Fotó: Gligor Róbert László
Mivel édesanyja nem tudta biztosítani az ingázási költségeket, egy székelyhodosi fiú kénytelen volt kimaradni az iskolából. Az oktatási intézet vezetője ismeri az esetet, és azt állítja: megpróbáltak segíteni a diákon. A helyi önkormányzat nem tud támogatást nyújtani a családnak.
2013. december 17., 19:112013. december 17., 19:11
Téli hideg reggelen toppanunk be Székelyhodoson egy kissé elhanyagolt porta takaros, tiszta szobájába. Az édesanya, a mikházi származású Fodor Edit elpanaszolja: tekei férje embertelenül bánt vele, elhagyta, majd Hodosra „jött férjhez” két fiúgyermekével, itt pedig egy kislánya született. Az első férje nem akar tőle elválni, ezért a másodikkal nem is voltak házastársak, ez utóbbi férfi néhány éve pedig elhunyt, így ő három gyerekkel maradt. A férje külföldön dolgozik, de nem törődik gyerekeivel, pénzzel sohasem segíti őket. Állami jövedelmük a 84 lej „gyermekpénz”, továbbá alkalmi munkákból van néha egy kevés bevételük. A nyáron benyújtotta a válási keresetet, s amint elválik, társadalmi segélyért folyamodik, hogy valamennyire rendezze a család anyagi helyzetét, ősztől pedig ismét iskolába küldené a gyermeket, mert jó tanuló. A 15 éves Zoltán Levente az ősszel a nyárádszeredai iskolaközpont autószerelő szakosztályában kezdte a kilencedik osztályt, de két hét után kimaradt, mivel édesanyja nem tudta biztosítani az ingázási költségeket. Most a szomszédoknak segít apróbb alkalmi munkákban, így tölti napjait. Szeretné megtanulni az autószerelést, szereti ezt a szakmát, és úgy véli, elhelyezkedési lehetőség is kerülne – mondta.
Próbáltak segíteni, de nem volt kinek
A nyárádszeredai Bocskai István Iskolaközpont igazgatója, Oltyán Csaba ismeri Fodorék esetét. Amikor megtudták, hogy a gyerek kimarad az iskolából, megpróbáltak segíteni rajta, de az többé nem jelentkezett. László László osztályfőnök megerősítette: szeptember végén értesítést küldött a családnak a hiányzások miatt, de sem az édesanya, sem a gyerek többé nem jelentkeztek az iskolánál, bár támogatási ígéretet kaptak.
Az igazgató hozzátette: a „líceumpénz” néven ismert állami támogatásra azok a tanulók jogosultak, amelyek családjában a havi fejenkénti jövedelem 150 lej alatt marad. Ez a támogatás havi 180 lejt jelent. Emellett a polgármesteri hivatal segítségével a szerényebb körülmények között élő diákoknak ingyen ebédet is biztosítanak, jelenleg 13 tanuló részesül ebben a kedvezményben. A tavalyi ingázási költségek kifizetését nem tudják elszámolni, de az idei tanévre már kapnak segélyt a gyerekek. Igaz ugyan, hogy szinte felére csökkentett összegeket számol el az állam, de a napokban megkapták a szeptemberi és októberi támogatást – zárja le a kérdést az igazgató, hozzátéve, hogy meg fogják keresni a Fodor családot, hogy a következő tanévre újra beiratkozhasson a gyerek a kilencedik osztályba.
Egyelőre nem tudnak segíteni
Barabási Ottó székelyhodosi polgármestertől megtudtuk: szerettek volna társadalmi segélyt biztosítani a családnak, de mivel az anya hivatalosan férjezett, a dokumentációt nem tudják összeállítani. A polgármesteri hivatal nem tud segíteni, de a közbirtokosságok sem, ugyanis a községben tanuló gimnazisták tavalyi ingázási költségeit megelőlegezték, de még semmit nem kaptak vissza, így nincs lehetőségük más helységekbe ingázókat támogatni. „Kár a fiúért, mert szakmát tanulhatott volna, és nem hibás azért, hogy a szülők még nem váltak el. Az a kevés társadalmi segély is pótolta volna a család jövedelmét” – zárta hozzáfűznivalóját az elöljáró.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
szóljon hozzá!