Fotó: Boda L. Gergely
Samu óvodája felkészít az iskolára – így szól a Gyulafehérvári Caritas által szervezett egyhónapos program mottója. Minden marosszentgyörgyi és csejdi gyerek, aki szeptemberben kezdi az iskolát, nemzetiségtől függetlenül részt vehet a felkészítőkön.
2014. augusztus 20., 17:072014. augusztus 20., 17:07
2014. augusztus 20., 17:082014. augusztus 20., 17:08
Augusztus folyamán kézimunka és énektanítás mellett játékba burkolt képességfejlesztéssel foglalkoznak a Caritas munkatársai és önkéntesei. Marosszentgyörgyön 10 órától, Csejden pedig 13 órától zajlanak a kétórás iskolai felkészítők a helyi óvodákban hétfőtől péntekig. Főleg hátrányos helyzetű gyerekeknek szánták, de a szervezők mindenkit várnak a foglalkozásokra. Marosszentgyörgyön kisebb létszámmal dolgoznak, itt általában nyolc gyerek van, míg a csejdi csoportba 22-24 gyerek jár.
Szívesen jönnek a gyerekek
A szervezet két munkatársa és öt önkéntese foglalkozik a gyerekekkel. Székely Áron szociálpedagógus elmondta, igyekeznek minél kisebb csoportokban dolgozni velük, mert így jobban oda tudnak figyelni rájuk. „Az a célunk, hogy a gyerekek azon részképességeit fejlesszük, amelyek által könnyebben megtanulnak majd írni, olvasni, és számolni. Szívesen látunk bárkit, aki előkészítő- vagy első osztályba készül, függetlenül attól, hogy magyar, román vagy roma. Mivel vakáció van, a szülők is nagyon örülnek, hogy van egy kis foglalkozás, ugyanakkor a gyerekeknek is hasznos. Az eddig együtt töltött idő alatt nagyon sok élményben volt részem. Jó érzés, amikor a gyerekekkel sikerül jó kapcsolatot kialakítanunk, megszeretnek bennünket, szívesen jönnek, és alig várják, hogy mondjuk nekik egy mesét. Voltak vicces élményeink is, az egyik játék során társítani kellett az állatokat az eledelükkel, mondjuk a medvét a mézzel. Az egyik kolléga kérdezte a gyereket, hogy mi szereti a mézet, mire a gyerek azt válaszolta, hogy én” – osztotta meg tapasztalatait a szociálpedagógus.
Színes program és szeretet
A napi program változatos és dinamikus, így a gyerek figyelmét is leköti. Csengeri Éva önkéntes beszámolt arról, hogy miként zajlik egy együttlét. „Minden reggel köszöntjük a gyerekeket, majd felolvassuk nekik Samu levelét, amelyben elhangzik az adott nap célkitűzése. Tegnap megtanultuk, hogy mit viszünk az iskolába, mi kerül az iskolástáskába, ma pedig arról beszélgettünk, hogy az iskolában megtanulnak majd írni, olvasni és számolni. Egyenes és görbe vonalakat rajzoltunk, egyszer a levegőbe, aztán puliszkalisztbe, majd pedig vízfestékkel papírra. Míg a gyerekek tízóraiznak, mesét olvasunk nekik, ezután pedig a kézimunka során kedvenc meseszereplőiket készítik el. Az együttlétet imádsággal és énekléssel zárjuk. Örvendetes, hogy szeretnek itt lenni, az egyik gyerek hálát is adott egyszer, hogy így szerethetjük egymást ebben a kis közösségben. Sokat tanulhatunk tőlük” – jelentette ki az önkéntes.
A játék elengedhetetlen
A gyerekek valóban élvezték a foglalkozásokat, mindent beleadtak egyéni műalkotásaikba, és amellett, hogy mindenütt vízfestékfoltok keletkeztek, ügyes munkák készültek. A játékidő volt a legtöbb gyerek kedvence, a Fazakas Csabikáé is. „Jól telnek itt a napok, nagyon szeretem, amikor kint játszunk. Ma készítettünk mosolygós arcot vízfestékkel, az is jó volt, de mindent szeretek, amit itt csinálunk” – mesélte lelkesen a kisfiú. Barabás Andreának az éneklés tetszett leginkább. „Szerettem a játékot is, de a kedvencem az éneklés volt. Az egyik ének arról szólt, hogy a nyuszi ment iskolába, azt nagyon szeretem” – mesélte a kislány.
Az iskolakezdés után két héttel folytatódik majd a program, amelynek keretében délutánonként két-három órás foglalkozást tartanak a gyerekeknek. Ekkor is lesz foglalkozófüzet és játék, de a szervezet munkatársai az iskolában tanultak elmélyítésére is hangsúlyt fektetnek majd.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
szóljon hozzá!