Fotó: Szucher Ervin
Közel száz év után visszakerülhet a helyére az a fekete márványtábla, amely a szovátai Mária-kútnál a forrás, illetve annak építését szorgalmazó és támogató személy nevét jelöli meg. Ez azért is fontos, mert a neves fürdőtelep egyetlen édesvizű forrása nem épülhetett volna meg a több ízben is Szovátán nyaraló Jászai Mari kezdeményezése és hathatós támogatása nélkül.
2014. április 10., 16:532014. április 10., 16:53
2014. április 10., 17:282014. április 10., 17:28
A magyar színjátszás minden idők egyik legnagyobb tragikájának a tiszteletére 1910-ben állítottak emléket a szovátaiak. A márványtáblát – alig néhány év múlva, 1916-ban – a bevonuló román hadsereg katonái megrongálták. Portálunk felvetésére, hogy közel egy évszázad után az önkormányzatnak illene pótolnia az emléket állító feliratot, Péter Ferenc polgármester pozitívan reagált. Belátta: ő nem tudott a márványtábláról és annak szövegéről, de megígérte, hamarosan utánanéz és elkészítteti.
„Nem mondom, hogy egy-két héten belül megvalósítom, de mindenképpen jó ötletnek tartom. Viszont addig is, amíg kifaragtatjuk a kút falára kerülő márványlapot, a csorgó mellé kihelyezünk egy háromnyelvű információs táblát, amelyről az arra járók megismerhetik a forrás történetét” – vázolta elképzeléseit Szováta elöljárója. Mint hozzátette, ez utóbbira pénz is kerül, hisz a fürdőváros jelentős összeget nyert a Só útja projektjével, melynek keretében már több eligazító táblát helyeztek ki.
Támogató a színésznő, nem a királyné
A táblaállítás időszerűségét az a tény is alátámasztja, hogy a kút falára vésett Izvorul Maria forrás felirat, így ékezet nélkül a román turisták számára sokkal inkább a román királynéra utal, aki Jászai Marihoz hasonlóan, de valamivel később, a két világháború között többször is megfordult Szovátán és a Medve-tó partján.
Érdekes, hogy míg a fürdőtelep hegyek és tavak formájában sós természeti kincsekben bővelkedett, a környéken egyetlen édesvíz-forrás volt, ami a 19. század végén sem elégítette ki a szükségleteket. A kútnak eredetileg a Jó vizű forrás volt a neve, amit a Medve-tó partján rendházat építő ferencesek adtak és jókora táblával jelezték. „Látván a helyiek gondjait, az 1905 és 1907 között háromszor is Szovátán nyaraló Jászai Mari elhatározta, hogy segít a forrás kiépítésén. A hangszálait az itteni friss levegőn kezelő művésznő a fürdővendégek sorából alkalmi társulatot toborzott és estélyeket, bálokat, előadásokat szervezett, a bevételt pedig a kút létesítésére ajánlotta fel” – mesélte Fekete Árpád, nyugalmazott történelemtanár.
Az, hogy a támogatások eltérítése nem valami újszerű találmány, a helyi fürdőbizottság szándéka bizonyítja a legjobban. Az üdülőtelep fejlesztésén munkálkodó testület egy játszótér kialakítására próbálta felhasználni a felajánlott összeget, és csak a színésznő határozott kiállásán múlott, hogy pénze mégiscsak az eredeti célt szolgálta. Az összegyűlt mintegy 2400 koronából Radó Sándor marosvásárhelyi építész, a fiúgimnázium (mai Papiu Ilarian Főgimnázium) tervezője elkészítette a rajzokat, Reimann János kőfaragómester pedig nekilátott a munkának. A terv az volt, hogy a forrás vizét három medencébe fogják fel, melyből az első fogyasztásra szolgált volna, a további kettő pedig egyéb vízszükségletek kielégítésére. Az ünnepelt díva a Szűz Mária Kút nevet javasolta az általa választott kútépítő bizottságnak. A több mint egy évszázaddal ezelőtt elkészült kútra, 1910 augusztusában azonban a következő szöveg került: „Mária forrás, Jászay Mari lelkes közreműködésével emelte a fürdő közönsége. 1910”.
Jelképes összeg a fürdő jelképéért
Valamikor egy szép rézcső nyúlt ki a falból, mára csak egy vascsonk maradt – mutatta Józsa András, a bekecsalji település helytörténésze. Fölötte állt az a fekete márványtábla, melynek szövegében a helyiek hálájukat fejezik ki a magyar színművészet nagyasszonyának. A tönkretett emlékmű mása már rég állhatna, ha a színmagyar helyi önkormányzati testület nem utasítja el Józsa kérését.
„A márványtábla szövege nem veszett el, éppen ezért valamikor a ’90-es években arra kértem tanácsosokat, hogy helyezzük vissza. Nem emlékszem pontosan mennyibe került volna, de azt tudom, hogy egy jelképes összegről volt szó. Az akkori városvezetésnek ez nem volt fontos, így a mostaninál már nem is próbálkoztam” – idézte fel a történteket Józsa András. A helytörténész szerint nem csak a forrás és környéke veszített száz évvel ezelőtti pompájából, de a víz minősége sem a régi. A dombra épült, elhanyagolt állapotban lévő villákból be-beszivárog a földbe az a lé, aminek szigorúan a szennycsatornában lenne a helye. A szemközti piacon árusítók nap mint nap a Mária-forrás vizét isszák. Gyomorrontásra vagy egyéb bántalmakra egyikük sem panaszkodik, s mint mondják, a csorgó vize nem csak olcsóbb, de lényegesen jobb is, mint a déli megyékben palackozott sima vizeké.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!