A még felújítás alatt álló iskolaépületek ezután kapják majd meg az egészségügyi igazgatóság működési engedélyét
Fotó: Haáz Vince
Szeptember 13-án az összes iskolában személyes jelenléttel kezdődik el a tanítás, és ez a forgatókönyv mindaddig fennáll, amíg a koronavírus-fertőzések előfordulási aránya hat ezrelék alatt marad. Az elmúlt hét folyamán megkezdődtek a tanévkezdés előtti hatósági ellenőrzések a székelyföldi iskolákban. Utánanéztünk, hogy állnak az iskolaépületek engedélyek szempontjából két héttel kezdés előtt.
2021. augusztus 31., 09:072021. augusztus 31., 09:07
2021. augusztus 31., 09:482021. augusztus 31., 09:48
A kormány tagjai múlt héten tartottak videókonferenciát a megyei prefektusokkal és különböző intézmények vezetőivel az iskolakezdéssel kapcsolatban. A hivatalos döntések egyike a védőmaszkok – kizárólag egészségügyi maszkok – kötelező viselésére vonatkozott az iskolák zárt tereiben, valamint a 2021–2022-es tanév nyitóünnepségeire is kitértek. Ugyanakkor hivatalosan is közölték, hogy szeptember 13-án az összes iskolában a tanítás személyes jelenléttel kezdődik el, és ez mindaddig így marad, amíg a koronavírusos megbetegedések előfordulási aránya hat ezrelék alatt van.
A Maros megyei prefektusi hivatal közleménye szerint Maros megyében szeptember elsejétől online tájékoztató foglalkozások indulnak a tanulók és tanárok számára védőoltás témában. A megyei közegészségügyi igazgatóság szakemberei válaszolnak majd a vakcinával és annak hatásaival kapcsolatos kérdésekre.
Az intézmény hivatalos adatai szerint jelenleg a megye mind a hatszáz oktatási intézményében adottak a fűtési körülmények és a higiéniai feltételek. Ami az egészségügyi működési engedélyeket illeti, a hatszáz létesítményből 17 még nem rendelkezik a közegészségügyi igazgatóság engedélyével. A legtöbb esetben olyan iskolákról van szó, amelyek különböző projektek keretében felújítás alatt álló épületekben működnek – közölte a prefektusi hivatal sajtóosztálya. Damian Samoilă, az intézmény szóvivője úgy fogalmazott, a prefektúra, a megyei tanfelügyelőség, az egészségügyi igazgatóság és a tűzoltóság közös csapatai jelenleg a terepen ellenőrzik, milyen körülmények között térhetnek vissza a gyerekek és a tanárok az iskolákba.
Hargita megyében még folyamatban van az adatgyűjtés, de pillanatnyilag 504 tanügyi intézmény rendelkezik a közegészségügyi igazgatóság működési engedélyével, nyolc intézménynek viszont nincs meg – ebből egy városi, hét községi intézmény – tudtuk meg Adrian Pănescutól, a Hargita megyei prefektusi hivatal szóvivőjétől. Mint elmondta,
Továbbá még folynak az ellenőrzések a rendőrség és a csendőrség részéről az iskolabejáratok és a kis utcákban történő közlekedés közbiztonságának a szempontjából.
„Iskolakezdés után is folytatódnak majd az ellenőrzések, ami nem feltétlenül a büntetésekről szól, hanem azért, hogy a tűzoltósági engedélyt is megkaphassák azok az iskolaépületek, amelyek még nem kapták meg eddig. Idén 13 iskolai épülettel több van engedélyezve a tavalyhoz képest, akkor 77 tűzoltósági engedély volt, idén 90 épületben van már ilyen engedély” – tudtuk meg az adatokat Adrian Pănescutól.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
szóljon hozzá!