Fotó: Boda L. Gergely
Azt gondolnánk, hogy a cipész mesterség kihalófélben van, azonban – bár nem lehet meggazdagodni belőle – mégis nagy az igény rá. Nincs pénz új cipőre, és ezek minősége sem a legjobb, ezért az emberek a cipészekhez fordulnak, akik viszonylag kevés pénzért ismét használhatóvá teszik lábbelijüket.
2014. február 03., 16:222014. február 03., 16:22
2014. február 03., 19:492014. február 03., 19:49
Két marosvásárhelyi cipésznél érdeklődtünk arról, hogy milyen igényekkel fordulnak hozzájuk a kliensek. A Budai Nagy Antal lakótelepen dolgozó szakember névtelenül elmondta, nincs nagyon sok ügyfelük. „Ez már pár éve így működik, éppen annyi munka van, amennyiért megéri nyitva tartani. Ahhoz, hogy fennmaradjon az üzlet, jó munkát kell végezni jó áron. Ez nem egyszerű dolog, mert minőségi anyagot nehéz beszerezni, és az adók is magasak. Sokan hoznak használtan vásárolt cipőket, amelyeket néha nem érdemes feljavítani, olyan rossz állapotba vannak. Ilyen esetekben is egyes kliensek ragaszkodnak a javításhoz, de sajnos nem tartanak sokat ezek a lábbelik. A közelben van egy turkáló, s az ott árusított cipőket egyszer elhozzák hozzám javításra, csak azután adják el. A legtöbb baj a kínai cipőkkel van, amelyek nagyon szépen néznek ki a kirakatban, de egy pár hét viselés után tönkre mennek. Javítottam már olyant, aminek ketté tört a talpa egy nagyobb hajlításnál, de az is előfordult, hogy a sarkánál szakadt el a cipő. Az utóbbi esetben körülbelül 15 lej a javítás, de az apróbb munkálatok néhány lejbe kerülnek” – mondta a cipész.
Szabó László több éve dolgozik a szakmában, és mivel jövedelmezőnek bizonyult, a Tudor lakótelepen nyitottak egy kis üzletet. „Már több mint 15 éve dolgozom a szakmában, és úgy látom, hogy nagy igény van erre. Persze főút mellett vagyunk, így sokan tudnak rólunk. Jönnek hozzánk mindenfélével, hoznak drágán vásárolt, márkás cipőket a legtöbb esetben talpalni, de a leggyakoribbak a gyenge minőségű lábbelik. A legtöbb munkánk ősszel és tavasszal van, ilyenkor előveszik a téli vagy a nyári cipőket, amelyek nagy részére ráfér a javítás. Van olyan nap, amikor hoznak 15-20 pár cipőt, de az is megesik, hogy csak 1-2 kliens érkezik. Az áraink 5 és 30 lej között mozognak munkálattól függően, és 4-5 órán belül elkészítjük a megrendeléseket.
Megkérdeztünk néhány lakost, hogy miért fordulnak cipészekhez. Keresztúri Magdolna olcsóbbnak tartja ezt a megoldást. „Mivel én nyugdíjas vagyok, nem engedhetem meg magamnak, hogy valahányszor baja lesz a cipőnek, újat vegyek. Persze, ha már nagyon tönkremegy, nincs mit csinálni, de előbb mindig megpróbálom a cipésznél, s a legtöbb esetben meg lehet javítani. Nehezen is kapok jó cipőt, az üzletekben olyan cipők vannak, hogy azokban csak a nálam 30-40 évvel fiatalabbak tudnak járni” – magyarázta a nyugdíjas.
Az üzletekben kapható lábbelik minőségére panaszkodik Sipos Andrea. „Elég gyakran kell javítani a cipők sarkát. Megveszem teljesen újan, de két hét múlva már vihetem a cipészhez. Próbáltam már jóval drágább cipőt venni, de ezekkel is nagyjából ugyanez a helyzet” – jelentette ki Sipos Andrea.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!