Fotó: Boda L. Gergely
Szeptemberre már 4,80 lejes szemétdíjat kellett volna számlázzon a Salubriserv a marosvásárhelyi tulajdonosi társulásoknak és magánszemélyeknek, de nem ezt tette. Közben kiderült, hogy a legutóbbi tanácsülésen elfogadott díjemelés és a városi költségvetésből folyósítandó árkülönbség kifizetése törvénytelen.
2016. október 13., 13:272016. október 13., 13:27
A marosvásárhelyi önkormányzat két évvel ezelőtt szinte duplájára emelte a hulladék összegyűjtéséért és elszállításáért fizetendő díjat, azóta személyenként/köbméterenként/havonta 4,80 lej helyett 8,40 lejt kellett fizetni. Ezt a határozatot Ionela Ciotlauş volt alpolgármester megóvta, és nemrég megszületett a végleges döntés, amely szerint a határozat érvénytelen, vissza kell térni a régi díjszabásra. A döntést szeptember 20-án közölték ki az érintettekkel, többek között a városházával és az érintett céggel is.
Közben a Salubriserv arra hivatkozva, hogy már nem Segesvárra, hanem a Székelyudvarhely melletti Cekend-tetőre kell elszállítsa a hulladékot, valamint nőttek a személyzettel járó kiadások, azt kérte, hogy 10,40 lejre emeljék a magánszemélyekre kirótt illetéket.
A szeptemberi soros tanácsülésen két órát vitáztak a tanácsosok arról, hogy megemeljék-e vagy sem, s hogy tulajdonképpen mennyiről is kell emelni. Az ülésen részt vett Dan Ciubuca, a Salubriserv jogi felszámolója, aki többször hangsúlyozta, hogy amennyiben nem emelik a díjakat nem tudják a szolgáltatást biztosítani, több száz alkalmazottjuk munkahelye bizonytalanná válik. Végül a demokrata liberális Teodora Benedek javaslatára elfogadták azt a változatot, hogy a regionális szolgáltató kiválasztásáig a régi ár és a Salubriserv által kért összeg közötti különbözetet, ami igen jelentős, a helyi költségvetésből fedezik.
A döntést rögtön közzétette Facebook-oldalán Claudiu Maior, a polgármestere tanácsadója, azzal büszkélkedve, hogy a pártja javaslatára sikerült csökkenteni a hulladékdíjat 4,80-ra, s a különbözetet a város költségvetéséből fedezik.
Csakhogy az elfogadott határozatot a városháza jegyzője, Andrei Mureşan törvénytelennek minősítette, és nem írta alá. Kétoldalas indoklásában az áll: sem a törvény, sem a versenyhivatal nem engedélyezi, hogy az önkormányzat támogatást nyújtson egy nehéz gazdasági helyzetben levő magáncégnek. A jegyző szerint már csak azért sem lehet támogatást nyújtani a Salubriservnek, mert ezt a kitételt nem tartalmazza sem a feladatfüzet, amelynek alapján kiválasztották a szolgáltatót, sem a szerződés, amelyet többször meghosszabbítottak.
A helyzet tisztázása érdekében a polgármester rendkívüli tanácsülést hívott össze, három napirendi ponttal: két külföldi kiszállás elfogadása és a szemétdíjról szóló új tervezet. A keddi ülés előtt kiderült, hogy a városháza közterület-rendezési osztálya, amely többek között a köztisztaságért felel, és tartja a kapcsolatot a Salubriservvel, visszavonta a határozatot. Az ülésen többen hangsúlyozták, hogy aggasztja őket a hulladékprobléma, és nem szeretnék, hogy a város nyakán maradjon a szemét. Azt is sokan felvetették, hogy akkor jelenleg milyen árral dolgozik a Salubriserv.
Megkérdeztük a városháza szakigazgatóságának vezetőjét, Florian Moldovant, hogy miért vonták vissza utolsó percben a szemétdíjjal kapcsolatos határozattervezetet. Az igazgató elmondta, hogy több adatot igényeltek a Salubriserv jogi felszámolójától, de ezeket nem kapták meg időben, így nem tudták pontosan, és a törvénynek megfelelően összeállítani a drágításról szóló határozatot. Tudni szerettük volna, hogy milyen díjszabás szerepelt a tervezetben, de Florian Moldovan azt mondta, amíg nincs meg a végleges tervezet, addig nem kíván díjakról nyilatkozni.
Előreláthatóan a hulladékdíjat szabályozó határozattervezet az októberi ülésre készül el. Érdeklődésünkre a szakigazgató kifejtette: mivel a bíróság döntését szeptember 20-án tették közzé, a napokban kiküldött szeptemberre esedékes személydíj két részből kellene álljon: szeptember 20-ig 8,40, azután a hónap végéig 4,80 lejes árat kell/kellett volna alkalmazni.
De nem így történt, hiszen mint Budai Istvántól, a Tulajdonosi Társulások Szövetségének elnökétől megtudtuk, szeptemberre is az eddig alkalmazott díjjal számláztak, vagyis 8,40 lejjel. „Jogászunk szerda reggel összeállította a felszólítást, amelyet elvittem a Salubriservhez, s amelyben figyelmeztetjük őket, hogy alkalmazzák a végleges bírósági döntést. Ha nem teszik meg, újból a bírósághoz fordulunk” – mondta Budai István, aki több tulajdonosi társulási vezetővel egyeztetett, s körvonalazódni látszik, hogy a bírósági döntésre hivatkozva csak 4,80 lejt fizetnek személyenként szemétdíjként, s nem az egész összeget, amelyet szerintük törvénytelenül kér a szolgáltató.
Megpróbáltuk megtudni Dan Ciubucától, a Salubriserv jogi felszámolójától, hogy miért számláztak szeptemberre is a régi áron, holott tudomásuk van a bírósági döntésről, s arra is kíváncsiak voltunk, hogy a jelenlegi körülmények között tudják-e/ fogják-e biztosítani a szolgáltatást. Dan Ciubucâ szűkszavúan csak annyit válaszolt, hogy nem kíván nyilatkozni a Salubriservvel kapcsolatban, és más sem fog.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
szóljon hozzá!