
Soha ne adják ki banki adataikat ismeretlen oldalaknak
Fotó: Bencze Emese
Sokan gondolják azt – tévesen –, hogy az internetes csalók leginkább a fiatalokat célozzák meg, hiszen ők aktívabb felhasználói a digitális világnak. Az idősebb korosztály sokszor még kiszolgáltatottabb helyzetben van.
2025. március 07., 21:142025. március 07., 21:14
Napjainkban egyre gyakoribbak az online csalások, amelyek közé nemcsak a fiatalabb generáció, hanem az idősek is egyre nagyobb arányban esnek áldozatul.
A szakértők egyetértenek abban, hogy az idősebbek fokozott veszélynek van kitéve, aminek egyik legfőbb oka a tájékozatlanság. Azok, akik nem ebben a digitális korszakban nevelkedtek, sokkal hajlamosabbak arra, hogy elhiggyenek mindent, amit az interneten látnak, gyakran nem ismerik fel a legnyilvánvalóbb csalásokat sem. Egy informatikai szakértő szerint számos példa mutatja, hogy
Ezek az esetek azt mutatják, hogy az időseknek nagyobb segítségre van szükségük az internetes világ veszélyeinek felismerésében.
A szakértő szerint a legfontosabb teendőnk az, hogy folyamatosan felvilágosítsuk idős ismerőseinket az online veszélyekről. Beszéljük át velük az olyan alapvető online biztonsági szabályokat, mint:
Soha ne adják ki banki adataikat ismeretlen oldalaknak.
Ne kattintsanak gyanús linkekre vagy ismeretlen feladóktól érkező e-mailekre.
Mindig ellenőrizzék a weboldalak megbízhatóságát, mielőtt adatokat adnak meg rajtuk.
Fotó: Bencze Emese
Amit pedig a mi dolgunk, ennek érdekében megtenni:
Segítsünk nekik az internetes vásárlásoknál! Ha lehet, mi bonyolítsuk le a kártyás fizetéseiket, vagy legalább segítsünk nekik kiválasztani a biztonságos weboldalakat.
Figyelmeztessük őket a leggyakoribb csalási módszerekre! Mutassunk nekik példákat a jelenlegi online csalásokról, hogy felismerjék azokat, ha szembejönnek velük.
Tanítsuk meg őket a jelszóhasználat fontosságára, arra, hogy a jelszavak biztonsága kiemelten fontos. Segítsünk nekik erős jelszavakat létrehozni, és javasoljuk, hogy ne használják ugyanazt a jelszót mindenhol.
A szakember szerint az online biztonság mindannyiunknak saját felelőssége, az idősek internetes biztonságának megőrzése azonban közös felelősségünk.
Mivel ők a digitális térben kevésbé járatosak, könnyebben válnak csalók áldozatává. Fontos, hogy tudatosítsuk bennük a veszélyeket, segítsünk nekik eligazodni az internetes világban, és lehetőség szerint támogassuk őket az online ügyintézésekben, hiszen egy kis odafigyeléssel és támogatással jelentősen csökkenthetjük annak esélyét, hogy idős hozzátartozóink csalás áldozatává váljanak, és élvezni tudják azt a rengeteg előnyt, amit a tudatos internethasználat egyébként biztosít számukra is.
Társulási szerződést készül kötni Felsőboldogfalva és Székelyudvarhely a farcádi és a székelyudvarhelyi Lejtő utcai ivóvízhálózat bővítése és felújítása érdekében. A beruházásra pályázati forrást keresnének, az útfelújításról pedig csak később lehet szó.
Van elég tartalék az országos villamosenergia-rendszerben a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának leállása után kieső áram pótlására – tájékoztatott szerda este az energiaügyi minisztérium.
Románia túljutott az inflációs csúcson, és az éves infláció ősszel 5,5 százalék körüli szintre, év végére akár 5 százalék közelébe is csökkenhet, ha az új kormány nem hoz árfelhajtó intézkedéseket – nyilatkozta Adrian Negrescu gazdasági tanácsadó.
Háromnapos rendezvénysorozattal készül a magyar kormány az augusztus 20-i nemzet ünnepre, amelyen rövidebb lesz a tűzijáték a szokásosnál – mondta Magyar Éva kormányszóvivő a programokat ismertető szerdai budapesti rendezvényen.
Rendkívüli ülésen szavazta meg a képviselőház az RMDSZ törvénytervezetét, amely heti 8 tanórára csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.
Közel ezer emberrel foglalkoztatnak kevesebbet a háromszéki cégek, mint egy évvel korábban – elemezte a háromszéki gazdaság fő számait a Kovászna megyei Kereskedelmi Kamara elnöke, Edler András.
A sofőr epilepsziás rohama miatt következhetett be a hatóságok elsődleges vizsgálatai alapján a kedd esti, két halálos áldozatot követelő baleset Brassó központjában.
Az FSLI, a Spiru Haret és az Alma Mater tanügyi szakszervezeti szövetség határozottan elutasítja az oktatási alkalmazottak bérezésére vonatkozó legújabb javaslatot.
Az infláció 2,26 százalékpontos csökkenése nem a gazdaság javulását jelzi, csupán egy matematikai korrekció – nyilatkozta szerdán Flavius Valentin Jakubowicz, a Romániai Pénzügyi-Banki Elemzők Egyesületének (AAFBR) elnöke.
Szerdai rendkívüli ülésen a képviselőház azt a törvénymódosító tervezetet, amely heti 8-ra csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.
szóljon hozzá!