Szondy Zoltán. Archív
Fotó: Haáz Vince
Keserű szezonzárón van túl az FK Csíkszereda 2. ligás focicsapata, amely úgy végzett a bajnokság hetedik helyén, hogy ősszel egyesek fejében még az első osztály gondolata is felsejlett. Tapasz a sebre, hogy a nagycsapatban bemutatkozott ifjúságiak jól teljesítettek.
2022. május 15., 17:512022. május 15., 17:51
– Hullámzó teljesítményt nyújtott az FK Csíkszereda 2. ligás alakulata. Foglaljuk össze ezt az esztendőt.
– Az 1990 utáni csíkszeredai focitörténelem legnagyobb költségvetését különítettük el erre a szezonra, ugyanis nem titkolt célkitűzésünk volt, hogy bejussunk a rájátszásba. Bevallom, azzal a gondolattal is kacérkodtunk, hogy milyen jó lenne, ha feljutnánk az első osztályba; nyilván a csapatunk, az ellenfelek és a bajnoki rendszer ismeretében voltak ilyen gondolataink. Nem lenne etikus, ha alakulatneveket sorolnék fel, de itt a kezemben a másodosztályú bajnokság húsz résztvevő gárdájának legutóbbi költségvetése. Ebből mi – a már említett harminc esztendő legnagyobb csíkszeredai büdzsénkkel – a 10. helyen vagyunk, három csapatnak pedig úgy volt a miénknél magasabb a költségvetése, hogy tételesen egymillió euróval költhettek többet. Mindezt azért mondom, hogy az olvasó számára legyen egy összehasonlító alap. Mindezek fényében is
Fanyarul hozzáteszem: nem ez az első kudarcunk, amit a nagycsapat kapcsán elszenvedtünk. Utalok például arra, amikor évekkel ezelőtt azért nem tudtunk feljutni a harmadosztályba, mert kikaptunk Ludastól; vagy gondoljunk az AFC Harman elleni utolsó perces lidércnyomásra. Szóval voltak keserű szezonzáróink a mostanin túl is.
– Edzőváltás is történt a „nagyoknál”.
– Azt már többször is elmondtam, hogy kölcsönös megegyezéssel váltunk el Suciu Valentin edzőtől, akinek a szerződése nyáron egyébként is lejárt volna. Ezúttal is megköszönöm neki mindazt, amit Csíkszeredáért tett, viszont ennek kapcsán nyitnék egy zárójelt: ismét szembesültem azzal a problémával, ami engem a román futballban nagyon idegesít: ez a felelősség kérdése. Szinte ugyanazok az emberek, közösségek (városvezetők, szurkolók, időnként játékosok, igazgatótanácsi tagok, stb.) támadtak meg azért, mert nem hosszabbítottuk meg a lejárt szerződést az edzővel, mint akik a négy évből (amíg Suciu volt a nagycsapat edzője) háromban engem nyaggattak, hogy váltsuk le azonnal Suciut. Akkor mindig azt feleltem: nincs amiért leváltanom egy olyan edzőt, aki a szerződésben vállaltakat teljesíti. Jelen esetben viszont nem teljesültek a vállaltak, a mivel a feltételeket mi megadtuk, ezért ki kell mondani, hogy igen, ezért az edző, a stábja és a játékosok a felelősek.
Hozzáteszem:
Összességében azzal vigasztaljuk magunkat – és ezzel talán a szurkolóink is egyetértenek –, hogy azért jobb hetediknek lenni a másodosztályban, mint másodiknak lenni a harmadosztályban, vagy elsőnek a megyei bajnokságban.
– Pihenés következik a csapatnál, a vezetőségnek azonban a következő idényre kell készülnie.
– Kezdjük az edzővel: Dican Ferenc megbízott trénernek június 30-án jár le a rövid távú szerződése, azt azonban szóban már meghosszabbítottuk – hamarosan írásban is megtesszük.
Dican Ferenc
Fotó: Pinti Attila
A csapat nagy vonalakban maradni fog, konkrétumot most még nem akarok mondani, mert több játékosunkra is érkezett ajánlat. Itt jut eszembe:
Ez egy kis tapasz a sebre.
Kinőtték magukat. Az FK Csíkszereda legújabb létesítménye, a három edzőpálya Csíkszereda határában
Fotó: Pinti Attila
– Csíkszeredában két látványos beruházás is zajlik. Térjünk ki ezekre.
– A most épülő új lelátó és kiszolgáló létesítmény a csíkszeredai nagyberuházás utolsó mozzanata lesz.
Ahogy sürgőssé vált a kollégiumi és az akadémiai épület, akkor erre kértünk támogatást; utána, a felnőttcsapatra gondolva, kértünk pénzt a most épülő szemközti létesítményre. Itt ugyanakkor megemlítem, hogy a barkácsáruház mögötti füves edzőpályák építése bebizonyította, mennyire nehéz manapság Csíkszeredában építkezni, ugyanis nagyon drágák a telkek. Ott lesz három pályánk, emellett
Hangsúlyozom, nem sportolóknak lesz kialakítva, hanem a lakosságnak. Az egész beruházás júliusban ér véget.
Fotó: Pinti Attila
– Ezzel le is zárulnak a csíkszeredai befektetések?
– Nem biztos. Ugyanis igaz, hogy lesz újabb három edzőpályánk, de ezzel egyidőben „lett” egy elsőosztályú női focicsapatunk is (az FK lánycsapata nagy valószínűséggel bejut a román felnőtt bajnokság első osztályába – szerk. megj.), nekik pedig megfelelő körülményeket akarunk biztosítani. Azon is gondolkodunk, hogy a Román Labdarúgó-szövetség egyik szabályváltozása miatt, amivel gyakorlatilag megszüntették az U19-es bajnokságot, a következő idénytől farmcsapatot indítanánk. Szinte rá vagyunk erre kényszerítve, mivel azzal, hogy ősztől az U19 helyett U18-as bajnokságot hoznak létre, így a 2004-es korosztályunkkal két dolgot kezdhetünk: hazaküldjük őket, ami nem volna etikus érettségi előtt álló gyermekekkel, vagy egy farmcsapatot indítunk számukra, ahol focizni tudnának. Ennek tükrében látszik, hogy ennyi pálya sem elegendő számunkra.
– Az ukrán-orosz háború milyen formában gyűrűzött be Önökhöz?
– Pont az interjú előtt fizettem ki a villanyszámlákat: háromszorosa az eddigieknek, a gázszámláról ne is beszéljek. Nagy létesítményekről lévén szó, nem 100 lejről drágult 200-ra, sokkal több nullásról van itt szó. A sport tekintetében is érezzük: lehet, hogy a puskaporos hangulat miatt, de tény, hogy újra felerősödtek a magyarellenes megnyilvánulások a román fociban, amelyeket a szövetség most is elítél – ezt nem a korrektség mondatja velem, hanem a tapasztalatok. Nemrég például a jászvásári Poli szurkolótábora Csíkszeredában, tehát a mi lelátóinkon gyalázkodott; hozzá teszem, hogy a jászvásári klub vezetője személyesen kért többször is bocsánatot ezért, mondván, hogy szégyelli magát. Kíváncsi vagyok, hogy az U19-es csapatunkat hogyan fogadják a hétvégén Konstancán, ahol az Elit Liga elődöntőjének visszavágóját játsszuk majd. Lezárva a konfliktusos témát,
Abba a hisztériába viszont, hogy kék-sárgára festjük az arcunkat, továbbra se megyünk be, mert nem hiszem, hogy az ilyen jellegű állásfoglalásokat bele kell lopni a labdarúgásba.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
Esőzésekre és megerősödő szélre figyelmeztető, kedd reggelig érvényes előrejelzést adtak ki vasárnap a meteorológusok.
Három fotós, három helyszín, három megnyitó egyazon napon: a Face To Face Egyesület szervezésében rengeteg alkotás tárul az érdeklődők elé Székelyudvarhelyen Erdély Bálint Előd, Magyari Hunor és Balázs Attila első közös tárlatán.
Telt ház van a székelyudvarhelyi hajléktalanszállón, igaz, csak tizenegy férőhelyet tudnak biztosítani éjszakáról éjszakára a rászorulóknak. Ezzel szemben Csíkszeredában huszonnégy embert tudnak befogadni, de a téli időszakban senkit nem hagynak az utcán.
Sikertelenül zárult a szombati keresőakció, továbbra sem lehet tudni, hogy hová távozott a pénteken eltűnt Sándor Péter Katalin – közölték gyerekei a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban. Nem adják fel, a keresés vasárnap is folytatódik.
A békéscsabai kolbászfesztivál amolyan „előszobájául” szolgál a szombaton Zabolán megszervezett 19. Székelyföldi Kolbászparádé.
Tizenegy sofőrt tiltottak el a vezetéstől szombaton Maros megyében, annyira veszélyesnek bizonyultak a forgalom többi résztvevőjére, a rendőrök ugyanakkor 171 bírságot is kiróttak.
Tizedik alkalommal szervezett gyermekorvos-találkozót az ERPE Gyermekgyógyász Szakcsoport Székelyudvarhelyen, pénteken és szombaton. A konferencia célja, hogy a szakemberek megosszák egymással tapasztalataikat és kapcsolatot építsenek.
A Román Posta szombaton bejelentette, hogy kézhez kapta az első levélben leadott szavazatokat az államelnöki és a parlamenti választásokra a külföldön élő román állampolgároktól.
szóljon hozzá!