Fotó: BZ
Sokszor hallani – manapság mezőgazdaságból nem lehet megélni. Ezt a vélekedést jónéhány Maros megyei gazda megcáfolhatja. Ezek egyike a csíkfalvi Szabó Árpád, aki családi farmjával megél, és oda jutott, hogy már-már nem tud elég tejet termelni a két tejautomata számára.
2014. március 19., 23:342014. március 19., 23:34
Negyvenfős gazdacsoport látogatott el szerdán Csíkfalvára, a Szabó-farmra a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete – Maros szervezet (RMGE –MAROS) szervezésében. Jöttek gazdák Sóváradról, Makfalváról, Héderfájáról, Székelybőből, Hármasfaluból, Bonyháról, Búnból, Nagyernyéből, Marosszentgyörgyről, Fehéregyházáról, de még a távoli Kobátfalváról is, hogy megtapasztalják, miként lehet önerőből farmot teremteni.
Bemutató üzem – erdélyi változat
Az RMGE-MAROS elnöke, Csomós Attila mérnök és Bocz István állatorvos a látogatás előtt elmondta: az anyaországban állami támogatással elindították a Bemutató Üzem cím elismertetésre irányuló országos programot, a szervezet pedig ezt próbálja meg létrehozni Erdélyben mindenféle támogatás nélkül. Ennek a próbálkozásnak a része volt a csíkfalvi tapasztalatszerző látogatás is, ahol a gazdák egymással tárgyalhatták meg a látottak tapasztalatait.
Az istálló bejáratánál rögtönzött szakmai tanácskozáson Dán Péter állattenyésztési-kutató elmondta – a most kezdődő hétéves ciklus nagy kihívásokat hoz a falusi állattartó gazdáknak. Minőségi tejet kell termelni, ehhez fejőház, felszerelés szükségeltetik, a sokat emlegetett húsmarha-tenyésztés ugyanis csak kevesek számára jelent megoldást, mert az állattartónak bérvágáshoz kell folyamodnia, azt pedig minden tenyésztő tudja, mit jelent. Kevés pénzt, sok vesződséget. Még mindig a tejtermelésre kell és lehet összpontosítani, de immár új trendek szerint – nagyobb létszámú fejőstehén tartásával, korszerű tenyésztési technológiával.
Családi gazdálkodás
Szabó Árpád a modern gazda mintája – nem panaszkodik, hanem megoldásokat keres. Három évvel ezelőtt kezdett bele a nagyobb létszámú szarvasmarha-tartásba, SAPARD pályázatot nyert, majd rajta kívül álló okok miatt le kellett mondani róla. „Családi gazdálkodás az, amit művelünk. A 21 tehén – jelenleg 13 fejős – az én családomé és a testvéremé. Rájöttünk, hogy a visszakapott földből megélni nem lehet, bővíteni kell a gazdaságot” – mondta. Aztán sorolta: istállót építettek, benépesítették, s a tejtermelésre összpontosítottak.
Két inox-tehén
Eleinte nehéznek tűnt az értékesítés. Akkor vásároltak két tejautomatát, amelyek közül egyet Nyárádszeredában, egyet Marosvásárhelyen üzemeltetnek. „Mégiscsak több a három lej egy liter tejért, mint az 1,30, amit egy feldolgozó a legjobb esetben adna. Az automaták beszerzésének, üzemeltetésének költségvonzata benne van a pakliban. Ám az is benne van, hogy ma már szinte nem győzzük tejjel ellátni a két automatát” – ecseteli a történetet. A gazda európai minőségnek megfelelő tejet állít elő, amelynek az istálló mellett hűtőtank szavatolja a minőséget, a legelőn is fejőházat üzemeltet, továbbá generátor működteti a fejőgépet, valamint ásott kutakból biztosítják az állatok számára a friss vizet. Tavaly egyébként a medve bemerészkedett a villanypásztor mögé, és szinte megtörtént a baj.
Sok munka van a gazdaságban, amitől Szabóék nem félnek. Egy dologra azonban figyelmeztetett Szabó gazda: legnagyobb probléma nálunk a bürokrácia, amellyel számolni kell. A banki kölcsönökkel pedig nagyon kell vigyázni. Ez akár végszó is lehetett volna a farmlátogatáson.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
szóljon hozzá!