Fotó: Veres Nándor
Sokak számára az ősz egyet jelent a megfázásos, influenzás megbetegedések kezdetével, amiből aztán tavaszig ki sem lábalnak. Éppen ezért sokan próbálják ilyenkor mindenféle multivitaminnal és egyéb csodaszernek titulált készítménnyel felturbózni a szervezetüket, arra gondolván, hogy megelőzik a betegségeket. De vajon van értelme az agyonvitaminozásnak? Rosszat vagy jót teszünk vele? Saját magától nem kéne működnie az immunrendszerünknek? Erre kerestünk válaszokat.
2016. november 10., 12:582016. november 10., 12:58
Lorenzovici Anna háziorvos szerint mint legtöbbször, most is középen van az igazság. „Való igaz, hogy minden nátha, minden vírus, amivel találkozik a szervezetünk, erősíti az immunrendszert, mert amikor már másodlagosan találkozunk ugyanazzal a vírussal, a szervezetünk jobban tud védekezni ellene” – magyarázza a háziorvos. Hozzáteszi, ezért van az is, hogy amikor bölcsődébe vagy óvodába kerül a gyerek, újra meg újra megbetegszik, eltarthat ez az állapot akár egy évig is, amíg a szervezetük a legtöbb vírussal találkozik, de a következő évre már jóval ellenállóbb lesz a kis óvodás. Akinek pedig nagyobb testvére van, az már a közösségbe kerülés előtt megismerkedhet a vírusokkal, ugyanis a nagy testvér hazahozza azokat. Ilyenkor a kicsi már jobban bírja az óvodát „Úgyhogy bár rettegnek az emberek a betegségektől, kétségbeesnek, hogy állandóan beteg a gyerek, gondoljunk arra, hogy ezek a betegségek úgy működnek, mint egy-egy vakcina. Az orvosok a rendelőkben is azért nem kapnak el mindent, mert nagyon sokféle vírussal találkoztak már” – tette hozzá Lorezovici Anna.
Amikor már megvan a betegség – bár az immunrendszerünk működik, előbb utóbb legyűri a betegséget –, olyankor érdemes megtámogatni kicsit az immunrendszert. De akkor is fölösleges egy rakás vitamint bevenni – állítja Lorenzovici Anna, aki szerint a C-vitamin, a sok folyadék és a pihenés hármasa gyorsítja leginkább a gyógyulást. „Ilyenkor szoktam felírni az ágyba bújást, meseolvasást, -nézést a gyerekeknek is, mert ha nem ugrabugrálnak, gyorsabban végzi a dolgát az immunrendszer is” – fogalmaz a háziorvos. Emellett pedig a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres levegőzés is nagyon fontos.
Hozzáteszi, a C-vitaminnál is érdemes figyelni, mert bár betegség esetén egy felnőtt embernek 1000 milligrammnyi C-vitaminra van szüksége, a szervezet egyszerre csupán 30-50 milligrammot tud felhasználni, éppen ezért érdemes vagy olyan, úgynevezett retard C-vitamint bevenni, amely fokozatosan szívódik fel, vagy az ilyen nagy csipkebogyó-kivonatú tablettákat érdemes apró darabokra tördelni, s mondjuk háromóránként bevenni belőle egy darabot. A Zink az, ami ilyenkor még segíthet, meg mostanság a D-vitamint ajánlják az orvosok. „Magyarországon nemrég jelent meg egy kutatás, amelyben a felnőttek és a gyerekek D-vitaminszintjét is vizsgálták, s kiderült, hogy súlyosan D-vitaminhiányos a populáció. Ott már tudják ezt, sokan szedik is, a felnőttek is 2000 egységet, nálunk azonban még csak a csecsemőknek ajánlják. Aztán lassan mi is felzárkózunk” – mondja Lorenzovici doktornő, aki a nagyobb gyerekeinek is adja a D-vitamint, de ő maga is szedi.
„Én azonban nem vagyok híve az agyonvitaminozásnak, a számos multivitaminnak. A vitaminok túladagolásának mindenféle mellékhatása is lehet. Az egyik legalapvetőbb, hogy megdobja az étvágyat, és túl sokat eszik a gyerek, ezért duci is lehet. De például a D-vitamin túlzott használata is felborítja az kalcium-anyagcserét, valamint hipercsontosodást okoz” – hozta fel a példát a háziorvos.
Óvoda előtt ugyanakkor még egy-egy vakcinát szoktak ajánlani, ami jól immunizálja a gyereket. „Például a Pneumococcus elleni védőoltás nagyon beteg gyerekek esetében is működni szokott, miután bekapták, a rendelő felé sem jöttek. Ezt ajánlja a minisztérium is, de eddig nem volt keret rá, most 2017-től talán minden gyerek megkapja majd, de meglátjuk. Ha meg kell venni, nem olcsó, 250 lej volt utoljára” – mondta az orvos.
A kormány elfogadta csütörtökön, hogy Maros megyében 37,5 hektárnyi területet kivonjanak az erdőalapból, ezzel zöldutat adva a ratosnyai vízerőmű megépítésének.
Az idény utolsó hétvégéje, amikor használni lehet a korcsolyákat a Maros Műjégpályán.
Nemzetbiztonsági kérdés, hogy a száj- és körömfájás betegség ne jelenjen meg Romániában, hiszen tönkretenné a farmokat, a genetikai állományt és az élelmiszeripart is – hangzott el Marosvásárhelyen, ahol a gazdák gyakorlatilag veszekedtek a miniszterrel.
Tojásíró kalákát szervez Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány Marosvásárhelyen, a jelentkezők Molnár Rozália irányításával sajátíthatják el a tojásírás fortélyait.
Százhúsz millió lejes kölcsönt vesz fel Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala, hogy folyamatosan pénzt tudjanak fordítani a nagyberuházásokra – nyilatkozta hétfőn a Székelyhonnak Soós Zoltán polgármester, aki az idei költségvetésről beszélt.
Már egy hete eltűnt egy Maros megyei kiskorú, megtalálásában a rendőrség segítséget kér. Ha bárki tud információval szolgálni a hollétét illetően, értesítse a hatóságokat.
Szükségük van a diákoknak egy új kollégiumra, hiszen sok tanuló érkezik Marosvásárhelyre Maros megye minden szegletéből. A képviselő-testület megszavazta: a volt hatos számú iskola épületét fogják a Bolyai Farkas Elméleti Líceum bentlakásává alakítani.
Egy személyautó és egy kukoricalisztet szállító tartálykocsi balesetezett szombaton reggel Székelyvaján; utóbbi jármű lesodródott az úttestről és felborult – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Súlyos sérülésekkel, eszméletlen állapotban szállították kórházba azt a 21 éves nőt, aki szombaton reggel borult fel autójával Segeseváron, majd a roncsok között rekedt – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Bejelentések nyomán szállítják el a tilosban parkoló gépjárműveket Marosvásárhelyen – döntötték el a városi tanácsosok, akik a parkolási díjak növelését is megszavazták.
szóljon hozzá!