Fotó: Boda L. Gergely
A tizenegy évvel ezelőtt városi rangra emelt településük községgé való visszaminősítését fontolgatja több Maros megyei helység elöljárója. Nyárádszereda, Erdőszentgyörgy, Nyárádtő és Nagysármás polgármestereiben és önkormányzati képviselőiben azok után vetődött fel a gondolat, miután a kisvárosok számára már évekkel ezelőtt teljesen leszűkültek a pályázási lehetőségek, és ezzel együtt a pénzforrások.
2014. augusztus 04., 18:232014. augusztus 04., 18:23
2014. augusztus 04., 18:242014. augusztus 04., 18:24
A kisvárosok lakói és választott vezetői azt tapasztalják, hogy szinte semmi előnnyel nem járt számukra a városiasodás. Míg a hirtelen városlakókká vált polgárokat jóval nagyobb adók és illetékek terhelik, mint korábban, befizetett összegeiknek pedig szinte semmi látszatja nincs, a községi szinten maradt szomszéd települések rohamosabb iramban fejlődnek.
Erdőszentgyörgy: az adófizetők sínylették meg
„Magának úgy tűnik, hogy egy városba látogatott? Ugyanolyan falu ez most is, mint azelőtt. Az új, fiatal polgármester még próbál tenni ezt-azt, de a régi bíró idejében nem mozdult semmi. Csak verhettük a mellünket, hogy bezzeg mi is városiak vagyunk. Ráadásul a polgármesteri hivatalban a régimódi, néptanácsi hangulat uralkodott” – fakadt ki egy idős asszony, akit találomra szólítottunk le Erdőszentgyörgy központjában, miközben az üzletbe sietett. Az ugyanarra tartó szomszédja még inkább kiborult: szerinte szép és jó, hogy az utóbbi időben sikerült leaszfaltozni az ő utcájukat, de meg kell nézni, hány meg hány háztartásban nincs vezetékes ivóvíz, illetve csatornarendszer, az aszfaltról meg a járdákról nem is beszélve. Ellenpéldaként a megye másik Szentgyörgyét hozza fel, a jóval fejlettebb, több lakóval, ám mégis községi szinten maradt Marosszentgyörgyöt. „Azt mondták, hogy lesz bíróságunk, korszerű kórházunk meg egy szép kultúrotthonunk. Ehhez képest örülnünk kell, hogy a főbb utcákról eltűnt a sár. Bezzeg akkora adókat kell fizetnünk, mint az igazi városiaknak. Nézzék meg Marosszentgyörgyöt: ott szinte a mezőre is aszfalton járnak” – áradt a panasz a középkorú férfiból, aki valamilyen okból szintén a régi településvezetést okolta a kialakult helyzetért.
Csíbi Attila, a Küküllő menti városka polgármestere, akarva-akaratlanul kénytelen egyetérteni a panaszosokkal, hisz leginkább az adófizető polgárok sínylették meg a 2003-as, kissé erőltetett városiasodást. „Kimaradtunk a vidékfejlesztési programokból, és azt a csekély kis lehetőséget is, ami a városiasodásból adódott, képtelenek voltunk kihasználni. A település képe mit sem változott, talán most, az utóbbi két évben történt valami elmozdulás” – értékelte a városgazda, szavaival kidomborítván, hogy 2012-ig nem ő állt Erdőszentgyörgy élén. Kérdésünkre, hogy a számos kellemetlenség, és a be nem teljesült remények mellett a helyi lakosságot tölti-e el valamiféle büszkeség azért, hogy mégiscsak városlakónak számít, Csibi határozott nemmel válaszolt.
Mezőbánd: szerencsére lekerültek a listáról
Marosszentgyörgyhöz hasonlóan a mezőbándiak is örülnek, hogy községüket nem emelték városi rangra. Pedig tizenegy-néhány évvel ezelőtt az akkor még több mint nyolcezer lakót számláló nagyközség is ádáz harcot folytatott a városiasodásért. „Én akkor sem támogattam a gondolatot, most sem támogatnám. Nem vagyunk mi megérve erre, mint ahogy a többi nagyközség sem volt. Ott voltunk a listán, de az utolsó pillanatban visszaléptünk. De legalább nem estünk el az uniós alapoktól és megépíthettük a csatornarendszerünket” – értékelte a helyzetet bő egy évtized távlatából Mezőbánd alpolgármestere, Bartha Domokos.
Nagysármás: elszalasztott pályázatok
Hasonló gondok mutatkoznak a megye másik sarkában, a mezőségi Nagysármáson is. Sallai Imre alpolgármester arra panaszkodott, hogy a lakók már többször is az önkormányzati vezetők szemére vetették, hogy „bezzeg a szomszéd községben kanalizálnak meg aszfaltoznak, nálunk meg nem történik szinte semmi”. „Sajnos ez így is van, hisz 2007-től errefelé számos pályázatot szalasztottunk el amiatt, hogy Nagysármás sem 50 ezer lakoson felüli város, sem pedig község. Jeleztük is a kormánynak meg az uniós szerveknek, hogy ez így nem helyes, de nem történt semmi. A saját bevételeink alig-alig elegendők a túlélésre, nemhogy a fejlesztésre” – sorolta a gondokat a mintegy hétezer lakóval rendelkező kisváros elöljárója. Nagysármáson – ahova további hét falu tartozik – most azt fontolgatják, hogy írjanak ki népszavazást, és térjenek vissza a település korábbi, községi státusához.
Nyárádszereda és Nyárádtő: közel a népszavazáshoz
Az erdőszentgyörgyi, nyárádtői és nyárádszeredai önkormányzatok ennél is tovább mentek. A múlt héten egy közös levélben fordultak a közigazgatási és vidékfejlesztési minisztériumhoz, arra kérve a tárca illetékeseit, szögezzék le őszintén és pontosan, kisvárosként mire számíthatnak a 2014-20-as időszakban.
Bár szépen csinosodott az 1605-ben Bocskai István Erdély fejedelmének választása színhelyéül szolgáló nyárádmenti település főtere, és hosszú évek után végre sikerült leaszfaltozni a központba vezető marosvásárhelyi utat, az arra látogatónak könnyen mégis az az érzése támadhat, hogy a kisvárosban megállt az idő. Pedig először, már évszázadokkal ezelőtt, Marosvásárhely előtt városi rangot kapott. „Az elején azt hittük, a városi státus és a felgyorsuló infrastrukturális fejlődés befektetőket is vonz a térségbe. Ehhez képest se beruházók nem jöttek, se fejlesztések nem születtek. Kiestünk a csatornázást biztosító SAPARD-programból, és a településen átvezető hét kilométeres megyei utat is nekünk kell újraaszfaltoznunk. Hiába biztosítjuk a tizenhárom nyárádmenti település által létrehozott kistérségi társulás irodahelyiségét és alkalmazottjait, pont önmagunk számára nem tudunk pályázni. Hasonló helyzetben vannak a szeredai illetőséggel rendelkező magánszemélyek is, akik úgymond városlakókként lemaradnak a LEADER-programról” – sorolta a hátrányokat Keresztes Barna alpolgármester. Nyárádszereda besorolása azonosan sújtja a hozzá tartozó hét falut is. Közülük némelyikben a mai napig sem víz- vagy csatornahálózat, de egyetlen négyzetméter aszfalt sincs.
Bár tudomásuk szerint Romániában még nem volt arra példa, hogy egy város községgé való visszaminősítését kérje, a szeredaiak eltökélt szándéka, hogy a kormány álláspontjának függvényében, hamarosan akár erre a lépésre is elszánják magukat. „Amennyiben a minisztérium semmi jóval nem kecsegtet, javasolni fogjuk a népszavazás kiírását. Tizenegy évvel a városiasodás után Nyárádszereda lakossága arról dönthet, hogy ismét községgé minősíttessük vissza a települést. Ha a román közigazgatás nem gondoskodik rólunk, gondoskodunk mi magunkról” – vetítette előre a bekecsalji kisváros terveit Tóth Sándor polgármester.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
szóljon hozzá!