Munkálatok a Korond-pataknál
Fotó: Maros Vízügyi Igazgatóság
Csoportos foglalásokat veszítettek el az elmúlt hétvégén a parajdi szállásadók a sóbánya múlt heti bezárása következtében, de egyelőre nem okozott komoly veszteségeket a sóvidéki idegenforgalomnak az új helyzet. A turizmusból élők is bizakodók, remélik, mielőbb kinyithat a sóbánya, hiszen a településre látogatók kilencven százaléka a sóbánya miatt választja Parajdot. A maradék tíz százalék pedig a többi sóvidéki látnivaló, például a Sószoros miatt.
2024. május 22., 08:022024. május 22., 08:02
Nem estek kétségbe a turizmusból élő parajdiak a sóbánya múlt heti bezárása miatt, látják ugyanis, hogy a víz befolyásának a megszüntetésére irányuló munkálatok jól haladnak, még örülnek is annak, hogy egy évek óta fennálló problémát most végleg megoldanak – tudtuk meg Moldován Lászlótól, a Sóvidék-Hegyalja Turisztikai Egyesület elnökétől.
A hónap közepén, május 15-én zárták be a parajdi sóbányát biztonsági okokból, ugyanis az április 17–19-ei nagy csapadékhozamú esőzések óta a Korond-patak vize befolyt a tárnákba. Az, hogy nem látogatható a komplexum, már okozott kieséseket a vendéglátásból élők számára, de ez még nem jelentős.
Fotó: Maros Vízügyi Igazgatóság
„Foglalásokat még nem mondtak le. Voltak néhányan, akik korábban hazautaztak, tehát 6–7 helyett csak 2–3 napot maradtak, de a pünkösd utáni hét amúgy is laza szokott lenni.
– ismertette az idegenforgalmi helyzetet Moldován László. Elmondta, a Sószoros bejáratánál zajlott a munkálatok nagy része, ezért nem lehetett látogatni a szorost, de már indítanak csoportos látogatásokat –
„Azt mondták, hogy a héten megoldódik a probléma, ezért bízunk benne, hogy most már hamarosan a bánya megnyitása is szóba jöhet. Ezt még hivatalosan nem jelentették be, de sikerült áthidalni a problémát. Mi nagyon reménykedünk, hogy a napokban vagy legkésőbb egy-két héten belül megnyílik ismét a sóbánya. Ez nagyon jó hír mindenkinek, mert végül is egy
Múlt héten nagyon-nagyon nekiálltak, a vízügy, a sóbánya és a helyi önkormányzat is. Még vasárnap is dolgoztak, ezért bízunk benne, hogy hamarosan megnyitják” – reménykedik a Sóvidék-Hegyalja Turisztikai Egyesület elnöke.
Fotó: Maros Vízügyi Igazgatóság
Ha még egy hónapig elhúzódott volna a munkálat, az már nagy problémát okozott volna, hiszen a Parajdra látogatók mintegy 90 százaléka a sóbánya miatt érkezik az üdülőtelepülésre, a fennmaradó 10 százalék pedig a többi sóvidéki látnivaló, például a Sószoros miatt.
A szovátai idegenforgalomban sem okozott érezhető visszaesést a sóbánya bezárása, és a nyári szezonra ez nem is lenne hatással. Szovátán ugyanis a Medve-tó jelenti a fő vonzerőt nyáron és
A turizmusból élő szovátaiak az ősztől kezdődő holtszezonban éreznék meg a bánya bezárásának a hatásait, ha elhúzódnának a víz befolyásának a megakadályozására irányuló munkálatok – véli Bereczki István, a Szovátai Turisztikai Egyesület elnöke. Igaz ugyan, hogy egyre több olyan szálloda és panzió van az üdülőtelepülésen, amely saját wellnesslehetőséggel rendelkezik, de
így tehát a Medve-tó őszi bezárása után mindenképpen éreztetné a hatását Szovátán is az, ha nem lenne látogatható a bánya – közölte a szakember.
Fotó: Maros Vízügyi Igazgatóság
„Nagy kár lenne, ha nem tudnák megnyitni, mert mégiscsak az egyik legnagyobb látványosság a környéken” – fogalmazott Bereczki István.
Válaszolt a parajdi sóbányában felmerült problémákra vonatkozó, május 14-ei tájékoztatási kérésünkre, illetve reagált a témában megjelent első cikkünkre az Országos Sóipari Társaság Rt. (Salrom). Mint pénteki levelükben írják, a közérdekű információk iránti kérelem megválaszolásának törvényes határideje a vonatkozó törvény értelmében tíz nap, így május 24-ig voltak kötelesek válaszolni, ugyanakkor szóvá teszik, hogy a választ meg nem várva már május 15-én közzétettük a témában első cikkünket.
A víznek a sóbányába történő beszivárgásáról a parajdi sóbánya vezetősége azonnal értesítette az illetékes hatóságokat – a Hargita Megyei Prefektusi Hivatalt és a sürgősségi esetek felügyelőségét –, az Országos Sóipari Társaság Rt. pedig folyamatosan együttműködik a Maros Vízügyi Igazgatósággal a probléma megoldása érdekében – áll a Salrom válaszlevelében.
A bányában dolgozók rosszullétére vonatkozó állítást illetően azt közölték, hogy ez nem megerősített, ugyanakkor – folytatják – megemlítendő, hogy április 18-án a bánya turisztikai részlegén személyzetet biztosító vállalkozás három női alkalmazottja – akik nem a sóbánya alkalmazottai – rosszullétre panaszkodott. Nem ismert, hogy mitől lettek rosszul, de már mindhárman jól vannak – közlik a válaszlevélben, arra is kitérve, hogy a bánya vezetősége azonnal megtette a szükséges intézkedéseket ez ügyben.
„A bánya turisztikai részlegének levegőminőségét gondosan ellenőrzik. E tekintetben gyakori méréseket végeznek erre szakosodott személyek. Az elvégzett elemzések azt mutatják, hogy
A fentieken túl az olvasók korrekt tájékoztatása érdekében a következő pontosításokat tesszük: amint azt a parajdi sóbányában észlelték, az április 17–19. közötti heves esőzések miatt a Korond-patakból édesvíz szivárgott a föld alá. A heves esőzések miatt a Korond-patak medrében egymást követő túlfolyások voltak, amelyeket nem lehetett megfékezni, és
Ezért a dolgozók és a látogatók biztonsága érdekében az Országos Sóipari Társaság Rt. ügyvezető igazgatósága úgy döntött, hogy május 15-én 12.30-tól leállítja a termelési és a látogatási tevékenységet a bányában, amíg a patakból a föld alá bejutó víz okozta helyzet meg nem oldódik. A társaság minden szükséges lépést megtesz annak érdekében, hogy a parajdi sóbányát a lehető leghamarabb újraindítsa” – közli a Salrom.
A Maros Vízügyi Igazgatóság az elmúlt napokban több frissítést is közzétett a parajdi sóbányánál zajló munkálatok helyszínéről. Ezekben beszámolnak arról, hogy az elmúlt napokban elterelték a Korond-patak folyását, és több munkálat is történt a jobb part megerősítése érdekében. A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem és a Petrozsényi Tudományegyetem két műszaki szakértőjét is bevonták a probléma elhárításába: egy 120 méter hosszú, három csővezetékből álló rendszer kiépítésébe. Ezzel a megoldással a beszivárgásnak leginkább kitett területeken kívánták megszüntetni a problémát.
Fotó: Maros Vízügyi Igazgatóság
A vezeték nyomvonalán több műszakban dolgoztak a vízügy alkalmazottai,
A vízügy számos munkagépet szállított a helyszínre, de a Hargita megyei tűzoltóság is küldött két motoros szivattyút a bányához. A csövek lefektetése mellett egy betonozott mederszakaszt is kialakítanak a munkálatok során, amely vészhelyzet esetén elvezetheti a nagy vízmennyiséget.
Ha egy magyar diák idén azt mondja, hogy jól sikerült a román érettségije, az azt jelenti, hogy elég jól beszéli a többség nyelvét. Az idei tételek pont erről szóltak: mennyire értik és tudják használni a román nyelvet a magyar diákok.
Súlyos sérülésekkel kórházba került egy 15 éves, nyolcadik osztályt befejező diáklány, miután péntek délután kiugrott egy lupényi iskola második emeleti ablakából.
Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága elutasította az intézkedés meghosszabbítása elleni fellebbezését. A döntés végleges.
Június 14-én rendhagyó zenei esemény lesz Csíksomlyón: a Bagossy Brothers Company ad koncertet „Csillag az égen” címmel. Ez az egyetlen koncert ezzel a műsorral egész Erdélyben, exkluzív helyszínen, a csíksomlyói nyeregben.
Egészségügyi állapota miatt Ion Iliescu volt államfőt továbbra is intenzív osztályon kell kezelni, ahol magas szintű orvosi ellátásban részesül – közölte pénteken a Facebook-oldalán a bukaresti Agrippa Ionescu sürgősségi kórház.
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz -0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9415 lej volt, 80 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Nem tágít a medve a Csíkszeredához tartozó Szécsenyből, ezúttal fényes nappal, péntek délelőtt bukkant fel lakott területen a vadállat.
Spontán tüntetést tartottak péntek délelőtt a parajdi sóbánya előtt a Salrom alvállalkozójának számító Sal Sind Kft. alkalmazottai, kártérítést követelve az elbocsátásuk miatt.
Elfogyóban vannak a vízhálózati tartalékok Dicsőszentmártonban, miután péntek reggel lezárták a Kis-Küküllő vizének bevezetését a helyi vízműhöz. A vízellátást ideiglenesen vízosztó pontokon keresztül biztosítják.
Az összes természetvédelmi területet belefoglalták a román állam közvagyonának a leltárába. Így ma Hargita megyéből is több ezer hektár a román állam köztulajdona, köztük a 60 hektáros parajdi Sóhát természetvédelmi terület.
szóljon hozzá!