A napokban adják át Balavásár község hulladékválogató és -átrakóállomását. A kezdetben rózsaszínben lefestett, aranybányának ígért projekt két éve elkészült, ám néhány munkahely létesítésén kívül szinte semmilyen előnyt nem jelent a településnek a községvezető szerint. Sagyebó István polgármester azt sem tartja kizártnak, hogy az állomás működtetési jogát megnyert cég növelni fogja a szemétdíjat. A lakók nagyobb hasznát vették volna az ivóvíz- és csatornahálózat kiépítésének, mondja.
2014. március 20., 11:132014. március 20., 11:13
2014. március 20., 11:342014. március 20., 11:34
Két éve készült el a közigazgatásilag Balavásárhoz tartozó Kend határában az a hulladékválogató-
és -átrakóállomás, amely kormánypénzből, a megyei hulladékgazdálkodási terv részeként valósult
meg, és amelyet a napokban adnak át a Maros Megye Tanácsának. Sagyebó István polgármestertől megtudtuk, az állomás egy kisebb régiót kell kiszolgáljon, amely Szovátától Kóródszentmártonig, Zágorig illetve Csatófalváig terjed, és olyan félreeső falvak is beletartoznak, mint Vécke és Havad.
Egyelőre a régió szemetét az ákosfalvi állomás szállítja el, ezért évente a lakosoknak 20 lejt kell
fizetniük. A község polgármestere úgy véli, ez az összeg emelkedni fog, mert amikor a megyei önkormányzat kihirdeti a balavásári átrakóállomás működtetési jogát megnyert céget, arra még sok
beruházás vár. Kérdésünkre, hogy az ákosfalvi példát követve, miért nem tömörültek egyesületbe, és mérettetik meg magukat a közbeszerzési eljáráson, hogy a község működtesse az állomást, Sagyebó István azt válaszolta, azért, mert nem biztos, hogy megnyerik a versenytárgyalást.
Ökológiai teher
Ezenkívül ahhoz, hogy az állomás valóban működőképes legyen, még sok mindenre szükség van:
szállítóeszközökre, rakodógépekre, mérlegre, konténerekre és nem utolsósorban személyzetre. „A
hulladékgazdálkodás nagy tételben üzlet, de egy ilyen kis régióban nagyok az önköltségek. Igazán
nyereséges csak egy monopolhelyzetbe került cégnek lehet” – véli a község vezetője.
Sagyebó István utólag nincs meggyőződve afelől, hogy a hulladékválogató és -átrakóállomás
megvalósítása jó ötlet volt. A lakosok szempontjából is hasznosabb lett volna a víz- és csatornarendszer kialakítása, amire pályáztak is, eddig sikertelenül. Az állomásnak a község sem örül, különösen azért, mert a szemétszállító autók egy műemléképület előtt haladnak majd el.
„Természetesen nem egy hagyományos értelemben vett szemétdomb lesz, viszont a szélmozgások következtében kellemetlen szagok terjenghetnek a levegőben, nem beszélve arról, hogy a község lakosainak is ugyanannyiba fog kerülni a szemétdíj, mint a régióhoz tartozó bármelyik más településen – akkor pedig minek vállalni ez az ökológiai terhet?” – kérdez rá egykori döntésükre a polgármester. Majd hozzáteszi, hogy a lakosok közül még sokan hordják a szemetüket a határba, holott fizetik a szemétdíjat.
Húsvét szombatján a falu magyar legényei friss fenyőágakkal díszítik fel a lányos házak kapuit, hogy a hajadon tudja, hány locsolóra számíthat. A városról falura költözöttek is megélik ezt a hagyományt, és ilyenkor érzik: a közösség befogadta őket.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.
A hegyimentők kötelező módon medveriasztó spray-t kell vigyenek az éjszakai bevetéseikre és nappal sípot, petárdát, hogy elriasszák a nagyvadakat – döntötték el a hegyimentők országos konferenciáján, Szovátán.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
A textilhulladék kezelése továbbra is gyerekcipőben jár itthon. Az önkormányzatok felelőssége azok begyűjtése, de sok helyen hiányzik még az infrastruktúra. Marosvásárhelyen a tavaszi lomtalanítással kötik össze a textilhulladék begyűjtését.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
Helyi kézművesek és termelők várják a városlakókat és minden érdeklődőt Marosvásárhely főterére a kedden nyílt húsvéti vásárban. Délutánonként gyermekfoglalkozásokat is tartanak, kedden például tojás alakú mézes pogácsákat díszítettek a kisebbek.
Véradókra van szükség Maros megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.
A középkori lakott váráról ismert és közkedvelt Maros megyei településen jövőtől készülnek bevezetni a helyi turisztikai adót, amit a városban éjszakázó turisták kell majd kifizessenek.
Hétvégére megoldódott a gázszolgáltatás biztosítása a marosvásárhelyi garzontömbházban, ahol 62 lakrész maradt fűtési, főzési lehetőség nélkül. A sikkasztásos ügy azonban hömpölyög: megtudtuk, hogy a városházának mennyivel tartoznak a társulások.
szóljon hozzá!