
Egy készülék a Hargita megyei húszból. A drog hatása alatt vezetőket hivatott kiszűrni
Fotó: Borbély Fanni
Ha tudatmódosító szerről van szó, legtöbb esetben kannabiszt fogyasztó sofőrőket kapott el a rendőrség, de az „étlapon” szerepel még amfetamin, metamfetamin és kokain is. Tavaly 1878, idén eddig 305 drogtesztet végeztek Hargita megyében; tavaly 43, idén öt esetben igazolódott be a drogfogyasztás.
2025. március 12., 15:142025. március 12., 15:14
Hargita megyében most már húsz drogtesztkészülék áll a rendőrség rendelkezésére, hogy kiszűrjék azokat a sofőröket, akik tiltott szerek hatása alatt vezetnek – közölték a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság csíkszeredai székhelyén tartott szerdai sajtótájékoztatón.
Sebastian Buzilă, a közlekedési rendőrség vezetője számadatokat is megosztott az eddigi ellenőrző akciók eredményeiről:
tavaly 1878 sőfőrt teszteltek le, 67 esetben vonták vissza 72 órára a jogosítványt, és 43 esetben igazolódott be a biológiai minták alapján a szerfogyasztás ténye. Esetükben büntetőeljárás indult.
Idén eddig 305 sofőrt vizsgáltak, 13 esetben lett pozitív a helyszíni drogteszt, és végül öt járművezető vérében és vizeletében mutatták ki a drogfogyasztást.
A leggyakoribb a kannabiszfogyasztás, de amfetamin-, metamfetamin- (kristály), THC- és kokainfogyasztó sofőrőket is kiszúrtak.
Az e-SIGUR rendszer bevezetésével több mint húsz eszköz áll a Hargita megyei rendőrség rendelkezésére, hogy párhuzamosan több helyszínen figyeljék a forgalomban lévőket – Iordan Ștefan Mircea parancsnok szerint ezzel jelentősen visszaszoríthatják a gyorshajtást. Tőle tudjuk, hogy
Hamarosan útadóellenőrző kamerákat is felszerelnek különböző helyszínekre.
Tavaly 146 bűntetőeljárás indult online csalási ügyben, több mint kétszázezer eurót csaltak ki Hargita megyei károsultaktól – osztotta meg Călugăru Marius Constantin, a rendőrség bűnügyi nyomozóegységének munkatársa. Azt is hozzátette, hogy egyre több ilyen esetet regisztrálnak, holott minél több platformon hirdetik,
Az is elhangzott, hogy kétfajta csaló van:
egyszerű tolvaj, aki különböző számítógépes programokkal, alkalmazásokkal (például Anydesk, Team Viewer) átveszi a kontrollt az áldozat telefonja, számítógépe fölött, és hozzáférve a banki alkalmazásokhoz, lenyúlja a pénzt.
A másik fajta csaló már rafináltabb, az emberek naivitását, tájékozatlanságát használja ki, és azt a vágyát az embernek, hogy gyorsan meggazdagodjon. Így például különböző hamis kötvényeket, részvényeket, befektetéseket, nyereményeket ajánlanak az áldozatoknak, gyakran ismert emberek, vállalatok nevét használva fel az átveréshez.

Legyen óvatos, körültekintő azzal kapcsolatban, hogy milyen linkeket nyit meg, illetve kiknek enged hozzáférést személyes adataihoz, hiszen az internetes csalások száma jelentős – hívja fel a figyelmet a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Sokan gondolják azt – tévesen –, hogy az internetes csalók leginkább a fiatalokat célozzák meg, hiszen ők aktívabb felhasználói a digitális világnak. Az idősebb korosztály sokszor még kiszolgáltatottabb helyzetben van.
Megrongálta az aszfaltutat és fákat döntött ki a szerda délutáni vihar Székelyvarságon.
Az Európai Unióban a 16–24 évesek csaknem háromnegyede rendelkezik legalább alapszintű digitális készségekkel, Románia azonban továbbra is az utolsók között szerepel: csak Bulgáriát előzi meg az Eurostat friss felmérése szerint.
Július 20-ától jelentkezhetnek a magánszemélyek a 2026-os roncsautóprogramra, amelynek keretében állami támogatással vásárolhatnak új gépkocsit. A program idei költségvetése 300 millió lej.
Két jogosítvány nélküli sofőrt is kiszűrtek a közúti forgalomból kedden a Hargita megyei rendőrök, egyikük ráadásul jelentős mennyiségű alkoholt is fogyasztott vezetés előtt.
Az elmúlt hat napban összesen 55 sürgősségi beavatkozást hajtottak végre a Hargita megyei hivatásos tűzoltók. Tűzesetekhez, közlekedési balesetekhez és árvízi károk elhárításához is vonultak az egységek.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy a helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó törvények elfogadása létfontosságú Románia számára.
2025-ben is az ajánlott szint alatt maradt a gyermekek átoltottsága Romániában, az UNICEF és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán közzétett jelentése szerint.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi minisztert ironizáló üzenetet tett közzé szerdán a Facebookon a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT).
Súlyos informatikai hiba miatt kedd óta nem működnek az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal (ANCPI) informatikai rendszerei. Emiatt az e-Terra telekkönyvi alkalmazás sem érhető el, és várhatóan a hét végéig nem is lesz használható.
1 hozzászólás