Fotó: Barabás Ákos
Az iskolai erőszakról készített felmérést a Mentsétek meg a gyermekeket! országos szervezet, többek között Maros megyei iskolákban is kérdőívezve. A szervezet helyi pszichológusa, Alina Schenk elmondta, hogy a felmérés szerint négy diákból egyet megaláznak, kiközösítenek társai, tízből hármat megütnek, megvernek.
2016. május 18., 17:482016. május 18., 17:48
A felmérés, amelyet az ország azon megyéiben végeztek, ahol a szervezet jelen van, elsősorban arra kereste a választ, hogy a diákok hogyan viselkednek egymás között, beavatkoznak-e, ha társukat, osztálytársukat bántják, van-e összefüggés a családi háttér és az iskolában való viselkedés között.
Elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy az osztályközösségekben vannak-e kiközösített, rendszeresen megalázott, esetleg megvert diákok, állandó áldozatok. Kiderült, hogy a kirekesztés, a veréssel való fenyegetőzés, az osztálytársak előtti megalázás szinte hétköznapi jelenség a romániai iskolákban. Tíz gyermekből kettő elismerte, hogy vannak olyan társaik, akiket csúfolni szoktak, kizárják őket a csapatjátékokból. A megkérdezettek egyharmada arról számolt be, hogy osztálytársaik sértő híreket terjesztettek róluk, és több mint 80 százalékuk beszélt arról, hogy az iskola területén látott már verekedést. Az esetek nagy többségében a gyerekek nem avatkoznak be társaik verekedésébe, csak nézik, esetleg biztatják őket. A válaszokból fény derült arra is, hogy verekedés esetén a jó tanulók enyhébb büntetésre számíthatnak a tanítók, tanárok részéről, mint azok, akiknek rossz tanulmányi eredményeik vannak.
A gyerekek arról is beszéltek, hogy nem mindig, de azért általában segít, ha egy megalázott vagy megvert gyermek szülei a tanárokkal beszélnek, esetleg felelősségre vonják a bántalmazót. Azt is bevallották, ha szóval vagy tettel bántják őket, s szüleiknek erről mesélnek, ők azt válaszolják, hogy gyermekdolog, az iskolában ilyesmi előfordul.
A szakemberek szerint az iskolai agresszió összefüggésben van a családi erőszakkal, részben, mert akit otthon bántalmaznak, az a maga során bántalmazóvá válhat, de az is megtörténik, hogy akárcsak otthon, az iskolában is áldozat lesz.
A gyermekjogvédő szervezet Maros megyei fiókegysége még a felmérés elvégzése előtt előadásokat és foglalkozásokat szervezett a megye 21 iskolájában. Ezeken az erőszak különböző formáiról beszéltek, és arra biztatták a diákokat, hogy fogadják el társaikat, ne vegyenek részt erőszakos cselekedetekben. Kérjenek segítséget a tanítótól, osztályfőnöktől, ha úgy érzik, hogy kiközösítik őket.
A felmérés kapcsán Maros megye főtanfelügyelője, Ştefan Someşan arról számolt be, hogy egy tanévben átlagosan 20–25 iskolai bántalmazásról készül hivatalos jelentés, ennyi ügyet vizsgálnak ki. Az idei tanévben mindössze négy súlyosabb eset volt, amikor a diákok kórházi ellátásra szorultak. Az egyik idén januárban történt a mezőbándi iskolában, ahol egy 14 éves diák súlyos fejsérülésekkel került a kórházba, miután diáktársával verekedett.
A hatóságok közölték, a Mezőméhesen történt gyilkosság elkövetésével gyanúsított férfi közeli hozzátartozói együttműködésbe kezdtek a rendőrséggel, így újabb releváns információkhoz jutottak, amelyek elősegíthetik a gyanúsított elfogását.
Egy férfit fogtak el és kísértek kihallgatásra a Maros megyei rendőrök szombaton délután, aki a hétfőn történt mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban segíthet nyomravezetni a hatóságokat.
Ujfalvi-Veres Dorothea az egyetlen magyar diák Maros megyében, aki idén tízest szerzett a román érettségin. Sikerének titka gyerekkoráig nyúlik vissza: a szülői példa, a nyitottság és a hétköznapi nyelvhasználat szinte pótolhatatlan.
Marosvásárhelyre látogatott Alexandru-Florin Rogobete egészségügyi miniszter, aki megtekintette két új egészségügyi létesítmény építkezését, és kórházi ebédet fogyasztott, „példaértékűnek” nevezve a menüt.
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
Miután idén márciusban 39 alkalmazottól vált meg a Marosludas Polgármesteri Hivatala, csütörtökön bejelentették, hogy elmaradnak a városnapok.
Éjszaka is több százan keresték azt a 37 éves férfit, akit egy mezőméhesi nő halálával és gyújtogatással gyanúsítanak.
Súlyos baleset történt Maros megyében, Kisszentlőrincnél csütörtök délelőtt, egy személy életét már nem sikerült megmenteni.
Július végére kellett volna elkészüljön az új börtön Marosvásárhely mellett, Marosszentkirályon, de az anyagiak hiánya miatt akadozik a beruházás. Közben a cellák túlzsúfoltak, az alkalmazottak kevesen vannak.
szóljon hozzá!