Mennyit keresnek az udvarhelyszéki elöljárók?

Az említett összegek a bruttó illetményekre vonatkoznak, „kézbe” ennél lényegesen kevesebbet kapnak •  Fotó: Barabás Ákos

Az említett összegek a bruttó illetményekre vonatkoznak, „kézbe” ennél lényegesen kevesebbet kapnak

Fotó: Barabás Ákos

Az udvarhelyszéki önkormányzatok alkalmazottai az egységes bértörvény bevezetése után olyan javadalmazást kapnak, amiért érdemes dolgozni – vélik az általunk megkérdezett polgármesterek. Azt mondják, a megemelt fizetéseknek köszönhetően motiváltabbak lesznek majd az alkalmazottak, és teljesítményüket is könnyebb számonkérni. A legtöbb esetben nagyobb gondok nélkül fértek bele a megadott keretbe, elbocsátásokra nem volt szükség.

Veres Réka

2017. augusztus 31., 12:472017. augusztus 31., 12:47

A közalkalmazotti bértörvény július elsején lépett hatályba, és a közalkalmazotti fizetések többlépcsős megemelését írja elő 2022-ig. A munkaügyi minisztérium által kidolgozott jogszabály alapelve az, hogy megoldást nyújtson a bérek közötti egyenlőtlenségek kiküszöbölésére.

Az egységes bértörvény előírásai szerint a választott tisztségviselők esetében a minimálbérhez viszonyított szorzó alapján valósul meg a bérrendezés, azaz a bruttó minimálbér teszi majd ki az 1-es szorzónak megfelelő 1450 lejes összeget. Ennek értelmében Romániában jelenleg az államfő fizetése a legmagasabb, az ő szorzója 12-es, vagyis a minimálbér tizenkétszeresének megfelelő összeg, pontosabban bruttó 17 400 lej az illetménye. Innen fokozatosan csökken a szorzó a 3-asig, amelyet a háromezer főnél kisebb népességű települések alpolgármesterei bérének kiszámításakor alkalmaznak. Ez azt jelenti, hogy az országban a legtöbbet és a legkevesebbet kereső közalkalmazott fizetése közötti különbség 12-szeres lesz az eddigi 15-szörös helyett.

Székelyudvarhely polgármestere, Gálfi Árpád júliustól havi bruttó 9425 lejt kap, hiszen a bértörvény számára 6,5-ös szorzót határoz meg, míg Orbán Árpád alpolgármester az 5,5-ös szorzóval júliustól 7975 lejes fizetést kap.

Fontos megjegyezni, hogy az említett összegek a bruttó illetményekre, illetve fizetésekre vonatkoznak, ennél lényegesen kevesebbet visznek haza (mintegy harminc százalék levonódik a társadalombiztosítási és egyéb járulékok miatt).

A cél a hivatalon belüli bérek egységesítése volt, hogy ugyanazon beosztás és felelősség mellett ugyanakkora fizetést kapjon egy alkalmazott. Ebben ugyanis nagy különbségek voltak – magyarázta lapunknak Jakab Attila, Udvarhely városmenedzsere, amikor július végén a köztisztviselők bérének kiegyenlítéséről fogadtak el határozattervezetet a városatyák. Az intézkedés nyomán néhány esetben ugyan csökkent vagy változatlan maradt egyes köztisztviselők fizetése, de többnyire növekedésről van szó. A határozat előterjesztése előtt egyébként a csíki önkormányzattal is egyeztetett az udvarhelyi városvezetés.

Motiváció lehet az önkormányzatok csapatainak

A bértörvény a háromezer főnél kisebb népességű községek polgármesterei esetében 4-es, az alpolgármesterek esetében pedig 3-as szorzót alkalmaz, előbbiek tehát bruttó 5800 lejes, utóbbiak pedig bruttó 4350 lejes illetményben részesülnek. A legtöbb udvarhelyszéki község ebbe a kategóriába esik, így az önkormányzati alkalmazottak nem kereshetnek többet bruttó 4350 lejnél.

„Alkalmaztuk a bértörvényt, de sajnos nem sikerült minden esetben a maximális értékeket figyelembe venni. Próbáltunk konzultálni másokkal, és számításba venni a szakszervezetek által megadott értékeket is. Szerencse, hogy vannak be nem töltött állásaink. Év elején úgy terveztük a költségvetést, hogy azokra is maximális fizetést számítottunk, így az összegek átcsoportosításával sikerül biztosítani a magasabb béreket. Hátrány viszont, hogy idén nem alkalmazhatunk új munkaerőt, ám jövőre már tudunk ezen is módosítani” – magyarázta érdeklődésünkre Szőcs László, Etéd polgármestere.

A községvezető szerint legtöbb esetben sikerült emelni a fizetéseken, azonban nemcsak Etéden, hanem más települések esetében is többletkiadást fog jelenteni a bértörvény alkalmazása. Ennek ellenére úgy érzi, hogy

régóta esedékes volt a bérkiegyenlítés.

Szőcs László szerint a mostani fizetéseknek ösztönözniük kell az alkalmazottakat. Úgy véli, az etédi önkormányzat csapatánál érezhető az emelés utáni motiváció, ami fontos, mert a községvezető nem egyedül végzi munkáját.

Idézet
Most elértük azt a szintet, amire szükség volt itt is, hiszen eddig nem voltak rendesen megfizetve a közalkalmazottak

– mondta. Hozzátette, tervezik a munkakörök átszervezését is, hogy hatékonyabbá váljon a hivatal tevékenysége. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a megüresedett helyekre nehéz embereket találni, mivel az egyetemet végzettek zöme nem tér haza, a munkások pedig inkább külföldre mennek dolgozni.

A 153-as számú közalkalmazotti bértörvény új időszámítást hozott •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

A 153-as számú közalkalmazotti bértörvény új időszámítást hozott

Fotó: Barabás Ákos

Most már bizonyítani kell

A 3001 és 5000 fő közötti népességű községek polgármestereinek 4,5-ös (bruttó 6525 lej), az alpolgármestereknek pedig 3,5-ös szorzót (bruttó 5075 lej), míg az 5001 és 10 ezer fő közötti lakosságszámú községek elöljáróinak 5-ös (bruttó 7250 lej), illetve 4-es szorzót (bruttó 5800 lej) határoz meg a törvény. Udvarhelyszéken utóbbi kategóriába tartozik Korond, ahol Katona Mihály polgármester szerint minden alkalmazottnak nőtt a bére. A büdzséből nem volt gond elkülöníteni a bérekre, hiszen a költségvetés-tervezetben már volt előirányzott pénz erre a célra.

Idézet
Az önkormányzatnál most olyan bérezés van, amiért érdemes dolgozni, érdemes teljesíteni. Utóbbit el is várjuk

– mondta Katona. Úgy véli, hogy eddig nagyon alacsonyak voltak a fizetések a közigazgatásban, az új rendeletnek köszönhetően azonban már versenyképes bérezések vannak. „Aki eddig azt hitte, hogy teljesítményétől függetlenül megkapja a fizetést, most lehet, hogy meglepődik. A béremelés maga után vonja azt is, hogy teljesíteni kell” – szögezte le. Szerinte

a korondi önkormányzatnál már érezhető, hogy az alkalmazottak igyekeznek kemény munkával viszonozni az emelést,

ami hosszú távon csak a település javára válhat.

Kis városok a térségben

A törvény szerint a 10 ezer lakosságszámnál kisebb városok kategóriájába tartozik Székelykeresztúr és Szentegyháza (a polgármesterek 5,5-ös szorzóval bruttó 7975, míg az alpolgármesterek 4,5-ös szorzóval bruttó 6525 lejt keresnek). Molnár Tibor, Szentegyháza polgármestere szerint kilencven százalékban sikerült emelni az önkormányzat alkalmazottainak fizetését, kevés esetben csökkentek vagy maradtak az eredeti javadalmazások.

A jegyző fizetése csökkent, hiszen a szabályozás szerint júliustól nem haladhatja meg az alpolgármester illetményét.

Kevesebb lett két kezdő hivatalnok fizetése is, valamint néhány szakképzetlen alkalmazotté. Idén nem jelent terhelést a bérnövekedések lefedése, hiszen nyugdíjazások is voltak, és a megüresedett posztokra még nem vettek fel senkit. Februártól már alkalmaztak egy fizetésemelést, így aszerint alakították a költségvetést.

„A tavalyi bérekkel nem lehetett dolgozni, nem lehetett eredményt elvárni az alkalmazottaktól, most eljutottunk oda, hogy van fizetés is, de van elvárás is. Aki nem tud beállni a sorba, az lassan lemorzsolódik. A fizetések nincsenek kőbe vésve, ezeket a teljesítmény szerint lehet módosítani” – véli Molnár Tibor. A februári béremelés óta már az alkalmazottak többségének változott a hozzáállása, hosszú távon viszont kirostálják azokat, akiken nem fogják ezt érezni. „Eddig az volt a válasz az elvárásokra, hogy annyi pénzért csak annyit lehet. A februári béremeléssel is azt akartam elérni, hogy ez többé ne legyen kifogás. Most el is várom, hogy minden alkalmazott a fizetése szerint bizonyítson” – szögezte le.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

A minimálbéren dolgozó hatéves fizetését kapná meg a most búcsúzó magyar alkotmánybíró is

Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.

A minimálbéren dolgozó hatéves fizetését kapná meg a most búcsúzó magyar alkotmánybíró is
2025. július 01., kedd

Előre tervezett áramszünetek több településen Maros, Hargita és Kovászna megyében

Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.

Előre tervezett áramszünetek több településen Maros, Hargita és Kovászna megyében
2025. július 01., kedd

Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött a bíróság

Az ítélet nem jogerős.

Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött a bíróság
2025. július 01., kedd

Háztartási célokra alkalmas a csapvíz Dicsőszentmártonban

A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.

Háztartási célokra alkalmas a csapvíz Dicsőszentmártonban
2025. július 01., kedd

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi Gondosóra programra

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.

Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi Gondosóra programra
2025. július 01., kedd

Megszűnt az ársapka, nőni fognak a villanyszámlák

Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.

Megszűnt az ársapka, nőni fognak a villanyszámlák
2025. július 01., kedd

Nyaralástervező: július 1-jei árak a román tengerpartról

Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.

Nyaralástervező: július 1-jei árak a román tengerpartról
2025. július 01., kedd

Stagnál a munkanélküliek száma Székelyföldön

Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.

Stagnál a munkanélküliek száma Székelyföldön
2025. július 01., kedd

Cseke Attila: idén biztosan nem áll le a bölcsődeépítési program

Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.

Cseke Attila: idén biztosan nem áll le a bölcsődeépítési program
2025. július 01., kedd

Nem jutottak messzire a benzinkúton dulakodó tolvajok

Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.

Nem jutottak messzire a benzinkúton dulakodó tolvajok