Fotó: Boda L. Gergely
Nem számolja fel a magyar nyelvű gyógyszerészképzést a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) vezetősége, azonban a román többségű szenátus a magyar tagozat számára kedvezőtlen, ráadásul törvénybe ütköző megoldást talált a kar akkreditáltatására.
2015. március 02., 11:272015. március 02., 11:27
2015. március 02., 11:282015. március 02., 11:28
Az egyetemi szenátus, saját magával ellentmondva, egy év leforgása alatt immár a harmadik formában próbálja a magyar gyógyszerészképzés akkreditációját lebonyolítani. A MOGYE román többségű vezetőtestülete a múlt héten – elektronikus szavazás útján – a közös akkreditáció mellett döntött. Ez nem felel meg a 2011. évi 1-es számú tanügyi törvény 135-ös és 138-as cikkelyeinek, mert ez esetben az előírt nyelvenkénti külön akkreditáció elmarad.
Néppárti felhívás az RMDSZ-hez és az MPP-hez
A MOGYE ügyében közös, egységes és határozott álláspont kialakítására hívta fel a hétvégén az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt vezetőségét az Erdélyi Magyar Néppárt. Ennek célja a megfelelő politikai szintű megoldás követelése lenne, ugyanis az EMNP szerint a vásárhelyi egyetem ügye elsősorban nem adminisztratív, hanem politikai kérdés, tétje pedig a közösség egyik alapvető jogának, az egészségügyi ellátásban való anyanyelvhasználatnak a biztosítása. „Ebben a képletben az egyetem vezetősége a bukaresti hatalom képviselője, amely hatalom napjainkban is az élet minden területén (lásd nemzeti szimbólumok üldözése, az adminisztrációban való anyanyelvhasználat korlátozása – önkormányzati ülések nyelve, prefektúrák kizárólag román ügyintézése, kétnyelvű helységnévtáblák ügye, és még sorolhatnánk) asszimilációs tendenciákat mutat. Rá kell ébrednünk a politikai képviseletek felelősségére, hiszen az állami adminisztrációban jelen levő szereplők eddigi „próbálkozásai” a kérdésnek adminisztratív érvekkel és eszközökkel való megoldására csupán annyit jelentenek, mintha egy rákos beteg esetében az áttét okozta tüneteket fájdalomcsillapítással akarnánk megszüntetni” – áll a Zakariás Zoltán alelnök által aláírt felhívásban.
„Ha sehol nem jelenik meg explicit, hogy ez egy külön magyar nyelvű program (azaz: program de studiu în limba maghiară), nincs garancia arra vonatkozóan, hogy a beiskolázási számokat miként fogják elosztani, felvesznek-e még magyar tanársegédeket a román nyelvű gyakorlatokhoz, és hogy pár éven belül nem fogják-e teljesen marginalizálni a magyar oktatást” – olvasható a magyar tagozat vezetőtanácsának levelében, amelyet az egyetem magyar oktatóinak juttatott el. Tiltakozó levelében a tagozatvezetés ezt jelezte a szenátusi tagoknak is, akik azonban az újabb törvénysértés mellett tették le voksukat. Leonard Azamfirei rektor továbbra is azt tartja, hogy a szenátus korrigálta a magyar nemzetiségű illetékesek hanyagságát és konokságát, amiért valakinek majd fizetnie kell. Február 11-ei sajtótájékoztatóján az intézményvezető még vészharangokat kongatott, mondván, hogy amennyiben nem sikerül megoldást találni, a nyáron nem hirdetnek felvételit magyar nyelvű gyógyszerészképzésre.
Az egyetem által kifundált megoldásról Király András oktatásügyi államtitkár úgy vélekedett, hogy az lehet jó is, kevésbé jó is, nézőpont kérdése. „Az ügy megoldása nem a politikum, nem az érdekvédelmi szervezet, de még csak nem is a minisztérium kezében volt, ez az egyetem feladata volt. A következő lépést a Felsőoktatási Minőségbiztosítási Szervezetnek, az ARACIS-nak kell megtennie” – kommentálta a holtpontról kimozdult, ám korántsem ideális helyzetet az RMDSZ minisztériumi tisztségviselője. Mindemellett hangsúlyozni kívánta, hogy döntésével a szenátus „megmentette a felvételit”. Arra a kérdésre, hogy a közösködés hány helyet biztosít a magyar diákok számára, az államtitkár nem tudott választ adni. Mint mondta, az ingyenes helyek elosztásáról a Felsőoktatási Minőségbiztosítási Szervezet, a fizetésesekről pedig az egyetemi szenátus dönt. „Merem remélni, hogy az ARACIS nem fog cselezgetni” – tette hozzá Király András.
Valóban nézőpont kérdése a román többségű szenátus által javasolt megoldás: az egyetem magyar oktatói korántsem találják olyan fényesnek a helyzetet, mint az oktatási tárca államtitkára. A MOGYE lemondott rektorhelyettese, Szilágyi Tibor, aki lapunktól értesült a szenátus által javasoltakról, nem lepődött meg a román kollégák döntésén, de rendkívül csalódottnak mutatkozott a magyar tagozatot hátrányosan érintő félmegoldás miatt. „Miután kis idővel ezelőtt halálra rémisztettek bennünket, szétkürtölve, hogy megszűnik a magyar nyelvű gyógyszerészképzés, most találtak egy olyan megoldást, ami csak egy pár lépéssel tol hátrébb, mint ahol voltunk a 2011-es oktatási törvény megjelenése előtt. Ezért legyünk mi hálásak és boldogok?” – tette fel a költői kérdést Szilágyi. A magyar tanárokat és diákokat ért sorozatos megaláztatás miatti tiltakozásként tavaly lemondott rektorhelyettes szerint a szenátus által kitalált félmegoldás a teljes kiszorítás veszélyét hordozza magában. „Most már tényleg semmilyen garancia nincs arra, hogy a helyeket ezentúl is a bevett szokásnak megfelelően, fele-fele arányban osztják el. Ráadásul mivel a közös akkreditáció román nyelvű gyakorlati oktatást jelent, a magyar tanárok alkalmazása vagy előléptetése is képlékennyé válik” – vélekedett Szilágyi Tibor.
Mellőzött háromszéki diákok
Az egyetem közleményéből, amelyben az intézmény vezetősége ismerteti a MOGYE-karaván 2015 népszerűsítő program végleges menetrendjét kiderül, hogy ebből kihagyták Kovászna megyét. Portálunk már korábban is jelezte, hogy majdnem teljesen el fogja kerülni a magyar többségű településeket a MOGYE által szervezett kínálatnépszerűsítő karaván. A potenciális magyar érdeklődők „toborzása”, mint minden évben, ezúttal is a diákszövetségre hárul. Miután február közepén az egyetem tanárai Maros, Szeben, Brassó, Fehér, Beszterce-Naszód és Hargita megyei iskolákat kerestek fel, márciusban Szilágy, Hunyad, Szatmár, Hargita, Suceava, Gorj, Argeş, Neamţ, Botoşani és Vaslui megyei középiskolai végzősökhöz készülnek. Az akció harmadik, és egyben utolsó szakaszában a karavánozók Maros megyei tanintézetekből próbálnak felvételizőket toborozni.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
Magára hagyott kutya miatt kapott 12 ezer lejes bírságot egy idős férfi Maros megyében, miután a közösségi médiában nyilvánosságra került a férfi tette.
szóljon hozzá!