Fotó: Boda
A levegő, a folyó, az altalaj szennyezése már a múlté, jelenleg minden a lehető legnagyobb rendben van – derült ki abból a szaktanulmányból, melyet a környezetvédelmi engedélyének a felújítása érdekében készíttetett az Azomureş. Mindez csak mese, a valóság egészen más, vélekedtek a nyilvános közvitán megjelent civil szervezetek.
2015. november 22., 20:172015. november 22., 20:17
A zöldek elégedetlenségét és felháborodását váltotta ki az a szaktanulmány, melyet a hétvégén a bukaresti Iprochim a marosvásárhelyi vegyipari kombinátról mutatott be. Az ország egyik legnagyobb hagyománnyal és tapasztalattal rendelkező vegyipari tervező-, tanúsítvány kibocsátó- és kutatóvállalata csupa rózsaszínben írta le az Azomureş tevékenységét. A nyilvános közvitára azért volt szükség, mert a kombinátnak decemberben fel kell újítania a környezetvédelmi engedélyét.
Az 1948-ban alapított fővárosi vállalat képviselője, Florina Vigheci hosszas előadásban vázolta azokat a pozitív változásokat, melyek 2007 és 2015 között végbementek a vegyi üzemnél. Elismerte, hogy évekkel ezelőtt a kombinát bizonyos részein arzénnal és kisebb mértékben rézzel és nikkellel fertőződött a talaj, a kifolyó víz, a talajvíz jóval több nitrogént tartalmazott, mint amennyit a környezetvédelmi normák megengednek, ám mára, mint mondta, szinte minden a lehető legnagyobb rendben van. Az elillanó szennyezőanyag mennyisége csökkent, az időnként tapasztalt légszennyezéshez pedig a környékbeli öt másik ipari létesítmény, valamint az intenzív gépkocsiforgalom is hozzájárul.
Minderre ráerősített a Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség munkatársa, aki arról próbálta meggyőzni a hallhatóságot, hogy a zajszint is lényegesen csökkent. Az ügynökség igazgatója, Dănuţ Ştefănescu hozzátette: az évek során végigsétáltatták a légszennyezést mérő mozgólaboratóriumot a város különböző részein, de nagyjából csak a kombinát közelében – a President Szálloda parkolójában és Meggyesfalván – mértek a megengedettnél magasabb értékeket. Ugyanakkor megígérte: a civilek kérésére bárhová mozdíthatják a korszerű felszereléssel ellátott autót.
Az illetékesek szerint a 240 millió eurós beruházást végző kombinát január elsejétől egy egészen más arculatát fogja mutatni, mint eddig.
A Digital Transilvania nekiment a kombinátnak
Rendkívül éles, de civilizált és lényegre törő hangnemben bírálta a kombinátot Barbu Constantin, a Digital Transilvania igazgatója. A civil mozgalom vezetője szerint minden világos azok után, miután kiderült, hogy az Iprochim által végzett tanulmányt az Azomureş rendelte és finanszírozta. Bizonyos kérdéseire még válaszoltak az illetékesek, de arra senki nem tudott már semmit mondani, hogy az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint Maros megye miért áll a légúti megbetegedések toplistájának az élén. Amint nemrég kiderült, az elmúlt évben több mint kétezer rákos megbetegedést és több ezer légúti megbetegedést regisztráltak Marosvásárhelyen. Válasz nélkül maradt az a kérdés is, hogy a környezetvédelmi felügyelőség miért nézi el, hogy az éjszakai órákban a kényelmes alvást biztosító maximum 35 decibeles zajszint akár 50 fölé emelkedjen. Amikor a felszólaló egy esetleges tömegbalesetre terelte a szót, Iulian Zidărescu, a katasztrófaelhárító felügyelőség illetékese azzal próbálta nyugtatni a jelenlévőket, hogy „egyetlen baleset sem maradna nemzetközi kivizsgálás nélkül”. Barbu Constantin ismételten a kombinát tevékenységének felfüggesztését követelte.
RMDSZ-es távolmaradás
A közvitán a marosvásárhelyi önkormányzatot irányító két frakció, a liberális és az RMDSZ tagjai közül egyetlen képviselő sem vett részt. Soós Zoltán azzal indokolta saját és kollégái távolmaradását, hogy a környezetvédelmi ügynökség mérőberendezései hónapok óta nem üzemelnek, így a szennyezést még nyomaiban sem tudják mérni, ezért konkrét információval nem szolgálhatnak. Szerinte az egész esemény nem több a porhintésnél. „Nem kívánunk részt venni egy olyan egyoldalú közvitán, ahol az érdekelt felek közösen mossák tisztára a szennyest, azzal győzködve a lakosságot, hogy a »csendes gyilkos« végső soron jó a városnak és környékének. Mi haszna egy olyan közvitának, ahol a kérdésekre az adatok hiányában, esetleg ezek eltorzításával csak olyan válaszokat kapunk, amelyeket már előre borítékolhatunk!?” – fejtette ki a városi tanácsos, aki úgy véli, a korrupció gyanúja is felmerül, hiszen a szennyezési adatokat csak a kombinát teszi közzé. Soós odafricskázott Dorin Florea polgármesternek és a városháza jegyzőjének, Andrei Mureşannak is, mondván, hogy három hónapja akadályozzák annak az RMDSZ által kezdeményezett határozattervezetnek a megvitatását, melyben a szövetség népszavazást írna ki a légszennyezés ügyében.
Nem mesevilágban élünk
A Stop Azo! mozgalom vezetője, Hamar Alpár Benjámin ugyan megjelent a közvitán, azonban tiltakozásként egy idő után távozott a teremből. Úgy vélte, a kombinát tulajdonosai és vezetői, a tanulmányt készítő fővárosi cég képviselői, valamint a hatósági illetékesek szinte egymást túllicitálva űznek csúfot a vásárhelyiekből, amikor úgy állítják be a dolgokat, hogy a kombinát körül minden a lehető legnagyobb rendben van. „Nem mesevilágban, hanem a valóságban élünk, mi látjuk a sűrű ködöt, mi érezzük a fojtó füstöt, mi halljuk a pokoli zajt, és mi vagyunk kitéve a robbanásveszélynek. Számunkra a kombinát egy valóságos Csernobil!” – fejtette ki a civil aktivista, aki újabb utcai tüntetéseket helyezett kilátásba. Szerinte a tűzoltóságot képviselő Iulian Zidărescu sincs tisztában azzal a veszéllyel, amelyet az Azomureş jelent Marosvásárhely és környéke számára. „Jó, hogy bárokat és szórakozóhelyeket be tudnak záratni, de a kombinát szennyezését teljesen helyénvalónak találják” – fakadt ki Hamar Alpár Benjámin.
Az áramszolgáltató értesítése szerint Maros megyében a következő napokban több településen is áramszünet várható karbantartási és hálózatfejlesztési munkálatok miatt.
Súlyos baleset történt szombaton délután Marosvásárhelyen: egy 12 éves fiú esett bele egy négy méter mély műszaki aknába egy elhagyatott hőközpont épületében.
Az éppen zajló útfelújítási munkálatokról adott tájékoztatást a marosvásárhelyi városháza. Jelenleg tíz utcában dolgoznak.
Bogdan Ivan energiaügyi miniszter Marosvásárhelyen jelentette be: vizsgálják, érdemes-e a Romgaz bevonásával újraindítani a hazai műtrágyagyártást, hogy olcsóbb legyen a termelés, a műtrágya és ezáltal az élelmiszer is Romániában.
Jelentős forgalmi változásokra kell számítani a következő időszakban Marosvásárhelyen, mert péntektől elkezdődik az új parkolóház környékén a közművezetékek áthelyezése. A forgalomkorlátozás fél évre szól, de ez meghosszabbítható.
Nagyszabású közúti ellenőrzést tartottak a 151D jelzésű megyei úton, Ákosfalva és Nyárádtő között a rendőrök szerdán. Az akció különlegessége, hogy a belügyminisztérium egy helikoptere is segítette a földi egységeket.
Öt házkutatást tartottak Maros megye területén a hatóságok csütörtökön reggel, sikkasztás megalapozott gyanújával.
A kormány 3,5 millió eurót biztosított korszerű sótalanító berendezésekre Maros megye számára, hogy Dicsőszentmárton, Gyulakuta és Küküllőszéplak vízellátása biztonságossá váljon. A cél, hogy iskolakezdésre beüzemeljék a rendszereket.
Viharos időjárásra és jégesőre vonatkozó másodfokú riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye bizonyos területeire, Segesváron és Dícsőszentmártonban máris meggyűlt a lakók baja a viszontagságos idővel.
Bálázógép gyulladt ki Nyárádtő határában, a 151B jelzésű megyei út közelében kedden, a délelőtti órákban. A lángok gyorsan átterjedtek a környező száraz növényzetre és a tarlóra is.
szóljon hozzá!