Fotó: Gáspár Botond
Ismét római légiósok, gladiátorok, valamint kézművesek és rabszolgák lepték el a mikházi Csűrszínházat, de idén a településen tartózkodtak a reneszánsz-kori ferencesek is. A 2R fesztivál ez úttal is gazdag időutazást kínált.
2014. augusztus 24., 13:222014. augusztus 24., 13:22
2014. augusztus 24., 13:462014. augusztus 24., 13:46
A tavaly először „repítették” az érdeklődőket az ókorba a Maros Megyei Múzeum munkatársai partnerszervezeteikkel, idén viszont már a reneszánszkorba is elkalauzolták azokat, akik szombaton kilátogattak Mikházára. A rendezvény célja, hogy megismertessék és népszerűsítsék a Római Birodalom egykori határvédelmi rendszerének a Nyárádmentén húzódó szakaszát, a mikházi egykori katonai tábort, a fürdőt, valamint a ferences kolostort, illetve a régészeti ásatások során előkerült történelmi értékeket.
Az elképzelés szerint a teljes limest – beleértve az erdélyi, székelyföldi szakaszt is – az UNESCO világörökségének részévé nyilváníthatják, erre azonban csak a kutatások előrehaladtával, az ismeretek bővítésével kerülhet sor. Éppen ezért a szervezők megígérték, jövőre is megszervezik, sőt tovább bővítik a rendezvényt, hiszen népszerűvé vált, nemcsak a környező falvakból, hanem Marosvásárhelyről és Szovátáról, valamint átutazóban levők is ellátogattak, és van még mit megmutatni.
Augusztus 23-án az arénát légiósok, gladiátorok és pankrátorok vették birtokba, és bemutatták, hogyan küzdöttek az életükért vagy a dicsőségért a harctereken, illetve a nagyurak szórakoztatása végett a római korban, de vallási szertartást is ismertettek. A „római császár” többek között elmondta, milyen feltételeknek kellett megfelelniük a fiúknak, férfiaknak, hogy beállhassanak katonának, mi volt a gladiátorok kitüntetése, milyen taktikákat és fegyvereket használtak a harcmezőn. A szép számú érdeklődő betekintést kapott a római fűszerek és illatszerek, írásbeliség, színház, szövöde, ékszer- és játékbaba-készítés, mozaikozás, kőfaragás, festészet, fodrászat, kovács-, szabó és keramikus műhely kínálatába is, megízlelhette a fűszeres borokat, tartottak rabszolga-vásárt is, az egyetlen fennmaradt ókori szakácskönyv, Apicius leírásai alapján készült étkek és édességek pedig folyamatosan várták a „város népét” – sikerüket pedig az jellemezte legjobban, hogy percek alatt elfogyott a kemencében sült fokhagymás vagy édes kenyér, fokhagymás-hagymás-köményes túrókrém, csirkemelles zöldségleves.
Nagy sikert aratott a fesztivál reneszánsz programja is, ahol a ferences kolostor hétköznapjaiba tekinthettek be a résztvevők, volt gyógynövényes sarok, ötvöstárgy- és rózsafüzér-készítő, valamint kódexmásoló műhely is. Mindezek mellett fellépett a Codex régizene-együttes.
A rendezvényt felvonulás nyitotta és zárta (utóbbin fáklyával a kézben vonult a tömeg), kiállításokat tartottak többek között azokról a modellekről, amelyek az állagmegőrzést célzó építményeket mutatják be, Gulliver-perspektívából lehetett megtekinteni a rómaiakat, illetve az eddig feltárt római leleteket, és a ferencesek ritka könyveit is közszemlére bocsájtották. Továbbá három nyelven tartottak idegenvezetés a kolostortemplomban, a római régészeti lelőhelyen, valamint a kultúrházban berendezett restaurátor-műhelyben.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
szóljon hozzá!