Fotó: Boda L. Gergely
Marosvásárhely főterén és környékén tilos a járdán kerékpározni, aki ezt megszegi és a hatóságiak rajtakapják, 510 és 680 lej közötti bírságra számíthat. Az intézkedés nem újkeletű, és az érintettek szerint a büntetés helyett inkább biciklisávokat kellene kijelölni.
2014. április 09., 20:202014. április 09., 20:20
A marosvásárhelyi helyi rendőrség vezetője, Valentin Bretfelean közleményt adott ki, amely értelmében a megyeszékhely főterén és a környéki utcákban tilos kerékpárral és robogóval a járdán közlekedni. Ezt az intézkedést a Rózsák tere és a Győzelem tér nagymértékű gyalogosforgalmával indokolta, és a 2002. évi 195-ös számú sürgősségi kormányrendelet alkalmazási szabályzatának 161-es cikkelyének 1-es bekezdésével támasztotta alá, amely kimondja: „kerékpárral és mopeddel tilos a járdán közlekedni, kivéve azokban az esetekben, amikor a járdán biciklisávokat alakítottak ki”. Aki ezt megszegi, 6–8 büntetőpontra, azaz 510 és 680 lej közötti pénzbírságra számíthat (1 pont a mindenkori minimálbér 10%-a, jelenleg 85 lej). A helyi rendőrfőnök az effajta esetek elkerülése végett azt javasolta, hogy a kerékpárosok vagy a mellékutcákban, vagy a bicikli mellett közlekedjenek.
Járdán biztonságosabb
A kedd délelőtti napsütésben sokan – fiatalok és idősebbek egyaránt – pattantak két kerékre és hajtottak el mellettünk. Egyikük, Bidiga Albert (képünkön) elmondta, a járdán biztonságosabb, mint az úttesten. „Nincs rendben, hogy a gyalogosok között kell lavírozni, de sokszor ez az egyetlen lehetőség, mert az úttesten veszélyes, mivel a sofőrök sokszor ok nélkül rádudálnak a kerékpárosokra, megijesztik őket” – fogalmazott.
Kovács Réka két kisgyerek édesanyja, sokszor sétálnak, kerékpároznak a városban. „Engem sokkal jobban zavarnak a járdán parkoló autók, mint a járdán biciklizők. Utóbbi esetekre nem figyeltem fel. Nekem az is beleférne, ha a járda egy részét elkülönítenék a kerékpárosoknak, civilizált megoldás lenne” – mondta a kismama.
A bringás is, mint az autós
Tamási István évek óta naponta kerékpárral megy a főtéren található munkahelyére, ezért nagyon örvend, hogy 2012 óta be szabad hajtani a Rózsák terére biciklivel – nem a járdán, hanem az úttesten. „Régebb sem a járdán, sem az úttesten nem volt szabad a főtéren biciklizni. Márpedig azért használom a kerékpárt, hogy hordjon engem, ne én hordozzam őt, ezért hasznos, hogy már nem tilos kétkerekűvel behajtani, mert ellenkező esetben nagyon nagyot kell kerülni” – mondta a középkorú férfi.
A vásárhelyi kerékpáros berkekben tevékenykedő Kelemen Sándortól megtudtuk, járdán biciklizni eddig sem volt szabad, kivéve a 14 éven aluliaknak, mint ahogy gyalogátjárón is csak tolni szabad a kerékpárt. Azt pedig, hogy 2012-től szabad a főtéren biciklizni, kifejezetten hasznosnak tartja. „Azért jó, mint az autósoknak: mert Marosvásárhely úthálózata főtér-központú, és senki sem akar felesleges emberi erőt áldozni a kerülgetéssel. 2012-ben felmérést készítettünk a kerékpárosok által gyakran használt útvonalakról, és ugyanaz jött ki, mint az autósok esetében: Kossuth utca, Lajos király/Cuza Vodă utca, 1989. december 22. út, Dózsa György út” – tájékoztatott Kelemen Sándor.
Kerékpársáv volna a megoldás
A város kerékpáros-gondjaival is foglalkozó Marosszéki Közösségi Alapítvány igazgatója, Gál Sándor megkeresésünkre elmondta, a közlekedési törvény valóban tartalmazza, hogy járdán tilos kerékpározni, de azt is előírja, hogy a városvezetés köteles bicikliutakat létrehozni, kijelölni. A városban és környékén olyan baleset, amelyben biciklis volt érintett, 2010-ben 9, 2011-ben 6, 2012-ben 9, 2013-ban pedig 23 történt, tavaly ezek közül 4 a főtér térségében.
„Bírság helyett reális alternatívára lenne szükség, hogy biztonságosan kerékpározhassunk Marosvásárhelyen. A rendőrséghez kérvényt nyújtottunk be, amelyben kifejezetten kértük, hogy közöljék: hány baleset történt biciklis és gyalogosok között, de erre vonatkozó adatot nem kaptunk. Úgy vélem, ez az agresszív fellépés a bringások ellen nem indokolt, inkább kerékpárutakat kellene létesíteni” – mondta Gál Sándor.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!