A háziorvosi rendelőkben történő immunizálás lehetősége vidéken igazán hasznos
Fotó: Haáz Vince
Alig néhány nappal a bevezetése után megváltozott az az előírás, amely a háziorvosi rendelőkben történő koronavírus elleni immunizálás finanszírozását szabályozza. A háziorvosok nem differenciált, hanem egységes javadalmazást kapnak ezért a munkáért. Az új szerződést egyelőre kevesebb rendelő kötötte meg Hargita megyében – a megyei egészségbiztosítási pénztár vezetője szerint ennek nem a törvénymódosítás az oka, és a szám várhatóan nőni fog. Az általunk megkérdezett egyik háziorvos szerint kevés a jelentkező, egy másik viszont nagy érdeklődésről számolt be.
2021. május 19., 19:312021. május 19., 19:31
Május 4-én kezdődött meg a koronavírus elleni immunizálás azokban a háziorvosi rendelőkben, amelyeknek a működtetői vállalták az oltás beadását.
A vonatkozó törvény hétfőn megváltozott, az említett szám pedig a felére csökkent, azaz már csak
„Megjelent egy új sürgősségi kormányrendelet, ami módosította a régit. Korábban differenciált tarifák voltak, attól függően, hogy az oltásra jogosultak közül hányan voltak beoltva a háziorvos pácienslistájáról. Ez megváltozott, és
Tehát ezek azok a tevékenységek, amelyeket a háziorvos el kell végezzen. Eddig úgy volt, hogy munkaidőn kívül kell ezt elvégezze, de – ez is egy újdonság – most már elvégezheti rendelési időben is, úgy, hogy a megszokott szolgáltatásokat tudja biztosítani a hozzá feliratkozott személyeknek, tehát az oltás ezt ne akadályozza” – számolt be az újdonságokról Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője.
Az új szabályozás megjelenése után a megyei egészségbiztosítási pénztár új szerződést kötött azokkal a rendelőkkel, amelyeknek a működtetői részt vennének az oltáskampányban. Ezúttal azonban csak 44 rendelő képviselője vállalta ezt, legalábbis az új szabályozás érvénybe lépéséig. Duda Tihamér szerint azonban ez csak egy átmeneti állapot,
Fotó: Haáz Vince
Amint arról korábban írtunk, az eredeti szabályozás szerint az elvégzett szolgáltatásért járó javadalmazás mértéke attól is függött, hogy az adott orvos pacientúrája milyen arányban van beoltva: legkevesebb 30 lejre számíthatott egy beoltott személy után az orvos, de ha az oltásra jogosult pácienseinek több mint az 50 százaléka be van már oltva, akkor 50 lejre nőtt volna a finanszírozás értéke, ha pedig a 60 százalékot is meghaladja ez az arány, akkor 60 lejt kapott volna az orvos minden beoltott páciense után.
Kérdésünkre Duda Tihamér elmondta, nagyon bonyolult volt az előző protokoll, a differenciált finanszírozás érdekében minden orvos esetében meg kellett volna nézni, hogy a hozzá feliratkozottak közül hányan jogosultak az oltásra, de
Az új szabályozás értelmében nem változott az a korábbi előírás, hogy az egészségbiztosítotti státuszától függetlenül bárki beoltathatja magát – azok is, akik nem rendelkeznek egészségbiztosítással –, valamint azok is, akik nem szerepelnek egy háziorvos listáján sem.
Azok, akik háziorvosuknál adatnák be maguknak a koronavírus elleni védőoltást, a rendelőt felhívva érdeklődhetnek arról, hogy orvosuk részt vesz-e az oltáskampányban, de tájékozódhat erről a megyei egészségbiztosítási pénztár honlapján is.
Valószínű, hogy – akárcsak nála – az is közrejátszhat abban, hogy egyelőre viszonylag kevés rendelő kíván részt venni az oltáskampányban, hogy kevés az oltásra jelentkező – vélekedett megkeresésünkre Soós-Szabó Klára, csíkszeredai háziorvos, a megyei háziorvosi szövetség vezetője. Mindeddig ő maga sem kötötte meg a szerződést erre a szolgáltatásra a megyei egészségbiztosítási pénztárral, ugyanis érdeklődött páciensei körében, ám
– mondta a háziorvos. Ebből az oltóanyagból azonban egy ampulla öt dózist tartalmaz, így legalább öt jelentkezőre van szükség ahhoz, hogy ne vesszen kárba az oltóanyag egy része. A megkezdett, hűtőben tartott ampullát hat órán belül fel kell használni, ha szobahőmérsékleten tartják, akkor három óra alatt – magyarázta Soós-Szabó Klára.
Tapasztalatai alapján az emberek kissé bizalmatlanok az új oltóanyaggal szemben, amikor érdeklődik náluk, sokan visszakérdeznek, hogy ő beadatta-e, és ha igen, melyiket.
Fotó: Haáz Vince
A háziorvos hiányolja az oltás hasznáról szóló egyszerű, tömör, érthető tájékoztató anyagokat, filmeket, amelyek eljutnak az emberekhez. Kérdésünkre elmondta,
Ha a fennmaradó hányad körében nem növekszik az érdeklődés a háziorvosi rendelőkben alkalmazott egyetlen oltóanyag, a Johnson & Johnson vakcina iránt, akkor ő nem köt szerződést a szolgáltatásra, de attól nem zárkózik el, hogy bedolgozzon alkalomadtán egy oltóközpontba, vagy egy oltási maratonon – mondta a háziorvos.
Gálfi Czirjék Rozália, Etéd község háziorvosa szükségesnek tartotta bekapcsolódni az oltáskampányba. „Elzárt helyen élünk, messze vagyunk várostól, kórháztól, mindentől” – foglalta össze az okokat a háziorvos.
Naponta tíz oltás beadását tudja vállalni, három nap alatt harminc embert már beoltott, és annyi a jelentkező, hogy már csak jövő hétre tudja előjegyezni őket – számolt be tapasztalatairól. A jelentkezők között sok az idős helybéli, ugyanakkor olyanok is beadatják az oltást, akik külföldi munkavállalásra készülnek. Gálfi Czirjék Rozália szerint vannak, akiket győzködni kell: kissé félve érkeznek, de boldogan és büszkén távoznak.
– foglalta össze a rendelőjében történő immunizálással kapcsolatos tapasztalatait az etédi háziorvos.
A megyei egészségbiztosítási pénztár kimutatása szerint azon túl, hogy viszonylag kevés háziorvosi rendelőben vállalták mindeddig a koronavírus elleni oltás beadását, ezeknek a rendelőknek a megoszlása is meglehetősen egyenlőtlen.
A 44 rendelő közül 16 városon, 28 pedig vidéken működik, tehát sok vidéki településen továbbra sem jut hozzá a lakosság a védőoltáshoz helyben.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!