
Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Kétszázezer euró volt a legnagyobb összeg, amivel internetes csalók vertek át egy Hargita megyei cégvezetőt ebben az évben. Idén egyébként 99 bűnügyi eljárás indult a Hargita megyében ilyen ügyekben.
2024. szeptember 23., 16:442024. szeptember 23., 16:44
2024. szeptember 23., 16:592024. szeptember 23., 16:59
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság csíkszeredai székhelyén hétfőn az informatikai csalásokról osztottak meg adatokat. Iordan Ștefan Mircea parancsnok közölte, hogy az év első nyolc hónapjában 99 bűnügyi eljárást indítottak ilyen ügyekben. Mint fogalmazott:
Kétfajta csalás a legelterjedtebb az online térben. Az egyik esetében közismert személyiség nevét, arcát és közismert nagyvállalat, szolgáltató nevét használják fel az átveréshez. Például
A különböző közösségi oldalakon befektetésre biztatják a felhasználót, hogy a fenti vállalat részvényeiből vásároljon, vagy kriptavalutába fektessen, a többszörös megtérülés ígéretével.
Arra kérik a felhasználót, kattintson egy linkre, adja meg a személyes adatait, és fizessen. Mint a sajtótájékoztatón elhangzott,
A csalók ugyanis az érzelmekre hatva gyors meggazdagodást kínálnak, azonnali cselekvésre ösztönzik az áldozatot, holott némi átgondolással gyanússá válhat az általuk ajánlott befektetés.
A második típusú csalás az, amikor adathalászat révén hozzáférnek az áldozat bankszámlájához, és annak tudta nélkül leürítik azt.
Ezen kívül további jelentős összegeket kaparintottak meg más áldozatoktól is, a lényeg, hogy általában ellopják az összes pénzt az adott bankszámláról.
A következő lépésben, rövid idő leforgása alatt több tíz számlán átfuttatják a pénzt, kriptavalutába fektetik, és onnan már szinte lehetetlen a nyomára bukkanni.
Gyakran a 40 év felettiek esnek áldozatul, leginkább férfiak, akik már tudtak valamennyi pénzt félretenni, illetve a nyugdíjas korosztály is jócskán érintett. Figyelni kell arra is, hogy hitelt ne vegyenek fel a nevünkben:
Gyanúsan kezeljük azt is, ha ismert márkákkal teli csomagot ajánlanak eladásra olcsón a közösségi oldalakon.
Ugyan a Hargita megyei rendőrségnek eddig egy internetes csalást sem sikerült megoldania, mert nagyon nehéz elkapni ezeket a szervezett bűnözőket, halvány eredmény, hogy
„De ez csak egy csepp a tengerben” – hangzott el.
A sajtótájékoztatón részt vett többek között Barut Dumitru Cezar, a bűnügyi-nyomozó osztály vezetője, Radu Gheorghe rendőrségi főbiztos, Maria Plumbu rendőrségi szóvivő és helyettese, Incze Miklós.
Hallgatólagosan elfogadta a szenátus hétfői ülésén azt a törvénytervezetet, amely szerint a tanév első napja hivatalos szabadnap a szülők számára.
Botrányba torkollt hétfőn a képviselőházban a kormány órája elnevezésű vita, amelyen a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kezdeményezésére Diana Buzoianu környezetvédelmi minisztert faggatták a Paltinu-gyűjtőtónál kialakult helyzetről.
Bizonytalanul közlekedő, parkoló autóvezetők kerültek a Hargita megyei rendőrök látószögébe hétvégén.
Jócskán a megengedett sebességhatár fölött, 201 km/órás sebességgel hajtott az A2-es autópályán egy férfi. Később a vizsgálatok azt is kimutatták, hogy kábítószer hatása alatt vezetett.
Gratulált hétfőn Nicușor Dan államfő a vasárnapi időközi helyhatósági választások győzteseinek.
Nőtt a környezetvédelmi szabálysértések száma, és egy hónappal az év vége előtt a környezetőrség által kirótt pénzbírságok összege is meghaladta már a 2024-es értéket Hargita megyében. A leggyakoribb kihágásért 1,5 millió lejre bírságolt a hatóság.
Változékony és az ilyenkor megszokottnál enyhébb időre számíthatunk a következő két hétben, december 18. után várható csapadék – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) december 8. és 21. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter feljelentést tesz az Európai Ügyészségen az elektromos iskolabuszok közbeszerzésével kapcsolatban, miután felmerült az európai alapok szabálytalan felhasználásának gyanúja.
Csíkszereda költségvetésébe foglalták a 30 millió lejes kincstári hitelt, és elfogadták az Akác utcába tervezett elektromos töltőállomás felépítésének megvalósíthatósági tanulmányát – rendkívüli ülést tartott az önkormányzati képviselő-testület.
Két sepsiszentgyörgyi lakossági fórum után már körvonalazódnak a város fontosabb problémái: például a parkolók hiánya és az okoskukák használata. De feladták a leckét az RMDSZ-képviselőknek a résztvevők, „megostromolták” őket a megoldandó problémákkal.
1 hozzászólás