Évek óta üresen áll az a kazánház, amelyet a polgármester a reformátusoknak ígért
Fotó: Boda L. Gergely
Huszonhét éve eredménytelenül próbálkozik állami vagy önkormányzati telket szerezni templomépítésre a marosvásárhelyi Tulipán utcai református gyülekezet. A városháza előbb egy üres telket, majd legutóbb egy használaton kívül helyezett kazánházat ígért a presbitériumnak és újabban a püspöknek.
2017. május 11., 14:322017. május 11., 14:32
„A gyülekezetalapítás óta eltelt közel huszonhét év, 2017-et írunk, és még mindig sehol nem tartunk” – ez volt Nagy József Levente lelkipásztor a szomorú valóságot egyetlen mondatba sűrítő válasza, amikor a Vásárhelyi Hírlap a városháza templomépítésre megígért kazánházról érdeklődött.
A lelkész elmondta,
Noha akad olyan RMDSZ-tanácsos, aki mind egyházi, mind világi körökben azt terjeszti, hogy „elintézte a kazánház átadását”, a presbitérium újabb beadványára mindmáig nem érkezett hivatalos válasz.
„Tisztában vagyok azzal, hogy egy ilyen ingatlan értéket jelent, s a város anyagilag jól járna, ha eladná, de nekünk nincs miből megvásárolnunk” – jelentette ki a tíz marosvásárhelyi egyházközség egyetlen templom nélküli gyülekezetének lelkésze, Nagy József Levente.
Valamicske előremozdulást Kató Béla, az Erdélyi Református Egyház püspöke is érzékelt, miután a múlt heti marosvásárhelyi vizitációja során felkereste Dorin Florea polgármestert is. A rövid találkozó során az elöljáró támogatásáról biztosította az egyházfőt, és megígérte, hogy a városháza hamarosan előkészíti az átadási dokumentációt.
– adott hangot óvatos derűlátásának az újság által megszólaltatott püspök.
Az egyházfő jól ráérzett a helyzetre: kedden délután Claudiu Maior, a polgármester személyes tanácsadója azzal hárította el a Vásárhelyi Hírlap kérdését, hogy egyelőre nincs miről beszélni, hisz
Mivel a város ingyen és bérmentve bocsátaná a Tulipán utcai gyülekezet rendelkezésére a Poklos-patak parti kazánházat, a reformátusok igénye és a meg nem szavazott pénzösszeg között látszólag abszolút semmiféle összefüggés nincs.
Valójában az ortodoxokat rendkívül felháborította, hogy jobbára a magyar tanácsosok nem voltak hajlandók tetemes összegeket előirányozni ikonfestésre. Amint beszámoltunk róla, az önkormányzati képviselők zöme túlzottnak tartotta az ortodox gyülekezetek által ikonfestésre kért összegeket, s nem szavazták meg az éves támogatási jegyzéket.
Túlzottnak tartották a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők az ortodox gyülekezetek által ikonfestésre kért összegeket, s nem szavazták meg az éves támogatási jegyzéket – így egyelőre városházi támogatás nélkül maradtak.
A nézeteltérések dacára a törvény lehetővé tenné, hogy az önkormányzat átadja a reformátusoknak az évek óta használaton kívül helyezett kazánházat. Ezt a város volt alpolgármestere, Peti András is megerősítette. Kérdésünkre, hogy ez eddig miért nem történt meg, azt válaszolta, hogy ezt elődjétől, Csegzi Sándortól kellene megkérdezni. Csegzi hasonlóan fogalmazott:
Abban viszont mindketten egyetértettek, hogy eddig is lett volna, most is van megoldás a Tulipán utcai gyülekezet jogos igényére. Évekkel ezelőtt egy félreeső, üres telket kértek a reformátusok, amit a város 49 évre át is adott, ám a területről kiderült, hogy per tárgyát képezi. A presbitérium visszalépett, s mint kiderült, okosan döntött, hisz nem sokkal ezután az Amerikában élő jogos tulajdonos visszakapta a családi örökséget képező szántóföldjét.
Évekkel ezután a polgármesteri hivatal egy másik telket bocsátott a református felekezet részére. A gyülekezet megrendelte a terveket, eljárta az engedélyeztetési folyamatot, azonban a görögkatolikus egyház, amelynek nemrég felszentelt temploma mellé épült volna a kálvinista templom, nem vette jó néven az elképzelést. Nagy József Levente szerint a pontot az i-re egy városvédő egyesület tette fel, amely perbe hívta az önkormányzatot.
A 2000 és 2012 között alpolgármesteri tisztséget betöltő Csegzi Sándor szerint most sincs veszve semmi, ha a polgármesteri hivatal meg szeretné oldani a gondot, rövid idő alatt szétszedné a kazánházban lévő gépezetet, és a bebukott egykori távhőszolgáltató vállalat raktárhelyiségébe szállítaná. Elvégre az utóbbi negyed évszázadban, amióta a Nagyhegyszölő alatti reformátusok kérik az ingatlant, a városvezetés már számos más – elsősorban görögkeleti – felekezet igényeit elégítette ki.
Kétezer léleknek egy kis imaház
A Marosvásárhely IX. nevet is viselő Tulipán utcai gyülekezet nem sokkal a ’89-es forradalom után alakult a Gecse utcai egyházközség megosztása után. Többnyire a Tudor negyed Nagyhegyszőlő alatti részén lévő utcák tartoznak ide. Jelenleg mintegy 2100 száz lelket számlál, nagyjából feleannyit, mint az ezredfordulón. A tíz marosvásárhelyi gyülekezet közül az egyetlen, amely nem rendelkezik templommal. A hívek a paplak földszintjén berendezett imaházban imádkoznak. Ehhez képest az 1990 után felhúzott bizánci stílusú templom java része főutak mentén, hatalmas terekre, zöldövezetbe épültek – engedéllyel vagy esetenként anélkül.
Teljes útzárra, illetve forgalomkorlátozásokra kell számítani a következő hetekben több gyergyószentmiklósi közúton. A Gyilkos-tó úton, a Halász, Békény, Dózsa György utcák találkozásainál és a központi sétálóutcában is aszfaltozás kezdődik.
Hamarosan mi is meggyőződhetünk róla, hogy érdemes volt-e folytatást készíteni a Gladiátornak, de megnézhetjük Francis Ford Coppola saját finanszírozású filmjét, de az Arany Pálma-díjas Anorát is.
Elkezdik az új digitális hulladékgyűjtő-szigetek helyszíneinek előkészítését Csíkszeredában pénteken – írja közleményében a városháza.
A várható döntés született a Hargita megyei önkormányzat pénteki ülésén, ahol a testület alenökeit kellett megválasztani. Borboly Csaba korábbi elnök és Barti Tihamér fogják betölteni ezeket a tisztségeket az elkövetkező négy évben.
Huszonnégy sérült, illetve veszélyes fenyőfát vágnak ki a napokban Székelyudvarhelyen, tavasszal pedig a városi környezethez illő fafajtákat ültetnek a helyükre.
Emelt átjárókat alakítanak ki a csíkszeredai Szék útján a gyalogosok biztonságának érdekében, a munkálatok miatt forgalomkorlátozás várható.
Egy szászrégeni férfi 18 000 lejes pénzbírságot kapott idén, miután rendszeresen hamis bejelentésekkel hívta az 112-es sürgősségi segélyhívószámot. Maros megyében nőtt a telefonbetyárkodások száma ebben az évben.
Csütörtök reggel óta nem érik el édesanyjukat, a csíkszeredai Sándor Péter Katalint külföldön élő gyermekei, így megtalálásában a helyi közösség segítségét kérik.
Bírósági keresetet indíthat egy szakszervezet a gyergyószentmiklósi kórház ellen, mert szerintük a kórházmenedzser rosszindulatúan nem biztosítja az elvárásaik szerint az alkalmazottak számára a bérpótlékokat. A menedzser elutasítja a vádakat.
szóljon hozzá!