Több mint ötszáz, a szociális ellátórendszerben dolgozó Hargita megyei alkalmazott várja a bérpótlékot. Ők tavaly munkahelyi elkülönítésben dolgoztak a szükségállapot idején. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Mindhiába várják a Hargita megyei szociális ellátórendszerben dolgozók a múlt évi szükségállapot idején végzett munkájukért számukra jóváhagyott veszélyességi pótlékot, a 2500 lejes juttatást a több mint 500 érintett alkalmazott közül még senki nem kapta meg. A Sanitas szakszervezet Hargita megyei vezetője szerint érthetetlen a késés, lévén, hogy EU-s forrásból származó, nem pedig a központi költségvetést terhelő pénzekről van szó.
2021. november 23., 13:472021. november 23., 13:47
2021. november 23., 15:182021. november 23., 15:18
Országszerte legfeljebb tíz-tizenkét megyében kapták meg a szociális ellátórendszerben dolgozó alkalmazottak azt a 2500 lej értékű veszélyességi pótlékot, amelyet még a múlt év tavaszán elrendelt szükségállapot idején végzett munkájukra hagyott jóvá a kormány tavaly. Hargita megyében az érintett alkalmazottak még mindig várják a juttatást, és amint arról Nyulas Emma, a szociális ellátórendszerben dolgozók érdekeit is képviselő Sanitas szakszervezet Hargita megyei vezetője lapunknak beszámolt,
A szakszervezet már minden szükséges dokumentumot benyújtott a megfelelő hivatalokban, a veszélyességi pótlékok kiutalása azonban már egyik Hargita megyei intézményen sem múlik, csak kimondottan a munkaügyi minisztériumon, de azt nem lehet tudni, hogy ott milyen ütemezés szerint folyósítják a pénzeket. Egyszeri juttatásról van szó, „de még ezt is húzzák-nyúzzák” – fogalmazott Nyulas Emma, megjegyezve,
Ráadásul tudott dolog, hogy nem a központi költségvetésből kell elkülöníteni a szükséges összegeket, hanem európai uniós pénzekről van szó, amelyek már rég megérkeztek, ezért is érthetetlen a késés – hangsúlyozta a szakszervezet megyei vezetője.
A 2500 lejes veszélyességi pótlék egyaránt a jár az állami, illetve privát szociális intézmények dolgozóinak, amennyiben ők a múlt év tavaszán elrendelt szükségállapot idején kéthetes váltásokban, azaz munkahelyi elkülönítésben dolgoztak az időseket, időskori betegségekben szenvedőket és az intézményes körülmények között nevelt gyerekeket gondozó központokban. A Hargita megyei szociális ellátórendszer alkalmazottai közül több mint ötszázan jogosultak a juttatásra. Az erről szóló törvény már jócskán több mint egy esztendeje érvényben van, a jogszabály alkalmazási normái viszont csak a nyáron jelentek meg.
A szociális ellátórendszer egyébként nem csak a veszélyességi pótlékokat illetően küszködik anyagi gondokkal: a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságnak már teljesen elfogyott a pénze, a múlt havi béreket is csak a megyei tanács költségvetéséből kapott kiegészítésből tudták kiutalni az alkalmazottaknak, de
Elekes Zoltán, az intézmény vezetője az igazgatóság anyagi gondjaival kapcsolatban lapunknak elmondta, állandósult feszültséget jelent számukra, hogy nem tudják fizetni a számlákat, az alkalmazottaknak sem könnyű ilyen körülmények közt dolgozni, de igyekeznek úgy ellátni a feladataikat, hogy az ellátottak ne érezzék a gondokat – reméli, ez sikerül is.
Éppen azokra a szolgáltatásokra nem kapnak finanszírozást a gyermekvédelmi és szociális igazgatóságok, amelyekkel megelőzhetik, hogy a különböző szociális problémák által érintett gyerekek gyermekotthonba kerüljenek.
Pénzügyi gondok az egészségügyben is
A Sanitas szakszervezet Hargita megyei vezetője lapunknak elmondta, az érdekvédelmi tömörülés nehezményezi azt is, hogy 74 ezer egészségügyi alkalmazott december elején esedékes novemberi fizetésére még nincs pénze az egészségügyi szaktárcának. Erről Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter tett bejelentést a Digi24 hírtelevízióban múlt héten. Az érintett egészségügyi alkalmazottak között vannak a sürgősségi osztályok, az egészségügyi igazgatóságok, a mentőszolgálatok alkalmazottai, de a rezidens orvosok is. Sokan közülük a Covid-járvány elleni küzdelemben vesznek részt. Az ügyvivő egészségügyi miniszter szerint a pénzügyminisztérium keresi a megoldást a helyzetre. A legegyszerűbb út a költségvetés-kiigazítás lenne, miután megalakul a kormány – mondta.
Hargita megyében ez a probléma több ezer egészségügyi alkalmazottat érint – tudtuk meg Nyulas Emmától. A Sanitas szakszervezet egyébként kérést intézett a kormányhoz és a parlamenti képviselőkhöz, amelyben kérik, hogy a legnagyobb felelősséggel kezeljék a problémát, hagyjanak jóvá költségvetés-kiegészítést, amely lehetővé teszi novemberi és decemberi bérek biztosítását az egészségügyi és szociális rendszer minden alkalmazottja számára. Kérik ugyanakkor azt is, hogy fizessék ki az elmaradt juttatásokat, pótlékokat mindkét ágazatban, és biztosítsák időben az oltáskampányban részt vevő egészségügyi dolgozók béreit, tegyék lehetővé, hogy a pandémia kezdete óta dolgozó egészségügyi alkalmazottak ki tudják venni pihenőszabadságukat.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
szóljon hozzá!