hivatala a Kós Károly Szakközépiskola volt fiúbentlakásába. Az ingatlan szomszédságában három tanintézet működik, közel 1800 diákkal. Két iskola vezetősége is tiltakozik.
Ehhez csatlakoztak kedden a szülők is, akik nyílt levelet címeztek a csíkszeredai városvezetésnek, amelyet megosztottak a Facebookon, a Civil Csíkszereda csoportban is. A levélben, amelyet az iskolaközpontba járó diákok szülei nevében Toók Emese szülő írt alá,
Attól tartanak, hogy ezáltal veszélybe kerül a diákok biztonsága, ha életvitelszerűen élnek az iskolaudvaron családok, és bejárhatnak autóikkal az iskola területére. „Úgy gondoljuk, hogy valamennyi diáknak joga van a méltó oktatási, nevelési körülményekhez” – fogalmaztak.
Nem tartja családok fogadására alkalmasnak a volt bentlakás épületét Szén János, a Kós Károly Szakközépiskola – ahová költöztetnék a szociális lakások családjait – igazgatója. Tőle tudjuk, hogy
a fenntartási költségeket is ők fizetik az önkormányzattól kapott pénzből. Az épület bérbeadásáról az iskola vezetőtanácsa kell döntsön. Az igazgató hozzátette, hogy ennek a törvényessége kérdéses, hiszen a népegészségügyi igazgatóságtól bentlakás működtetésére van engedélyük, nem szociális lakások működtetésére.
– magyarázta. Ugyanakkor azt is kiemelte, hogy egy olyan épületről van szó, amelyet az 1970-es években építettek, azóta kisebb-nagyobb javításokat végeztek rajta, de a víz- és fűtéshálózata is leromlott állapotban van, a villamossági hálózata pedig nem bírja a nagy terhelést.
Fotó: Pinti Attila
„A bentlakóknak tiltottuk, hogy használjanak hősugárzót, hajszárítót és más nagyfogyasztókat.
– fejtette ki. Szerinte az épület tűzveszélyes is, így a nem földrengésbiztos épületből egy tűzveszélyes ingatlanba költöznének a lakókat, ami nem megoldás. Az igazgató elmondta, fenntartásaikat írásban is közölték a polgármesteri hivatallal, amelyeket mindhárom érintett tanintézetvezető aláírt.
Megkérdeztük tőle azt is, hogy mit értettek a szociális lakások lakóira vonatkozó „nem megfelelő életmód” alatt, amelyet a tiltakozó levélben megfogalmaztak. Azt válaszolta, hogy erre a szociális központ környékén élők tudnának válaszolni, az viszont tény, hogy a legolcsóbb lakótelepek egyike a Gyermek sétány, nem egy kedvelt hely.
Sükösd Annamáriát, a Kájoni János Szakközépiskola igazgatóját is megkerestük, aki a témával kapcsolatban elmondta, elsősorban azért nem tartják szerencsésnek a polgármesteri hivatal választását, mert
„Ide beköltözik közel száz ember, és itt fogják élni a mindennapjukat a diákok között, nekünk pedig felelni kell a diákok biztonságáért” – magyarázta, hozzátéve, hogy mivel az iskolák területei nincsenek elhatárolva, ezért nehéz a biztonságot garantálni. Ráadásul félő az is, hogy a tanórákat is megzavarhatja a jövés-menés.
„Elég bonyolult ez a kérdés. Természetesen a polgármester úr álláspontját is elfogadjuk, hiszen ha szükségállapot van, akkor lépni kell” – jegyezte meg. Hozzáfűzte,
Élőben jelentkezett be Korodi Attila polgármester a Facebook-oldalán, hogy reagáljon a tiltakozásokra. Elmondta, a szakértők december 22-én azt közölték a városházával, hogy ki kell lakoltatni a szóban forgó tömbházból a családokat.
– mondta. Arra is kitért, hogy az együttélés szabályait közölni fogják a bentlakásba költöző családokkal.
Sógor Enikő mint szociális ügyekért felelős alpolgármester megosztotta a városvezetés hivatalos álláspontját a témában, amelyet a Facebookon tett közzé szerda délután.
Fotó: Pinti Attila
„Hangsúlyozzuk, hogy városvezetőkként kötelességünk biztonságban tudnunk minden emberéletet, a törvény és a lehetőségek adta eszközeinkkel. A Gyermek sétány 9. számú tömbház – amely helyet ad szociális bérlakásoknak, hajléktalanszállónak és szociális konyhának – állapota rohamosan romlik. Ennek tudatában hónapokkal ezelőtt elkezdtük azt a folyamatot, amely megállapítja, hogy milyen arányban menthető az épület. 2023. december 22-én azonban a statikai állapot felmérését és nyomonkövetését szolgáló vizsgálat vészjósló eredményt mutatott:
– magyarázta el az előzményeket, amelyek miatt sürgőssé vált a lakók kiköltöztetése. Mint írta, krízishelyzet állt elő, és a Csíkszeredai Sürgősségi Esetek Bizottságának előírásai szerint sorra vették azokat az épületeket, amelyek szóba kerülhetnek a családok ideiglenes elszállásolására katasztrófahelyzet esetén.
– magyarázta azzal kapcsolatban, hogy miért ezt az épületet választották a családok ideiglenes lakóhelyéül.
Halaszthatatlanná vált, hogy a csíkszeredai szociális központot – amelynek részét képezi a hajléktalanszálló és több szociális lakás – elköltöztessék a Gyermek sétány 9. szám alatti tömbházból. Az épület ugyanis nem földrengésbiztos.
Kiemelte továbbá, hogy a hajléktalanszálló nem költözik oda. „A krízishelyzet kezdete óta négy család már máshol talált bérleményt, további felajánlások jóvoltából további hat család helyzetét is sikerült ideiglenesen megoldani. Így a kezdeti 30 családdal (50 felnőtt, 35 kiskorú fő) szemben mostanra 20 család (35 felnőtt, 15 kiskorú) elhelyezését kell megoldanunk. Nyomatékosítjuk, hogy
hiszen ők jelenleg is bért fizetnek ezekért a lakásokért! A rászoruló 35 kiskorú közül pedig 2 három éven aluli, 8 óvodás (az Aranyalma, a Csipike, a Kis Herceg és a román tannyelvű óvoda gyermekei), 25 pedig iskolás (11 a József Attila Általános Iskola, 5 a Xantus János Általános Iskola, 3 a Székely Károly Szakközépiskola, 2 az Octavian Goga Főgimnázium, 1–1 kiskorú pedig a Márton Áron Főgimnázium, a Joannes Kájoni Szakközépiskola, a Venczel József Szakközépiskola és a Liviu Rebreanu Általános Iskola diákja)” – sorolta.
Fontos tudni, hogy a bentlakás szabályzata a költözés után rájuk is vonatkozik majd, mindez pedig szavatolja a zökkenőmentes együttélést – osztotta meg. „Tisztelettel kérjük a szülőket, a gyermekeket, a pedagógusokat és általánosságban a város lakosságát, hogy legyenek megértők ebben a helyzetben” – írta Sógor Enikő.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
Bezártak a sípályák a Madarasi Hargitán, a sízés szerelmeseit egy kis pihenés után várják 2025-ös szezonban is majd, de kikapcsolódni az év bármely szakában lehet.
A megengedettnél nagyobb területet foglaló nyári kertekért, jogtalanul kihelyezett reklámtáblákért is bírságolhat a helyi rendőrség. Jó tudni, hogy a házak felújításához felállított állványok közterület-foglalásához is jóváhagyásra van szükség.
A Maros Megyei Tanács konzultációra hívja a megye területén működő ifjúsági és ifjúságért tevékenykedő civil szervezeteket, valamint ifjúsági alapítványokat.
A Brassó, Kézdivásárhely, Csíkszereda felől Sepsiszentgyörgy felé irányuló teherforgalmat az elkerülőútra terelik, a kamionok csak alapos indokkal közlekedhetnek a városban.
4 hozzászólás