Fotó: Bakó Zoltán
Pénteken a hármasfalui gazdakör székházában tizenkét település több tucat gazdaköri tagja vehette át a méhész és farmer tanfolyam elvégzését igazoló oklevelet, amely feljogosítja őket saját vállalkozás indítására és támogatási pénzek lehívására.
2014. szeptember 21., 13:072014. szeptember 21., 13:07
2014. szeptember 21., 13:182014. szeptember 21., 13:18
A hármasfalui gazdakör nagy valószínűséggel az egyetlen az országban, amely saját pénzén vásárolt székházban működik. Ebben a székházban, a két és félszáz éves egykori Barátosi-kúriában tartotta meg a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete-Maros szervezete a diplomaátadási ünnepséget. A helybéliek mellett – Hármasfalut Atosfalva, Csókfalva és Székelyszentistván képezi – több makfalvi, abodi, szolokmai, kibédi, sóváradi, erdőszentgyörgyi, marosvásárhelyi, cséjei, marosszentgyörgyi (és egy Hargita megyei) gazdálkodó végezte el az RMGE-Maros által szervezett méhész-, farmer- és ökogazda képző tanfolyamot és záróvizsgán bizonyították, hogy nem csak látogatták a több száz órás felkészítőt, de meg is tanulták az ott előadott tananyagot elméletben és gyakorlatban is.
A székház egyik termében Csomós Attila, a szervezet elnöke és Szász Zoltán, az oktatási központ vezetője egyenként szólította be a sikeresen végzetteket az oklevél átvételére, közben a nagyteremben – a kellemest a hasznossal egybekötendő – Bocz István állatorvos, az RMGE-Maros előadója és Gál Attila, a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) segesvári kirendeltségének mérnöke előadást tartott a gazdáknak a mezőgazdasági támogatási rendszer újdonságairól. Ez igen fontos, hiszen a támogatások lehívásánál csaknem napirenden vannak az újdonságok, ezeket pedig a gazdáknak ismerniük kell ahhoz, hogy sikeresen és időben pályázhassanak. Ezúttal a területalapú szubvencióval kapcsolatos parcella igazolások módozatait ismerhették meg a gazdák a módosított kormányrendelet előírásainak egyszerűsítése viszonylatában. Gál mérnök tanácsokat adott a gazdáknak az eljárások egyszerűsítése tekintetében, Bocz doktor pedig azokra a buktatókra hívta fel a gazdák figyelmét, amelyeknek elkerülésével anyagi helyzetük gyarapodása valósulhat meg. Érdekességként egy környéken működő olaszországi vállalkozás képviselője a szarvasgomba termesztéséről tartott előadást.
Az oklevélosztás után Csomós Attila gazdaszervezeti elnök felköszöntötte Nemes József hármasfalui gazdaköri elnököt születésnapja alkalmából. Átnyújtott neki egy fémdobozba csomagolt, gyűjteményből származó palackot, amelyben ’78-as évjáratú nemesbor volt, diszkréten utalva az elnök életkorára. A mindenki által Józsi bácsiként tisztelt elnök ezután a gazdaköri tagoktól is átvehetett egy jelképes ajándékot.
Nemes József (fotó) a korát meghazudtoló mozgású, nyughatatlan természetű ember típusa. Az ezredforduló évében itt megalakult gazdakörnek ő az első – és eddig egyetlen – elnöke, aki amellett, hogy saját gazdaságát példásan vezeti, a gazdakör számára is igyekszik mindent kiharcolni. „Ezen a napon születtem, hetvennyolc évvel ezelőtt, állítólag úgy este nyolc óra körül – de ezt csak hallomásból tudom” – kezdett bele az élettörténetébe, amikor a múltról kérdeztük. Aztán gyorsan átváltott a közelmúltra. Annyit még elmondott, hogy az energetikai iparban dolgozott, Ludason, majd a radnóti és gyulakutai erőműveknél, aztán 90-ben nyugdíjba vonult. Akkor kezdett el mezőgazdászkodni. Ma már ötven hektáron gazdálkodik.
„Kétezerben megalakítottuk a gazdakört, húsz taggal. Ma több mint háromszázra rúg a taglétszám. Kellett egy székház, hát a tagság saját pénzéből megvásárolta a Barátosi-udvarházat, amit még Mária Terézia császárnő uralkodása alatt építettek. Nem volt könnyű. Mint ahogyan sok más sem. Állandóan keresztbe tettek nekünk, alsó, középső és felső szinten, de kitartással, konoksággal araszolgattunk előre, hogy mára már, ha nem is vagyunk mindennel elégedettek, de más gazdaköröknél sokkal jobb helyzetben vagyunk. Ehhez munka, kitartás, no meg az RMGE-Maros gazdaszervezet segítsége kellett” – zárta rövidre a beszélgetést. Annyit még elmondott, hogy három faluban nincs olyan családjával elégedett ember, mint ő. A fia, András, kétszáz méhcsaláddal rendelkezik, az unokája ugyanennyivel, a lánya, Erzsébet ugyancsak gazdálkodó, s valamennyien közéleti emberek, szeretik és végzik a társadalmi munkát.
Beszélgetésünknek az vetett végett, hogy a tagság követelte – Józsi bácsival akarnak fényképezkedni. Az oklevélosztás és a bográcsgulyásos születésnap után pedig hol készülhetne jobb csoportkép, mint a megszerzett és megőrzött kúria, a székház előtt.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
szóljon hozzá!