Az odesszai menekültek remélik, hogy minél előbb visszatérhetnek hazájukba
Fotó: Haáz Vince
Odesszából menekült három felnőtt nő és három kislány talált menedéket Marosvásárhelyen. Arcukon ijedség, zavar és hála, könnycseppek, amikor elcsukló hangon mesélik, miért menekülnek. Hálát éreznek azért a sok segítőkészségért, amit romániai tartózkodásuk alatt megtapasztaltak.
2022. március 07., 19:532022. március 07., 19:53
2022. március 07., 20:242022. március 07., 20:24
Gyorsan kellett csomagolniuk, még egy órájuk sem volt, hogy a legfontosabb dolgokat összeszedjék és autóba üljenek. Attól tartottak, bármely pillanatban elkezdődhet Odessza orosz megszállása. A három ukrán hölggyel Marosvásárhelyen, Sajó Norbertnek, a Solidaris Egyesület elnökének családi otthonában találkoztunk.
Három nő, egy nagymama és a két lánya, valamint három kislány – 3, 4 és 11 évesek – Marosvásárhelyen töltöttek pár napot, pihentek, kissé megnyugodtak és erőt gyűjtöttek ahhoz, hogy tovább menjenek.
Nem tudták, hová indulnak, csak azt, hogy mielőbb el kell hagyniuk az országot, mielőtt még nagyobb lenne a baj, a gyerekekkel ki kell menekülniük abból a pokolból – mesélik. „Hallottuk a robbantásokat, láttuk a harckocsikat, Odessza belvárosában tankok álltak, rettenetesen féltünk. Hosszú volt az út a határig, mindenhol menekülőkkel találkoztunk, hideg is volt, fáradtak is voltunk, fáztunk is.
Fotó: Haáz Vince
Néha megálltunk pihenni, az autóban aludtunk. Így értünk el a román határhoz, ahol nagyon segítőkész volt mindenki, meleg étellel vártak, minden szükséges dologgal elláttak” – meséli a nagymama, aki masszőr volt a békeidőben, lányai közül az egyik kozmetikus, a másik aerobikedző.
– mesélik és szemük megtelik könnyel, tekintetük keserűséget tükröz. „Bíztunk az utolsó percig abban, hogy ez nem fog megtörténni. Nem hittük, hogy menekülni kell” – teszik hozzá.
Fotó: Haáz Vince
Elindultak, és közben tartották a kapcsolatot az otthon maradt férjeikkel. Így jutottak Marosvásárhelyen is szálláshoz, amit az egyik szálláskereső weboldalon foglaltak számukra. „A határon átérve mondták nekünk, hogy hová mehetünk, hol van a legtöbb lehetőség az ukrajnai menekültek számára, így jöttünk Marosvásárhelyre” – mesélik, hozzátéve, hogy nem akarnak visszaélni a helyzetükkel, nem akarnak semmit ingyen és főleg nem akarják végleg elhagyni a szülőhazájukat.
– teszik hozzá. Marosvásárhelyen egy szállodában találtak szobát, de mivel az tele volt, ott csak egy éjszakát tölthettek. A szálloda igazgatója ismerte a Solidaris Egyesület vezetőjét, Sajó Norbertet és érdeklődött, tudnának-e segíteni a hat tagú ukrán családon.
Fotó: Haáz Vince
„Természetesen azonnal felajánlottuk a segítségünket a menedékszoba program keretében. De mivel a szobánk foglalt, betegek tartózkodnak Marosvásárhelyen, az otthonunkhoz közeli panzióban foglaltunk szállást számukra, hogy azonnal segíthessünk, ha bármilyen nehézségbe ütköznek. A költségeket a Solidaris állja” – magyarázta Sajó Norbert.
– mesélik az „odesszai vendégek” el-elcsukló hangon, többször is hangsúlyozva, hogy nem is számítottak ekkora segítőkészségre.
Fotó: Haáz Vince
Érdeklődésünkre, hogy meddig maradnak Marosvásárhelyen, elmondták, nem szeretnének vendéglátóik terhére lenni, ezért tovább mennek Lengyelországba és ott várják meg a háború végét. A kérdésre, hogy miért éppen oda, elmondták, hogy eredetileg Németországba szerettek volna eljutni, de meggondolták magukat, Lengyelországból hamarabb hazajutnak. Mielőtt Marosvásárhelyt elhagyta volna az ukrán család, orvosi ellátásban is részesült, gyógyszert kapott, majd a román-magyar határ felé indult.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!