Fotó: Boda L. Gergely
Tavaly egy német világjáró Európa legromantikusabb sétányának nevezte a marosvásárhelyi Vársétányt, amely a város utolsó ilyen jellegű zöldövezete, itt található az utolsó összefüggő fasor. A szakemberek védetté nyilvánítását javasolják. A város polgármestere viszont kivágatná a száz éves fákat, mert szerinte balesetveszélyesek. A tájépítők azonban úgy vélik, ritka érték birtokában van általuk a város, nem elpusztításukért, hanem megóvásukért kellene cselekedni.
2015. március 13., 13:512015. március 13., 13:51
Míg a város polgármesterének nem tetszik a Vársétány, és a lakosság támogatását kéri tervének megvalósításában, a száz éves fák kivágatásában, a környezetvédők, a tájépítő szakemberek arra figyelmeztetnek, ritka érték birtokában van a város, és nem a megszüntetéséért, de a megőrzéséért és karbantartásért kellene cselekedni. Dorin Florea arról beszélt a legutóbbi sajtótájékoztatóján, hogy szeretné rendbehozatni a Vársétányt, kivágatni az öreg fákat, amelyek veszélyeztetik az emberek épségét, valamint a ott parkoló gépkocsikat, ezen kívül sok madarat, varjút vonzanak a lombkoronáik, amelyek „haszontalanok és sokat szemetelnek”. A száz éves fák helyébe vagy platánokat, vagy valamilyen kisebb fákat ültetne az elöljáró. Mindezt nyilvános vitán szeretné a lakossággal megbeszélni, a civil szervezetektől nem vár semmit, azokban már nem bízik, mert nemhogy támogatnák, de akadályozzák a munkájában – hangsúlyozta a város megválasztott vezetője.
A kertészmérnökök lehetnek jó szakemberek, de tájépítészre van szükség, ahhoz, hogy a városképet, a zöldövezeteket alakítsa, esztétikailag is megfelelő szempontokat figyelemben tartva – fogalmazott Kentelky Endre, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem adjunktusa, a kertészmérnöki szak tájépítészet programfelelőse. Szerinte ha laikusként fog hozzá valaki a zöldövezetek átalakításához, fakivágáshoz, lombkoronametszéshez, annak nem lehet jó vége. A Vársétánnyal kapcsolatosan a szakember elmondta, egy átfogó tanulmányra volna szükség, amely több szempont szerint mérlegelhetné a helyzetet. Mivel a nyugati ostorfákat még Bernády György polgármestersége idején ültették, érzelmileg is kötődik a vásárhelyi magyarság a sétányhoz. Ugyanakkor fontos a zöldfelület szempontja is, az, hogy milyen értéket képvisel a fasor a város életében, valamint az, hogy mennyibe kerül e növények fenntartása, ápolása. Mindezeket mérlegelve lehetne dönteni arról is, hogy ha a megőrzést választja, van-e anyagi lehetősége erre a városnak. Marosvásárhelyen nincs zöldövezetekkel foglalkozó tájépítész, akinek más a meglátása, a szakmai felkészültsége, aki összességében másként tekint a környezetre, mint mondjuk egy, szakmailag ugyancsak jól felkészült kertészmérnök. Kentelky szakmai véleménye az, hogy ezt a nagyon ritka, sajátos jellegű sétányt őrizni kellene, nem megszüntetni.
A sétány és környékének védetté nyilvánítását több mint egy évvel ezelőtt kezdeményezte Szakács László, a Rodhodendron Környezetvédő Szervezet elnöke, a városi fakivágásokat elbíráló bizottság tagja és Szilágyi Zoltán kertészmérnök. „Jó állapotban vannak a fák, kezelésükre egy külön projekt elkészítését javasoltuk, és annak a Fakopp nevű gépezetnek a beszerzését, amely egyfajta röntgent készít a fák állapotáról” – ismertette az elképzelést Szakács László a városi RMDSZ csütörtöki sajtótájékoztatóján. A javaslat védetté nyilváníttatná a Vársétányt, különleges bánásmódban részesítené a fákat, amelyek közül a fasebészetnek nevezett módszerrel még a rossz állapotban levőket is meg lehetne menteni. A komputertomográfhoz hasonlítható készülék magyar találmány, öt-hat ezer euróba kerül, amit a városnak kellene megvásárolnia. Amennyiben ezt a polgármesteri hivatal nem teszi meg, megpróbálják a civil szervezetek önerőből, illetve pályázati forrásokból beszerezni, mondta Kovács Róbert Zoltán, a városi RMDSZ szervezési alelnöke, a megyei hegyimentő szolgálat vezetője, aki elkötelezett környezetvédő.
A törvény szerint a műemlékektől száz méteres környezetben nem szabad új létesítményeket építeni, sem kereskedelmi bódékat, sem gépkocsiparkolót – hívta fel a figyelmet Peti András, a városi szervezet elnöke. A marosvásárhelyi alpolgármester elmondta, a Vársétány érdekében nyilvános vitát szervez a közeljövőben a városháza, lehetőséget nyújtva a város lakosságának, az ott lakóknak, hogy kinyilvánítsák véleményüket, ezért jó lenne, ha az eseményen minél többen részt vennének. Az alpolgármester a Székelyhon érdeklődésére elmondta, a Vársétányon lebontották a játszóteret, de nem gépkocsiparkolót építenek a helyébe, hanem egy teret alakítanak ki, ahol a különféle kulturális rendezvényeket, művészeti fesztiválokat tartják majd. A játszótér pedig a várfalakon belül kap helyet. Ezek a munkálatok még a várfelújtás részét képezik.
Fennáll a szélsőségesség veszélye egész Európában, ezért nagy a tét a májusi választáson – fejtette ki Crin Antonescu elnökjelölt Marosvásárhelyen, ahol előbb a megyei könyvtárba látogatott, majd a sajtónak is nyilatkozott szerda este.
Az utcaseprésért, a háztartási hulladék elszállításáért, de az utcai szemeteskukák kiürítéséért is többet kell majd fizetni Marosvásárhelyen. Az áremelésről és annak mértékéről áprilisi ülésén, csütörtökön dönt a helyi képviselő-testület.
Erős felhőszakadásra, villámlásra és jégesőre figyelmeztetnek a meteorológusok Maros megye területén. Segesváron már le is szakított egy tetőrészt a szél kedden délután.
Csigérszőllősről eltűnt fiatalkorú lányt keres a Maros megyei rendőrség.
Miközben egyre csak épülnek Marosvásárhelyen a tömbházak, az évek során vidékre költözött családok közül többen azon morfondíroznak, hogy talán jó lenne visszaköltözni a városba. Mert nem éri meg naponta többször autóval bejönniük a gyerekekkel iskolába.
Hiába hívtak mentőhelikoptert is, már nem tudták megmenteni annak az embernek az életét, aki egy traktor és egy fa közé szorult hétfőn délután Erdőszentgyörgy környékén – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Húsvét szombatján a falu magyar legényei friss fenyőágakkal díszítik fel a lányos házak kapuit, hogy a hajadon tudja, hány locsolóra számíthat. A városról falura költözöttek is megélik ezt a hagyományt, és ilyenkor érzik: a közösség befogadta őket.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.
A hegyimentők kötelező módon medveriasztó spray-t kell vigyenek az éjszakai bevetéseikre és nappal sípot, petárdát, hogy elriasszák a nagyvadakat – döntötték el a hegyimentők országos konferenciáján, Szovátán.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
szóljon hozzá!