Fotó: Boda L. Gergely
Újra fellendülőben a szoborállítási kedv Marosvásárhelyen, egy kulturális egyesület „adományozna” szobrot a városnak, ezúttal Constantin Romanu Vivuét, írja keddi címlapsztorijában a Vásárhelyi Hírlap. A román „forradalmár” személye igencsak vitatott.
2015. augusztus 04., 11:052015. augusztus 04., 11:05
2015. augusztus 04., 18:452015. augusztus 04., 18:45
A határozattervezetet, amely alapján a mezőpaniti, nyárádselyei és kövesdi magyarok lefegyverzésében és meggyilkolásában fontos szerepet játszó „román negyvennyolcas forradalmárnak” állítanának emlékművet, Dorin Florea, Marosvásárhely polgármestere terjesztette elő. A létesítmény a Székely vértanúk emlékművétől nem messze kapna helyet.
A marosvásárhelyi képviselő-testület legutóbbi, csütörtöki ülésén szavazásra is bocsátották a határozattervezetet. Az nem derül ki a tervezetből világosan, hogy szobrot vagy egy más műalkotást szeretnének állítani, de az biztos, hogy ezt, valamint az állítási költségeket a Constantin Romanu Vivu Kulturális Egyesület adományozná a városnak. Az egyesület azt kérte, hogy „az orvosi egyetemmel szemben levő parkban, a hősök emlékműve közelében” állíthassák fel az emlékművet, amely közel van a román forradalmárról elnevezett utcához és ahhoz a helyhez is, ahol Vivut meggyilkolták. A tervezetben foglaltak értelmében Vivunak már volt egy emlékhelye Marosszentgyörgy és Marosvásárhely határában, halálának helyén, ezt azonban 1940-ben megsemmisítették.
A szoborállítási tervek kapcsán Barabás Miklós történelemtanár részletes összefoglalót készített arról, hogy ki is volt és mivel „büszkélkedhet” Constantin Romanu Vivu. Érdeklődésünkre elmondta: Constantin Romanu Vivu, csakúgy, mint Axente Sever, Avram Iancu és a többiek, az erdélyi román negyvennyolcas „forradalmárok” közé tartozik. „A magyar és román történetírás különböző módon ítéli meg tevékenységüket. A román történetírás szerint az erdélyi románok jogos követelései érdekében harcoltak, negyvennyolc szellemében, addig a magyar történetírás szerint legjobb esetben ellenforradalmárok voltak, hiszen a Habsburgok oldalán léptek fel” – fogalmazott.
Barabás Miklós kifejtette: a magyar történetírás már a 19. században részletesen feltárta és bemutatta ezen személyiségek részvételét és aktív szerepét az erdélyi polgárháborúban 1848 őszétől 1849 kora tavaszáig. Mint minden etnikai alapú polgárháborúban, sajnos ebben is volt népirtás. Ezzel a Székelyföld perifériáján is próbálkoztak, értelemszerűen Marosvásárhely környékén. Ennek a történetnek a kulcsszereplője Constantin Romanu Vivu, aki 1848. december 15. után több környékbeli településen (Mezőpanitban, Nyárádselyében, Székelykövesden) „lefegyverezte” a székely, magyar „milíciákat”. „Sajnos nem tudtam kideríteni azt, hogy a »lefegyverzésnek« mennyi áldozata volt, de a párhuzam alapján sejthetjük, hogy ez is a pusztításról, népirtásról szólt. Vivut 1849 januárjának végén a magyar hatóságok elfogták, majd nem sokkal később Marosszentgyörgy határában magyarok meglincselték, miközben a marosvásárhelyi hadbíróság döntése értelmében a foglyot Debrecen irányába szállították” – foglalta össze Barabás Miklós, akit szerint mélyen felháborító, hogy Marosvásárhelyen Vivunak emlékművet, szobrot akarnak állítani, egy „karnyújtásnyira” a Székely vértanúk emlékművétől.
Soós Zoltán önkormányzati képviselő, a Maros Megyei Múzeum igazgatója érdeklődésünkre elmondta, az ülésen kérte, hogy Bethlen Gábor fejedelemnek is szobrot állítsanak, hiszen jövőre lesz négyszáz éves évfordulója, hogy Marosvásárhelynek szabad királyi város rangot adományozott. Soós Zoltán szerint az ülésen nem szavazták meg, hanem elhalasztották a Constantin Romanu Vivu szoborállításról szóló tervezetet.
Peti András alpolgármester viszont arról számolt be, hogy egy elvi döntés született a szoborállításról, s remélhetőleg vissza fognak térni rá.
Véletlen egybeesés vagy sem, pár nappal ezelőtt, hogy a szóban forgó határozattervezetet a polgármester előterjesztésére napirendre tűzték és elviekben meg is szavazták, Valentin Bretfelean helyi rendőrfőnök egy Vivuról szóló tanulmánykötetet jelentetett meg, amelynek ő a társszerzője. A román lapok beszámolója szerint már akkor, július elején beszámolt arról, hogy szobrot vagy emlékművet fognak állítani, „méltó módon tisztelegve a nagy román forradalmár emléke előtt.”
Az ügyről bővebben a Vásárhelyi Hírlap keddi számában olvashatnak.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
szóljon hozzá!