A kutatás szerint Hargita megyében az egyik legjobb a levegő minősége, míg Kovászna megye a másik oldalon helyezkedik el ebben a tekintetben. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Kovászna, Ilfov és Iaşi a három legszennyezettebb levegőjű megye Romániában, míg Hargita és Galac megyében a legalacsonyabb a szálló por (PM10) koncentrációja – derül ki a levegőminőséget figyelő Airly társaság csütörtökön közzétett elemzésének eredményeiből.
2021. augusztus 19., 18:292021. augusztus 19., 18:29
Az elemzés szerint a szakemberek 2020 novembere és 2021 februárja között mérték a levegő szennyezettségének mértékét Románia megyéiben, tekintve, hogy a szálló por koncentrációja a hideg évszakban a legmagasabb.
Az Airly mérőműszereinek tanúsága szerint a legnagyobb mértékben Bukarestben, illetve Dolj és Iaşi megyében nőtt a levegő szennyezettsége. Az elemzést követően kimutatható, hogy a hivatalos mérések ezeken a területeken alulbecsültek, főként a megfigyelőállomások elhelyezkedési paraméterei miatt – ismerteti a kutatás kivonatát az Agerpres.
Az ország legszennyezettebb megyéinek feltérképezésére felhasználták az Airly több mint 200, országszerte elhelyezett mérőműszere, illetve az állami mérőállomások által regisztrált adatokat is. Ezek szerint
Ezzel szemben
A társaság arra is rámutat, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a romániai levegő minősége közepesen veszélyes.
– említi meg a nemzetközi szervezet.
Az Airly által 2020-ban kiadott, „A levegő minősége a Balkánon és Romániában” jelentés szerint a levegőszennyezés egyéb fontos forrásai a bányászat, a villamosenergia-előállítás és az élelmiszer-feldolgozás.
A 2016-ban alapított Airly nevű start-up rendkívül pontos és előrejelző levegőminőségi adatokat szolgáltat a globális légszennyezés leküzdéséhez. Az Airly lehetővé teszi a kormányok, vállalatok és magánszemélyek számára, hogy globálisan csökkentsék a légszennyezést, és a vállalat ügyfelei között több mint 600 helyi önkormányzat és város található, köztük Hongkong, Jakarta, Oslo, Granada, valamint olyan vállalatok, mint a Philips, Virgin, Innogy, PwC, Veolia és Skanska.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!