A napokban adják át Balavásár község hulladékválogató és -átrakóállomását. A kezdetben rózsaszínben lefestett, aranybányának ígért projekt két éve elkészült, ám néhány munkahely létesítésén kívül szinte semmilyen előnyt nem jelent a településnek a községvezető szerint. Sagyebó István polgármester azt sem tartja kizártnak, hogy az állomás működtetési jogát megnyert cég növelni fogja a szemétdíjat. A lakók nagyobb hasznát vették volna az ivóvíz- és csatornahálózat kiépítésének, mondja.
2014. március 20., 11:132014. március 20., 11:13
2014. március 20., 11:342014. március 20., 11:34
Két éve készült el a közigazgatásilag Balavásárhoz tartozó Kend határában az a hulladékválogató-
és -átrakóállomás, amely kormánypénzből, a megyei hulladékgazdálkodási terv részeként valósult
meg, és amelyet a napokban adnak át a Maros Megye Tanácsának. Sagyebó István polgármestertől megtudtuk, az állomás egy kisebb régiót kell kiszolgáljon, amely Szovátától Kóródszentmártonig, Zágorig illetve Csatófalváig terjed, és olyan félreeső falvak is beletartoznak, mint Vécke és Havad.
Egyelőre a régió szemetét az ákosfalvi állomás szállítja el, ezért évente a lakosoknak 20 lejt kell
fizetniük. A község polgármestere úgy véli, ez az összeg emelkedni fog, mert amikor a megyei önkormányzat kihirdeti a balavásári átrakóállomás működtetési jogát megnyert céget, arra még sok
beruházás vár. Kérdésünkre, hogy az ákosfalvi példát követve, miért nem tömörültek egyesületbe, és mérettetik meg magukat a közbeszerzési eljáráson, hogy a község működtesse az állomást, Sagyebó István azt válaszolta, azért, mert nem biztos, hogy megnyerik a versenytárgyalást.
Ökológiai teher
Ezenkívül ahhoz, hogy az állomás valóban működőképes legyen, még sok mindenre szükség van:
szállítóeszközökre, rakodógépekre, mérlegre, konténerekre és nem utolsósorban személyzetre. „A
hulladékgazdálkodás nagy tételben üzlet, de egy ilyen kis régióban nagyok az önköltségek. Igazán
nyereséges csak egy monopolhelyzetbe került cégnek lehet” – véli a község vezetője.
Sagyebó István utólag nincs meggyőződve afelől, hogy a hulladékválogató és -átrakóállomás
megvalósítása jó ötlet volt. A lakosok szempontjából is hasznosabb lett volna a víz- és csatornarendszer kialakítása, amire pályáztak is, eddig sikertelenül. Az állomásnak a község sem örül, különösen azért, mert a szemétszállító autók egy műemléképület előtt haladnak majd el.
„Természetesen nem egy hagyományos értelemben vett szemétdomb lesz, viszont a szélmozgások következtében kellemetlen szagok terjenghetnek a levegőben, nem beszélve arról, hogy a község lakosainak is ugyanannyiba fog kerülni a szemétdíj, mint a régióhoz tartozó bármelyik más településen – akkor pedig minek vállalni ez az ökológiai terhet?” – kérdez rá egykori döntésükre a polgármester. Majd hozzáteszi, hogy a lakosok közül még sokan hordják a szemetüket a határba, holott fizetik a szemétdíjat.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!