Fotó: Barabás Ákos
Az iskolai erőszakról készített felmérést a Mentsétek meg a gyermekeket! országos szervezet, többek között Maros megyei iskolákban is kérdőívezve. A szervezet helyi pszichológusa, Alina Schenk elmondta, hogy a felmérés szerint négy diákból egyet megaláznak, kiközösítenek társai, tízből hármat megütnek, megvernek.
2016. május 18., 17:482016. május 18., 17:48
A felmérés, amelyet az ország azon megyéiben végeztek, ahol a szervezet jelen van, elsősorban arra kereste a választ, hogy a diákok hogyan viselkednek egymás között, beavatkoznak-e, ha társukat, osztálytársukat bántják, van-e összefüggés a családi háttér és az iskolában való viselkedés között.
Elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy az osztályközösségekben vannak-e kiközösített, rendszeresen megalázott, esetleg megvert diákok, állandó áldozatok. Kiderült, hogy a kirekesztés, a veréssel való fenyegetőzés, az osztálytársak előtti megalázás szinte hétköznapi jelenség a romániai iskolákban. Tíz gyermekből kettő elismerte, hogy vannak olyan társaik, akiket csúfolni szoktak, kizárják őket a csapatjátékokból. A megkérdezettek egyharmada arról számolt be, hogy osztálytársaik sértő híreket terjesztettek róluk, és több mint 80 százalékuk beszélt arról, hogy az iskola területén látott már verekedést. Az esetek nagy többségében a gyerekek nem avatkoznak be társaik verekedésébe, csak nézik, esetleg biztatják őket. A válaszokból fény derült arra is, hogy verekedés esetén a jó tanulók enyhébb büntetésre számíthatnak a tanítók, tanárok részéről, mint azok, akiknek rossz tanulmányi eredményeik vannak.
A gyerekek arról is beszéltek, hogy nem mindig, de azért általában segít, ha egy megalázott vagy megvert gyermek szülei a tanárokkal beszélnek, esetleg felelősségre vonják a bántalmazót. Azt is bevallották, ha szóval vagy tettel bántják őket, s szüleiknek erről mesélnek, ők azt válaszolják, hogy gyermekdolog, az iskolában ilyesmi előfordul.
A szakemberek szerint az iskolai agresszió összefüggésben van a családi erőszakkal, részben, mert akit otthon bántalmaznak, az a maga során bántalmazóvá válhat, de az is megtörténik, hogy akárcsak otthon, az iskolában is áldozat lesz.
A gyermekjogvédő szervezet Maros megyei fiókegysége még a felmérés elvégzése előtt előadásokat és foglalkozásokat szervezett a megye 21 iskolájában. Ezeken az erőszak különböző formáiról beszéltek, és arra biztatták a diákokat, hogy fogadják el társaikat, ne vegyenek részt erőszakos cselekedetekben. Kérjenek segítséget a tanítótól, osztályfőnöktől, ha úgy érzik, hogy kiközösítik őket.
A felmérés kapcsán Maros megye főtanfelügyelője, Ştefan Someşan arról számolt be, hogy egy tanévben átlagosan 20–25 iskolai bántalmazásról készül hivatalos jelentés, ennyi ügyet vizsgálnak ki. Az idei tanévben mindössze négy súlyosabb eset volt, amikor a diákok kórházi ellátásra szorultak. Az egyik idén januárban történt a mezőbándi iskolában, ahol egy 14 éves diák súlyos fejsérülésekkel került a kórházba, miután diáktársával verekedett.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!