Az 1849. július 31-én lezajlott fehéregyházi vesztett csata egyúttal Petőfi Sándor eltűnését is jelentette. A csatatér melletti helyszín, az Ispánkút – valóban kút volt azon a helyen – az a hely, ahol utoljára látták a költőt.
2014. július 23., 14:052014. július 23., 14:05
Ma már a kútnál lennebb, az országút mentén áll az az emlékmű, amely emlékeztet Petőfire és a halálára. Idén a csata 165. évfordulója előtt négy nappal, július 27-én, vasárnap tartják a megemlékezést az Ispánkútnál és a fehéregyházi múzeumkertben, a turulmadaras emlékműnél, ahol a költő szobra is áll több forradalmár szobra mellett.
Út a végzet felé
Bem tábornok Marosvásárhelyen, a Teleki házban kapta a hírt 29-én, hogy Lüders cári tábornok elfoglalta Nagyszebent, s ezt követően 9200 emberével és 32 ágyújával bevonult Segesvárra. Július 30-án hajnalban elindul csapatával a Vácmányon, Balavásáron, Kelementelkén, Erdőszentgyörgyön, Bözödön és Gagyi-tetőn át Székelykeresztúrra, hogy útját állja a cári csapatoknak a Nagy-Küküllő völgyében. Délben Kelementelkén pihenőt tartottak, ahol a vezért és táborkarát, köztük Petőfi Sándort, özvegy Siménné fogadta a kúriájában. Július 31-én a fehéregyházi síkon 3700 fős harci állománnyal, 14 ágyúval és 2 tarackkal állt fel a csaknem háromszoros orosz túlerővel szemben a honvéd sereg.
Az eltűnés
A csata jó előjelekkel indult, egy honvéd-ágyúgolyó megölte a kozákok parancsnokát, Szkárjátyin tábornokot – ma emlékmű áll a segesvári lakótelep közelében a halála helyén, amit soha nem rongáltak meg –, ám a hadi szerencse délután négykor megfordult. A kozákok bekerítő hadmozdulata eldöntötte a sorsát. Egyben a Petőfiét is. A gyalog menekülő honvédek közt volt a költő is, akit az Ispánkútnál szúrt le egy dsidás. Erről több szemtanú is nyilatkozott később. Egyikük Gyalókai Lajos százados, aki a Sárpatak hídján még élve látta a menekülőt, később Pap Lajos ezredes látta Héjjasfalva felé szaladni. Heydte osztrák ezredes 1854-ben írt hivatalos jelentése alapján a költő a Héjjasfalva vezető út mellett, az Ispánkútnál halt meg két lovas-kozák támadásától, akik a mellén szúrták le Petőfit este 6 óra körül.
Szobrok emlékezete
A segesvári várban, a megyeháza épülete mellett 1897-1916 között egy Köllő Miklós által készített egészalakos Petőfi-szobor állt, amit Kiskunfélegyházára menekítettek Románia hadba lépése után 1916-ban. Később ugyanerre a helyre került Romulus Ladea Petőfi-mellszobra, amit a várfal omlása miatt lebontottak, majd hét év után, tavaly június másodikán újra felállítottak a katolikus templom melletti téren.
1898-ban gróf Haller Lujza turulmadaras emlékművet állíttatott a fehéregyházi síkon eltemetett honvédek sírja fölé. Azóta itt minden évben megemlékeznek a tragikus végű csatáról.
Ispánkút az évek sodrásában
Hányatottabb sorsa volt az Ispánkúti emlékműnek. Ide az 1867-es kiegyezés után emeltek egy Petőfi emlékművet, de ezt a Trianoni döntés után lerombolták. (Ennek talapzatát sikerült a református egyháznak megmenteni és a marosvásárhelyi református temetőbe menekíteni, most is ott van, jeltelenül, a felső temetőőri lakás közelében, csak egy P. S. monogram és egy Petőfi vers töredéke által azonosítható.)
1969-ben, Petőfi halálának 120. évfordulójára készült el a mai piramisszerű emlékmű, amelynek nyugati oldalára felkerült a Hunyadi László szobrász által kőbe faragott Petőfi dombormű.
1990 márciusában, a magyarellenes hangulatban a domborművet vandál kezek megrongálták és az emlékművet meggyalázták.
2005 nyarán avatták újra és ekkor leplezték le a Gyarmathy János szobrász által megmintázott bronz plakettet, amelyet az emlékmű északi, főút felőli oldalán helyeztek el. Két bronztábla emlékeztet az 1969-es avatásra, az 1990-es meggyalázásra és a 2005-ös felújításra.
2013 júliusában elloptak kettőt a bronztáblák közül. Egy küküllősárdi személy volt a tettes, indítéka – színesfémgyűjtés.
Idén májusban magyar-gyalázó feliratokat találtak az emlékművön, amelyeket festékszóróval vittek fel a talapzatra és támfalra. A gyalázkodó szöveget a helyi polgármesteri hivatal, személyesen a román nemzetiségű polgármester távolította el. A tettesek személyét azóta sem azonosították.
Az RMDSZ kezdeményezésére felújították az emlékhelyet: megjavították a talapzatot, elkészítették a hiányzó bronzplaketteket, a napokban vissza is helyezték, így a fehéregyházi csata 165. évfordulóján az emlékmű épen várja a megemlékezőket.
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
Miután idén márciusban 39 alkalmazottól vált meg a Marosludas Polgármesteri Hivatala, csütörtökön bejelentették, hogy elmaradnak a városnapok.
Éjszaka is több százan keresték azt a 37 éves férfit, akit egy mezőméhesi nő halálával és gyújtogatással gyanúsítanak.
Súlyos baleset történt Maros megyében, Kisszentlőrincnél csütörtök délelőtt, egy személy életét már nem sikerült megmenteni.
Július végére kellett volna elkészüljön az új börtön Marosvásárhely mellett, Marosszentkirályon, de az anyagiak hiánya miatt akadozik a beruházás. Közben a cellák túlzsúfoltak, az alkalmazottak kevesen vannak.
Borzalmas részletek derültek ki a Mezőméhesen történt gyilkosság ügyében: a rendőrség által körözött Emil Gânj nemcsak egy korábbi gyilkosságért ült már, hanem 2008-ban egy kiskorúval elkövetett szexuális bűncselekmény miatt is elítélték.
Ezer autó parkol egy átlagos nyári hétvégén a marosvásárhelyi Somostetőn, néha egymás hegyén-hátán. Eddig ingyenes volt az állomásozás, most egy részen fizetni kell. Autóbuszjárat is van, de nem mindenki elégedett a programmal.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
szóljon hozzá!