Juhnyáj legel a fertőzött zóna környékén
Fotó: Erdély Bálint Előd
Több olyan juhász is van, aki télen, a törvény által tiltott időszakban is kihajtja a mezőkre a rá bízott nyájat, károsítva ezáltal a vadállományt és a mezőgazdasági területek tulajdonosait is. A probléma ugyanakkor fokozódik Udvarhelyszéken, hiszen a sertéspestissel fertőzött zónában is kószálnak juhok.
2020. január 27., 22:282020. január 27., 22:28
A törvény szerint december 6-a és április 24-e között tilos a jószágokat kihajtani a legelőkre – kivéve a pásztor által bérelt vagy a tulajdonban lévő területeken –, de vannak olyanok, akik a jogszabályt figyelmen kívül hagyva mégis megteszik ezt – fejtette ki lapunknak Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgatója. Mint mondta,
nem tarthatják mindig egy helyen, de ezt akkor sem kellene mindennap. Persze emellett az élelmezésükön is spórolni szeretnének, amiről már kevésbé beszélnek.
– fogalmazott a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgatója.
A legtöbb törvényszegővel annak ellenére is nehéz szót érteni, hogy 3000–6000 lejes büntetéssel sújthatják őket a hatóságok. Utóbbira pedig voltak is példák az elmúlt időszakban.
„Mi minden évben kimegyünk, elmondjuk a juhászoknak a kötelezettségeiket, és erről papírt íratunk alá velük. Ezután rendszerint többször is figyelmeztetjük őket, hogy törvényszegést követnek el, de vannak, akik ebből sem értenek. Mi nem akarjuk, hogy bárki is büntetésben részesüljön, de végső lépésként muszáj értesítenünk az erdőőrséget. Az öregek régen is tudták, hogy télen nem szabad legeltetni, és ezt be is tartották, most pedig törvény van erre, mégsem érdekel ez egyeseket” – így a szakember.
A földeken legelő nyáj nagy kárt okozhat a területalapú támogatásokért pályázó gazdáknak, akik emiatt önhibájukon kívül pénztől eshetnek el – magyarázta Mărmureanu-Bíró. A vadászok ellenzik is az állatok kihajtását, hiszen a kecskék és juhok rendszerint megeszik a fákról lehullott makkot és egyéb táplálékot, amit a vadak sínylenek meg. Egy másik probléma, hogy
„Sok esetben nem kapják el a vadakat, de már az is probléma, ha meghajtják azokat. Már most vannak olyan részek, ahol nem találni vadakat a kecskék vagy juhok legeltetése miatt” – közölte az igazgató.
Sajnos olyan juhászok is vannak, akik a sertéspestis miatt bevezetett korlátozásokat is figyelmen kívül hagyják, vagyis Gyepes környékén is legeltetnek – magyarázta az egyesület vezetője. Egyrészt tudni kell, hogy a háziállatok patáikon vihetik tovább a kórt, akár a lakott területekre is, másrészt az őrzőkutyák lakmároznak az elpusztult állatokból, és így terjesztik a betegséget.
„Noha mi az elmúlt időszakban nem találtunk fertőzött vaddisznótetemeket a környéken, ez nem jelenti azt, hogy nincsenek. Tudni kell ugyanis, hogy az állatok a sűrűben rejtőznek el, amikor már nagyon megbetegedtek, és ott fognak elpusztulni. Mivel a fertőzött zónában – Gyepes nyolc kilométeres körzetében, szerk. megj. – hajtóvadászatot sem szabad rendezni, a vadőrök nehezebben bukkannak az elhullott állatokra, egy kutya viszont könnyedén kiszagolja azokat” – magyarázta a szakember.
A fertőzött zónában egyébként az elkövetkező két évben nem volna szabad kihajtani az állatokat, függetlenül attól, hogy az évnek milyen időszakában vagyunk. Legutóbb éppen a pestises terület biztonsági zónájában – amely a fertőzött térségtől számítva egy további 15 kilométeres sugarú kört tesz ki – kapott büntetést egy juhász. Noha utóbbi részen e hónap 15-e után megszüntették a sertéspestissel kapcsolatos korlátozásokat, a vadászati törvény továbbra is tiltja a legeltetést április 24-éig.
Újabb megemelt gyalogátjárókat alakítottak ki Csíkszeredában, hogy megfékezzék a sebességhatárt jóval túllépő száguldozókat. Most Csíksomlyón és Csobotfalván történt ilyen beavatkozás, de Zsögödben is folytatják.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
2 hozzászólás