Bejegyezték a libánfalvi sós túrót (telemeát) a Védett Eredetű Névvel és Földrajzi Behatárolással bíró termékek lajstromába. Ez Románia harmadik ilyen jellegű terméke.
2016. március 18., 13:282016. március 18., 13:28
Ezt csak azok a gyártók használhatják, akik beletartoznak abba a földrajzi övezetbe, amely a megnevezésben szerepel. Azaz, a Görgényi-havasok lábánál és a hegyoldalakon lévő legelőkön tartott szarvasmarhák vagy juhok tejéből készült és különleges eljárással (a környéken fellelhető, görgényorsovai sós vizű források levében) érlelt túróféléket előállítók. Gyakorlatilag a most megszerzett védettség azt jelenti, hogy ilyen néven ezt a terméket csak a Görgény völgyében, Görgényhodákon, Görgényszentimrén és természetesen Libánfalván szabad gyártani.
Miután az Argeş megyei Topoloveni-ben előállított szilvalekvárt (2011-ben), majd idén a tulajdonképpen Szinaján gyártott szebeni szalámit (attól lett szebeni, hogy a nagyszebeni vámon keresztül vitték külföldre, itt volt az utolsó ellenőrzés, különben 1910-től egy olasz, Filippo Dozzi kezdte gyártani) is bevezették a már említett lajstromba, eljött az ideje a libánfalvi sós túrónak is, amelyet a Mirdatod Kft. gyárt már évek óta. Ezt a túrófélét országos viszonylatban ismerik, de jó visszajelzéseket kapott a nemzetközi vásárokon és kiállításokon is.
Az Európai Unió hivatalos közlönyében jelent meg a 2016/365-ös szám alatt a túró bejegyzése, amely amellett, hogy bekerült a Védett Eredetű Névvel és Földrajzi Behatárolással bíró termékek lajstromába. A Hivatalos Közlönyben megjelent besorolás 20 nap után – április első napjaiban – lép érvénybe.
A bejegyzés nem ment könnyen. Miután a kérés már régebben szerepelt az unió mezőgazdasági és vidékfejlesztési szakbizottsága előtt, pont egy évvel ezelőtt, 2015. március 15-én Görögország emelt óvást az elnevezés ellen, ugyanis a libánfalvi „telemea” csaknem egyezik a görög telemes megnevezéssel, amit csaknem egész Görögországban használnak. A két ország szakemberei végül megegyeztek, hogy a libánfalvi termék ne egyszerűen telemea, hanem libánfalvi telemea (Telemea de Ibăneşti) néven kerüljön forgalomba, a görög termékkel való összetévesztést elkerülendő.
Dacian Cioloş miniszterelnök szerdán jelentette be a kormányülésen a libánfalvi ételspecialitás sikerét, egyúttal gondoskodott arról is, hogy a kormányülésen résztvevők megkóstolhassák az elhíresült túrófélét. Egyúttal felkérte Achim Irimescu mezőgazdasági minisztert, hogy két hét múlva a kormányülésen terjesszen elő egy listát azokkal a termékekkel, amelyeknek dossziéit hasonló célzattal benyújtották az Európai Unió mezőgazdasági és vidékfejlesztési bizottságához.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
szóljon hozzá!