Fotó: Boda L. Gergely
Nem mindenki elégedett a romániai állami oktatással, ezért egyesek panaszkodnak, mások alternatív osztályokba íratják gyerekeiket, és van olyan, aki inkább otthon tanítja őket. A nyugaton népszerű otthoni oktatás terjedőben van Erdélyben is, azonban Romániában ez nem támogatott, így más megoldásokat keresnek a szülők.
2014. január 16., 19:102014. január 16., 19:10
2014. január 16., 19:202014. január 16., 19:20
Az otthoni oktatást leginkább a Romániai Otthonoktatók Egyesülete szorgalmazza, amely több harcot is vívott már a román kormánnyal ez ügyben. Elsőként egy olyan marosvásárhelyi házaspárral beszélgettünk, amely tagja az egyesületnek, ők óvodás gyermekeiket tanítják otthon.
A szülő a legnagyobb felelős gyermekéért
Molnár Sándor és Éva három gyereket nevelnek, ezek közül kettő óvodáskorú, a család azonban többek között vallásos meggyőződésből is otthon tanítja. „Úgy gondolom, hogy Isten ránk bízta a gyermekeinket, és elsősorban mi tartozunk felelősséggel neveltetésükért. Másokat is meg lehet bízni ezzel a felelősséggel, de a legnagyobb felelősség a miénk. Ezért merjük felvállalni ezt a nehéz munkát, mert nem könnyű, sokkal könnyebb lenne másra bízni” – magyarázta az édesapa.
A két nagyobbik gyerek számára az óvoda a szüleikkel való otthoni tanulást jelenti. Az édesanya óvónői kézikönyvből válogat anyagot gyermekei számára, ezért lehetősége van kiszűrni olyan dolgokat, amelyeket nem tart megfelelőnek gyermeke számára. Az otthoni óvoda többnyire délelőtt zajlik, azonban a nap bármelyik részében leülhetnek elvégezni az édesanya által aznapra beütemezett feladatokat. Az értékelést szintén az édesanya végzi. Kezdetben jutalmazott piros pontokkal, most azonban olyan dolgokkal motiválja őket, amire igazán vágynak, például azzal, hogy megnézhetnek egy-egy rajzfilmet.
Az édesapa szerint az otthoni oktatás legfontosabb előnye, hogy személyre szabott. „Az állami oktatásban megvan a pontos tananyag, mindenkinek kötelező tartania a lépést, ellenben az otthoni oktatásban meg lehet állni, ha nem megy valami a gyereknek, akkor több időt szánunk rá. Jobban oda lehet figyelni a gyermek személyiségére, a képességeire. Arra is lehetőségünk van, hogy közelebb hozzuk a gyerekhez a tananyagot, és a saját nyelvén közelítsünk hozzá. Például ha a gyerek szereti a virágokat, akkor virágokkal tanítjuk neki az összeadást” – fejtette ki véleményét Molnár Sándor.
A romániai tanügyi rendszer túl sok fölösleges dolgot szeretne megtanítani a gyermekeknek, az otthoni oktatás ezt is kivédi. A szülők egyéb alternatív oktatási módszerekkel nem próbálkoztak, ezt tartják a legmegfelelőbbnek gyermekeik számára. Az édesapa kihangsúlyozta, nincsenek az iskola ellen. „Nem arról van szó, hogy semmiképpen semmiféle iskolába nem adnánk a gyerekeinket. Mindenképpen be kell legyen írva valamilyen iskolába a gyerek, hogy igazolva legyen a végzettsége. Többnyire amerikai és magyarországi iskolák vállalják azt, hogy tantervet biztosítanak, és a gyereket felveszik az iskolába. Mi még fontolgatjuk ezt a dolgot, de valószínűleg egy már kiszemelt amerikai iskolát fogunk választani” – mondta az édesapa.
Az otthoni oktatás egyik hátrányának nevezhető a közösség hiánya. Molnár Éva elmondta, a közösséget ők is fontosnak tartják, ezért hetente részt vesznek gyerekbibliaórán, és több alkalommal is találkoznak gyerekekkel rokonoknál vagy barátoknál.
Romániában nem engedélyezett
A magyar elemi osztályokért felelős tanfelügyelőt, Fejes Rékát is megkérdeztük, ő pedig megerősítette, a törvény értelmében csak akkor tanulhat otthon a gyerek, ha olyan betegségben szenved, ami miatt nem tud iskolába járni. Ez esetben is képzett tanító (nem a szülő), tanítja a gyereket otthonában, aki abban a módszertani közegben dolgozik, amelyben a gyerek tanul. „A személyes véleményem az, hogy főleg beilleszkedési szempontból nem jó, ha a gyerek otthon tanul, kimarad a közös munkából, nem lesz jó csapatjátékos” – fejtette ki a tanfelügyelő.
A Romániai Otthonoktatók Egyesületének elnökét, Curcubet Gábort kérdeztük tevékenységeikről. Az elnök elmondta, már 2002 óta próbálkoznak azzal, hogy elfogadtassák és engedélyeztessék a román parlamenttel az otthoni oktatást. A tanügyi bizottság 2010-ben meg is szavazta ezt, azonban az oktatási miniszter újraszavazás rendelt el, amelynek eredménye alapján mégsem adtak engedélyt. Az egyesület elnöke szerint ennek a tájékozatlanság az oka. „Sokan nem is tudják, hogy miről van szó, de nem is néznek utána. Hisznek azoknak a tévhiteknek, miszerint az otthoni oktatásban a buta és szubjektív szülő egy világtól elszigetelt gyermeket nevel. Ez egy személyre szabott oktatási rendszer, és ez nem újdonság. Régen az inasok is személyesen a mesterüktől tanulták a szakmát” – mondta Curcubet Gábor.
Az a szülő aki otthon szeretné tanítani gyermekét keres egy iskolát külföldön, aki felveszi a gyereket. Többnyire az Egyesült Államokba és Magyarországra íratják a szülők gyerekeiket. Az iskolák megadják a tananyagot, egyes helyeken könyveket is küldenek, amelyekért fizetni is kell. A magyarországi iskolák tekintetében olyan igazgatót kell keresni, aki részleges vagy teljes felmentést ad a gyermeknek. A részleges felmentés esetében időnként el kell vinni vizsgázni a gyereket.
Az oklevelek érvényességének kérdése merül fel a legtöbb szülőben. Az egyesület elnökétől megtudtuk, hogy Románia és Magyarország között létezik egy olyan egyezmény, amely szerint a két ország elfogadja egymás iratait. A hágai egyezménynek köszönhetően az amerikai okleveleket is elfogadják. Bármilyen oklevél is legyen az, közjegyző által hitelesíteni és honosítani kell ezeket.
Eltérő vélemények
Nem mindenki ért egyet az otthoni oktatással, Liszkai Iringó sem támogatja az ötletet. „Azt gondolom, hogy a gyerek szociális képességei közösségben jobban fejlődnek. Másrészt nem tartom magam kompetensnek arra, hogy én végezzem el a tanítók, tanárok munkáját. Az én két kisfiam imádja az iskolát és nagyon szereti a tanítónőjét. Talán akkor merülne fel bennem az otthon taníttatás kérdése, ha nem szeretnének az iskolában lenni” – magyarázta az édesanya.
Az iskolában szerzett élmények felbecsülhetetlenek Kertész Rozália szerint. „Kétgyermekes anyaként azt tapasztalom, hogy a gyermekek az óvodában és iskolában nemcsak sok tudásanyagot halmoznak fel, hanem megtanulnak közösségben játszani, élni, dolgozni. Elsős fiam a napokban megkapta az első szerelmes levelét egy számára is kedves kislánytól és hozzá egy ölelést is” – mesélte az édesanya.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
szóljon hozzá!