Két éven belül adómentesen lehet letárgyalni a hagyatékot. Képünk illusztráció
Fotó: Székelyhon
Kikerülhetetlen, hogy életünk során szükségünk legyen adott helyzetekben közjegyzői szolgáltatásokra, ezek közül például az egyik legfontosabb a hagyatékok rendezése. Többek között arra voltunk kíváncsiak, hogy ezeknek a szolgáltatásoknak az árát milyen jogszabályok szabályozzák.
2022. július 24., 09:462022. július 24., 09:46
A közjegyzői díjszabásokat az Igazságügyi Minisztérium rendelete szabályozza, a Közjegyzők Országos Szövetségének (Uniunea Naţională a Notarilor Publici) javaslatainak figyelembevételével. A 2011-ből származó 46/C-számú rendelet a közjegyzői szolgáltatásokért kiszabható legkisebb értékeket írja elő, adott esetben meghatározott fix összegeket, más esetekben százalékos értéket. Mindezekről a rendelet mellékletében található táblázatok adnak iránymutatást. Az előírások szerint
A közjegyzői szolgáltatások, ezen belül is a hagyatéki eljárásokat érintő kérdéseinkre a Marosvásárhelyi Közjegyzői Kamara elnöke, Dan Valentin Simion, valamint Lőrinczi-Mátéfi Tünde csíkszeredai közjegyző válaszoltak.
– emelték ki, hozzátéve, hogy ugyanez a helyzet a válások tekintetében is. Ha csíkszéki az elhunyt, akkor a csíki körzetben dolgozó közjegyzőket, ha udvarhelyszéki, akkor az udvarhelyi körzethez tartozókat kereshetik fel az örökösök. A bírósági körzetek térképét egyébként a portal.just.ro oldalon lehet megtalálni. Más ügyekben ugyanakkor bármelyik közjegyzőt választhatják az érintettek az országból, tudtuk meg.
A felmerülő közjegyzői költségeket elsősorban a hagyaték értéke alapján határozzák meg, az ingatlanok esetében pedig figyelembe veszik az örökösök által nyilatkozott értéket és az adott évre vonatkozó piackutatás iránymutató adatait is, amelyet a Közjegyzők Országos Szövetségének honlapján is meg lehet tekinteni. A közjegyzői honorárium legalacsonyabban kiszabható értéke a rendeletben szereplő táblázat szerint így alakul:
például egy 30 001–60 000 lejt érő ingatlan esetében a közjegyzői honorárium legkevesebb 486 lej, plusz a 30 001 lejt meghaladó érték 0,6 százaléka, 60 001 lej értéken felül az összeg 665 lej, valamint a 60001 lejt meghaladó összeg 0,45 százaléka.
A közjegyzői honoráriumon kívül még három típusú illeték adódhat hozzá esetenként a költségekhez. Az egyik ingatlan-nyilvántartási és hirdetési, illetve a telekkönyvi kivonat kikérésének költsége. A második a különböző országos közjegyzői regiszterekből lekért információk költsége (RNNEOS – hagyatékelfogadás nyilvántartó regiszter, RNNEL – ajándékokat és végrendeleteket nyilvántartó regiszter). Ugyanis
Harmadik típusú költség lehet a jövedelem utáni 1 százalékos adó. Utóbbi esetében tudni kell, hogy csak akkor kell kifizetni, ha a hagyatéki eljárás nem zárul le a halál időpontjától számított két éven belül. „Az új Polgári Törvénykönyv értelmében 2011. október 1-jétől a korábbi hat hónap helyett egy év áll rendelkezésre, hogy elfogadják vagy lemondjanak a hagyatékról, ugyanakkor a hagyaték adómentes letárgyalására két év a határidő a halál időpontjától számítva” – magyarázta Lőrinczi-Mátéfi.
A közjegyző megemlítette azt is, hogy van lehetőség póthagyatéki eljárásra is, így a hagyaték csak egy részét zárják le, például csak az autó képezi a hagyaték tárgyát, később pedig póthagyatéki eljárással a lakásra is el lehet készíteni, viszont akkor már nem kell újra a különböző regiszterekben az ellenőrzéseket lefolytatni, megtakarítva ezáltal a vonatkozó illetékeket. Például póthagyatékként egy 177 ezer lejes csíkszeredai lakás esetében, ha két év után tárgyalják le a hagyatékot, akkor a legkisebb közjegyzői honorárium 1192 lej plusz áfa, ehhez hozzáadódik az ingatlan-nyilvántartási és hirdetési költségek, illetve a telekkönyv kikérése, amely 286 lej, továbbá az egy százalékos jövedéki adó, amely 1770 lej.
A háztartási munkát utalványokkal javadalmazó rendszer előnyeit ismertették kedden. 15 lejes utalványokról van szó, amiből az állam visszatart 3 lejt. 85 jegy beváltása után egyhavi régiség, illetve társadalom- és egészségbiztosítás nyerhető.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
Minden csíkszeredai cég, intézmény, civil szervezet munkatársait várják önkéntes sofőrnek a Csíkszeredai Lábbusz programba – áll a szervezők felhívásában. A program 2022-ben indult el, tavaly óta pedig újragondolt útvonalakon mennek iskolába a diákok.
A gyermekek egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Ismét nagyon megnőtt a sofőriskolások számára a gyakorlati vizsgára való várakozási idő, ezért hosszabb kihagyás után a Kovászna megyei prefektusi hivatal újból más megyékből meghívott rendőrökkel gyorsítaná fel a vizsgáztatás folyamatát.
Futballmeccs és RMDSZ-kampányindító is lesz Csíkszeredában október 30-án, szerdán, ezért a városvezetés arra kéri az autósokat, hogy hagyják szabadon az Erőss Zsolt Aréna és az FK Csíkszereda stadionjának környékét.
Elérte a 30,9 Celsius-fokot a Szent Anna-tó vízhőmérséklete fél méter mélységben július 15-én kora délután. Ez az érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan.
Sokan hiszik, hogy velük nem történhet semmi baj, csak akkor fordulunk orvoshoz, amikor már késő lehet. A szűrőprogramok pedig sok életet megmenthetnek – hívja fel a Gyergyói Hoki Klub októberi akciója.
Nem lesz vízszolgáltatás több székelyudvarhelyi utcában szerdán rácsatlakozási munkálatok miatt – értesít a polgármesteri hivatal.
A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad-Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden a Facebook-oldalán a szállításügyi miniszter.
1 hozzászólás