Szondy Zoltán. Archív
Fotó: Haáz Vince
Keserű szezonzárón van túl az FK Csíkszereda 2. ligás focicsapata, amely úgy végzett a bajnokság hetedik helyén, hogy ősszel egyesek fejében még az első osztály gondolata is felsejlett. Tapasz a sebre, hogy a nagycsapatban bemutatkozott ifjúságiak jól teljesítettek.
2022. május 15., 17:512022. május 15., 17:51
– Hullámzó teljesítményt nyújtott az FK Csíkszereda 2. ligás alakulata. Foglaljuk össze ezt az esztendőt.
– Az 1990 utáni csíkszeredai focitörténelem legnagyobb költségvetését különítettük el erre a szezonra, ugyanis nem titkolt célkitűzésünk volt, hogy bejussunk a rájátszásba. Bevallom, azzal a gondolattal is kacérkodtunk, hogy milyen jó lenne, ha feljutnánk az első osztályba; nyilván a csapatunk, az ellenfelek és a bajnoki rendszer ismeretében voltak ilyen gondolataink. Nem lenne etikus, ha alakulatneveket sorolnék fel, de itt a kezemben a másodosztályú bajnokság húsz résztvevő gárdájának legutóbbi költségvetése. Ebből mi – a már említett harminc esztendő legnagyobb csíkszeredai büdzsénkkel – a 10. helyen vagyunk, három csapatnak pedig úgy volt a miénknél magasabb a költségvetése, hogy tételesen egymillió euróval költhettek többet. Mindezt azért mondom, hogy az olvasó számára legyen egy összehasonlító alap. Mindezek fényében is
Fanyarul hozzáteszem: nem ez az első kudarcunk, amit a nagycsapat kapcsán elszenvedtünk. Utalok például arra, amikor évekkel ezelőtt azért nem tudtunk feljutni a harmadosztályba, mert kikaptunk Ludastól; vagy gondoljunk az AFC Harman elleni utolsó perces lidércnyomásra. Szóval voltak keserű szezonzáróink a mostanin túl is.
– Edzőváltás is történt a „nagyoknál”.
– Azt már többször is elmondtam, hogy kölcsönös megegyezéssel váltunk el Suciu Valentin edzőtől, akinek a szerződése nyáron egyébként is lejárt volna. Ezúttal is megköszönöm neki mindazt, amit Csíkszeredáért tett, viszont ennek kapcsán nyitnék egy zárójelt: ismét szembesültem azzal a problémával, ami engem a román futballban nagyon idegesít: ez a felelősség kérdése. Szinte ugyanazok az emberek, közösségek (városvezetők, szurkolók, időnként játékosok, igazgatótanácsi tagok, stb.) támadtak meg azért, mert nem hosszabbítottuk meg a lejárt szerződést az edzővel, mint akik a négy évből (amíg Suciu volt a nagycsapat edzője) háromban engem nyaggattak, hogy váltsuk le azonnal Suciut. Akkor mindig azt feleltem: nincs amiért leváltanom egy olyan edzőt, aki a szerződésben vállaltakat teljesíti. Jelen esetben viszont nem teljesültek a vállaltak, a mivel a feltételeket mi megadtuk, ezért ki kell mondani, hogy igen, ezért az edző, a stábja és a játékosok a felelősek.
Hozzáteszem:
Összességében azzal vigasztaljuk magunkat – és ezzel talán a szurkolóink is egyetértenek –, hogy azért jobb hetediknek lenni a másodosztályban, mint másodiknak lenni a harmadosztályban, vagy elsőnek a megyei bajnokságban.
– Pihenés következik a csapatnál, a vezetőségnek azonban a következő idényre kell készülnie.
– Kezdjük az edzővel: Dican Ferenc megbízott trénernek június 30-án jár le a rövid távú szerződése, azt azonban szóban már meghosszabbítottuk – hamarosan írásban is megtesszük.
Dican Ferenc
Fotó: Pinti Attila
A csapat nagy vonalakban maradni fog, konkrétumot most még nem akarok mondani, mert több játékosunkra is érkezett ajánlat. Itt jut eszembe:
Ez egy kis tapasz a sebre.
Kinőtték magukat. Az FK Csíkszereda legújabb létesítménye, a három edzőpálya Csíkszereda határában
Fotó: Pinti Attila
– Csíkszeredában két látványos beruházás is zajlik. Térjünk ki ezekre.
– A most épülő új lelátó és kiszolgáló létesítmény a csíkszeredai nagyberuházás utolsó mozzanata lesz.
Ahogy sürgőssé vált a kollégiumi és az akadémiai épület, akkor erre kértünk támogatást; utána, a felnőttcsapatra gondolva, kértünk pénzt a most épülő szemközti létesítményre. Itt ugyanakkor megemlítem, hogy a barkácsáruház mögötti füves edzőpályák építése bebizonyította, mennyire nehéz manapság Csíkszeredában építkezni, ugyanis nagyon drágák a telkek. Ott lesz három pályánk, emellett
Hangsúlyozom, nem sportolóknak lesz kialakítva, hanem a lakosságnak. Az egész beruházás júliusban ér véget.
Fotó: Pinti Attila
– Ezzel le is zárulnak a csíkszeredai befektetések?
– Nem biztos. Ugyanis igaz, hogy lesz újabb három edzőpályánk, de ezzel egyidőben „lett” egy elsőosztályú női focicsapatunk is (az FK lánycsapata nagy valószínűséggel bejut a román felnőtt bajnokság első osztályába – szerk. megj.), nekik pedig megfelelő körülményeket akarunk biztosítani. Azon is gondolkodunk, hogy a Román Labdarúgó-szövetség egyik szabályváltozása miatt, amivel gyakorlatilag megszüntették az U19-es bajnokságot, a következő idénytől farmcsapatot indítanánk. Szinte rá vagyunk erre kényszerítve, mivel azzal, hogy ősztől az U19 helyett U18-as bajnokságot hoznak létre, így a 2004-es korosztályunkkal két dolgot kezdhetünk: hazaküldjük őket, ami nem volna etikus érettségi előtt álló gyermekekkel, vagy egy farmcsapatot indítunk számukra, ahol focizni tudnának. Ennek tükrében látszik, hogy ennyi pálya sem elegendő számunkra.
– Az ukrán-orosz háború milyen formában gyűrűzött be Önökhöz?
– Pont az interjú előtt fizettem ki a villanyszámlákat: háromszorosa az eddigieknek, a gázszámláról ne is beszéljek. Nagy létesítményekről lévén szó, nem 100 lejről drágult 200-ra, sokkal több nullásról van itt szó. A sport tekintetében is érezzük: lehet, hogy a puskaporos hangulat miatt, de tény, hogy újra felerősödtek a magyarellenes megnyilvánulások a román fociban, amelyeket a szövetség most is elítél – ezt nem a korrektség mondatja velem, hanem a tapasztalatok. Nemrég például a jászvásári Poli szurkolótábora Csíkszeredában, tehát a mi lelátóinkon gyalázkodott; hozzá teszem, hogy a jászvásári klub vezetője személyesen kért többször is bocsánatot ezért, mondván, hogy szégyelli magát. Kíváncsi vagyok, hogy az U19-es csapatunkat hogyan fogadják a hétvégén Konstancán, ahol az Elit Liga elődöntőjének visszavágóját játsszuk majd. Lezárva a konfliktusos témát,
Abba a hisztériába viszont, hogy kék-sárgára festjük az arcunkat, továbbra se megyünk be, mert nem hiszem, hogy az ilyen jellegű állásfoglalásokat bele kell lopni a labdarúgásba.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
szóljon hozzá!