Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen a műemlékek jelentős része nem a városhoz tartozik, hanem egyházi vagy magántulajdonban van, illetve a megyei önkormányzat felel értük. Ezért összességében véve, a múzeum igazgatója szerint, a megyeközpont a műemlékek megőrzése terén jobban áll, mint Kolozsvár vagy Brassó. Azért tennivaló is akad jócskán.
2016. január 13., 14:322016. január 13., 14:32
Peti András alpolgármester érdeklődésünkre elmondta, már 2013-ban benyújtott egy határozattervezetet, amely arról szólt, hogy városszinten mérjék fel a műemlék épületeket, s amennyiben szükséges, egyenként javasoljanak megoldást felújításukra, karbantartásukra. „Fontos lenne egy ilyen leltár elkészítése, hiszen sok értékes, száz évnél régebbi épület van a városban, ami nem szerepel a műemléklajstromban. A határozatot elfogadták, de a városháza szakigazgatósága azóta sem tett semmit életbe ültetése érdekében” – mondta az alpolgármester. Megtudtuk, hogy a jelenleg készülő Általános Városrendezési Tervben is külön tanulmány kell szerepeljen a történelmi belváros épületeiről, külön fejezet a műemlék épületekről, de egyelőre úgy tűnik, hogy ez még nincs teljesen kész, illetve hiányos.
Az elmúlt évben azért előrelépés is történt a műemlékvédelem terén hiszen, mint Peti András elmondta, a polgármesteri hivatalnak sikerült felújítani a régi szülészettel szembeni 16-ös napköziotthont, valamint a Dr. Bernády György Általános Iskola épületét, amely Vásárhely neves polgármestere idejében épült.
Az alpolgármester szerint, bár a helyi költségvetésben több melléképület felújítására pénzt különítettek el, mégsem történt előrelépés a Margaréta utcai Kós Károly-stílusú házak megmentése érdekében. De nem sikerült a megyei tanáccsal közös nevezőre jutni a főtéri Apollo-épülettel kapcsolatban sem, amelynek alagsora a városhoz tartozik. Az épület felújításra szorul, de ez csak úgy lehetséges, ha a két tulajdonos ebbe beleegyezik. Megoldás lehetne, ha a városnak felajánlanának egy hasonló értékű épületet, de egyelőre erre nem került sor. Peti András elmondta, a Bolyai téri volt megyeházát is szeretnék felújítani, amelyet a lakásgazdálkodási vállalat, a Locativ ügykezel, és képzőművészek alkotóműhelyeinek ad helyet.
Soós: a főépítész nem érti a dolgát
Soós Zoltán, a Maros Megyei Múzeum igazgatója szerint Marosvásárhelyen gondot jelent, hogy a városi főépítész nem érti a dolgát, a polgármestert messze meghaladja a város múltja, épített öröksége, így nem érti, nem érzi ennek jelentőségét. Előnyt jelent, hogy a jelentős műemlékek nem a város, hanem a történelmi egyházak vagy a megyei tanács tulajdonába tartoznak. Ez egyedi eset Romániában. Az igazgató szerint az épített örökség megőrzését tekintve Marosvásárhely Nagyszebenhez képest rosszul áll, de Brassóhoz vagy Kolozsvárhoz viszonyítva már jobban. A szakember szerint az a baj, hogy „nincs a városnak a történelmi belvárosra vonatkozó elképzelése, nincs egy egységes arculat, s itt nem csak az épületek homlokzatairól beszélünk, hanem a burkolatokról, a terekről, járdákról is”. Soós úgy véli: vannak sikertörténetek, mint például a Köpeczy-ház vagy a Bolyai utcai egyházi ingatlanok, s korrigálni lehet az elmúlt tíz évben keletkezett „szégyenfoltokat”, a műanyag keretes ablakokat. „Kevés a lepusztult épület, ez előnyére válik a városnak, csak tudni kellene értékesíteni, megmutatni ezt az épített örökséget” – fogalmazott az igazgató.
A kormány 3,5 millió eurót biztosított korszerű sótalanító berendezésekre Maros megye számára, hogy Dicsőszentmárton, Gyulakuta és Küküllőszéplak vízellátása biztonságossá váljon. A cél, hogy iskolakezdésre beüzemeljék a rendszereket.
Viharos időjárásra és jégesőre vonatkozó másodfokú riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye bizonyos területeire, Segesváron és Dícsőszentmártonban máris meggyűlt a lakók baja a viszontagságos idővel.
Bálázógép gyulladt ki Nyárádtő határában, a 151B jelzésű megyei út közelében kedden, a délelőtti órákban. A lángok gyorsan átterjedtek a környező száraz növényzetre és a tarlóra is.
Épségben talált rá kedden a Maros megyei rendőrség a 12 éves kislányra, aki hétfőn este hagyta el önként otthonát és nem tért haza.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
Egy 12 éves marosvásárhelyi kislányt keres a rendőrség, akinek eltűnését hétfőn este fél 11 körül jelentették.
Újabb bikaborjú született a Marosvásárhelyi Állatkertben az őshonos és rendkívül ritka mokány szarvasmarha fajtából.
Új református templomot szenteltek Nyárádszentbenedeken. A magyar kormány támogatásával épült templomot Kolumbán Vilmos József erdélyi református püspök szentelte fel vasárnap ünnepi istentisztelet keretében.
Gázrobbanás történt Marosludason vasárnap dél körül, nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.
Kiszálltak vasárnap a rendőrök a mezőméhesi gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj fiú- és lánytestvérének lakásához.
szóljon hozzá!