Fotó: Haáz Vince
Városnéző sétákat, jeles épületek bemutatóját és előadásokat tartottak a Marosvásárhelyen első alkalommal megszervezett műemléki világnapon. Nagy érdeklődés kísérte az eseménysorozatot.
2018. április 19., 18:442018. április 19., 18:44
Az 1908-ban befejezett Városháza és az 1913-ban átadott Kultúrpalota Marosvásárhely legismertebb épületei. Az erdélyi szecesszió két emblematikus példája komoly hatást gyakorolt a város 20. század eleji építészetére, a középületektől a polgárházakig. A Városháza és a Kultúrpalota közvetlen közelében lévő utcák lakóházai, intézményei ugyancsak magukon viselik a szecesszió jegyeit, de az azt megelőző historizáló, vagy neobarokk stílus is számos épületen fellelhető.
Az első városnéző séta a mai Horea utcában kezdődött, az egykori Hajós-közben,vagy ahogy az idősebb marosvásárhelyiek nevezik még: a Baross Gábor utcában. Orbán János művészettörténész ismertette röviden a kezdeményezést, tőle pedig Barabás Kisanna vette át a szót, aki a mai tűzoltóság épületével, az egykori magyar királyi gyalogsági laktanyával kezdte az ismertetést. Az utca a 17. század legelején kapta a nevét, amit hosszasan meg is tartott. Épített jellegében elég falusias hangulatot árasztott, a 19. század második felében, annak vége felé lendült meg az építkezés, amikor lakóházak, iskolák, múzeum épült, éreztetve azt a fejlődést, ami a korszakot jellemezte.
A művészettörténész felhívta az érdeklődők figyelmét arra, hogy egy-egy épületen mit kell megfigyelni, ha azt alulról felfele végigpásztázzák tekintetükkel. A tűzoltóságnak helyet adó, egykori gyalogsági laktanya épületén ma már nincs nyoma annak a stílusnak, ahogy egykor azt megtervezték. Akkor egy hatméteres előkertet is kialakítottak, annak köszönhető ma az a széles járda, illetve kijárat az épület előtt. Barabás Kisanna azokra az ellentmondásokra is felhívta a csoport figyelmét, amelyek lépten-nyomon meghökkentik a szakembert. A mostanában használatos hőszigetelő ablakok elrontják az szép épületek látványát. Szerencsés eset, amikor a modern ablakkeretekkel is megőrzik a négyosztatú ablakokat, például – mutatott rá a művészettörténész – a Marosi Ödön tervezte sarokházra, illetve a mellette sorjázó, egykor Veress Menyhért tulajdonát képező lakóházakra.
Fotó: Haáz Vince
Míg a sarokházon kevés maradt meg az egykori jellegzetességből, a szomszéd házakon megőrizték az erős párkányt, az ablakok feletti oromzatot, vagy a záró koronázó párkányt. Az 1872-ben épített lakóházat 1911-ben a szecesszió jegyében alakították át – ismerteti a következő látványosságot Barabás Kisanna, aki az egykori székelyföldi iparmúzeumról is mond néhány érdekességet. A mai Természettudományi Múzeum megépítése szorosan kapcsolódik az 1867-es kiegyezést követő időszak közművelődési, iparfejlesztési és nemzetépítési tendenciáihoz.
Ez a három irányvonal, bár látszólag talán összeférhetetlennek tűnnek, szimbolikusan forr össze a múzeum 1893-ban átadott épületében: a történeti építészeti stílusokból merítő homlokzatot Attila hun király és Erdély, illetve Magyarország allegorikus nőalakja díszíti, kiegészítve két, a szövés és a fonás mesterségét megjelenítő szoborral. A múzeumot követően egy másik házat vehet szemügyre a csoport: Wallenstein Bernát háza, az udvar mélyén kocsiszínnel és raktárral, ami az utcáról természetesen nem látható, a szépen felújított, gondosan helyrehozott kapu miatt. Ez az épület már magán hordozza a magyaros szecesszió jegyeit.
Fotó: Haáz Vince
Dabóczi István a mai Horea és Aurel Filimon utcák találkozásánál álló sarokházat eladta Dienes Ödön századosnak. A ház felújítását 1911-ben kezdik el Torockai-Vígand Ede tervei alapján. Az 1907-ben Marosvásárhelyre költöző Torockai-Vigand művészetére az új formalátás jellemző. Nem rombolja le teljesen azt, amit átalakít, hanem hozzátesz, a kor ízlésének és a saját művészetének megfelelő elemekkel díszíti a házat, ablakokat falaztat, vagy vágat, helyez át, nagyobbít, vagy alakít át.
A Hajós-köz ismertetését az utca elején az egykori agrártakarékpénztárral zárta Barabás Kisanna. A mellette álló emeletes lakóház tervezőjéről, Nagy Győzőről elmondta, szintén a szecesszió jegyében alkotott, és úgy tudott már meglévő épületek mellé építkezni, hogy figyelembe vette azok méretét, formáját, stílusát, ahhoz alkalmazkodva dolgozott.
A kétnapos műemléki világnapon az érdeklődők a várral, a Kultúrpalotával, a Teleki Tékával, a Toldalagi Palotával is megismerkedhettek, illetve számos lakóház és intézménynek otthont adó épület sajátosságaival.
A szokásosnál később kezdődik el idén Hargita megyében a veszettség megelőzését célzó oltáskampány a rókák esetében. A háború miatt Ukrajnában rendre elmaradnak az ilyen jellegű akciók, így Romániában a határmenti megyékre koncentrál a szakhatóság.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Letették az esküt azok a képviselők, akik az új testület alakuló ülésén ezt még nem tehették meg, és az alpolgármestert is megválasztották Gyergyószentmiklóson. Immár teljes az új városvezetés.
Közzétette az előttünk álló kéthetes időszakra, az október 28. és november 10. közötti időintervallumra szóló időjárás-előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Letették a hivatali esküt a Hargita megyei önkormányzat képviselő-testületének tagjai, és Bíró Barna Botond megválasztott elnök. Bíró szerint minden céljuk, munkájuk, tervük központjában az emberek állnak.
Október a látás hónapja, ennek alkalmából pedig az Elit Optika október 25-én egész napos programot szervezett, hogy felhívja a figyelmet a látásmegőrzés és a látásunk körüli tudatosság fontosságára is.
Közelebb kerülhettek a rajzfilmkészítéshez az érdeklődők Székelyudvarhelyen, akik az animáció világnapján ellátogattak a Legendárium rajzfilmstúdió workshopjára, hétfőn.
Teljes lett a Kovászna megyei tanács a mai ülésén, miután három új tanácstag is letette az esküt, illetve Henning János és Kondor Ágota személyében kinevezték a megyei önkormányzat alelnökeit is az új mandátumra: egyikük újrázik, másikuk új.
A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – közölte Mircea Fechet.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn megerősítette, hogy a hozzáadottérték-adó (áfa) nem fog emelkedni.
szóljon hozzá!